Środowa garść wiadomości lotniczych

Dziś mamy dla Was garść wiadomości lotniczych związanych z Kretą oraz jej lotniskami. Na początek warto wspomnieć, że na kreteńskie niebo wracają dwie duże europejskich linie lotnicze, które od dobrych kilkudziesięciu lat nie realizowały bezpośrednich lotów na Kretę. Po 20 latach nieobecności Kreta znów znalazła się w siatce połączeń realizowanych przez niemieckie linie lotnicze Lufthansa. W zeszłym tygodniu także pierwszy raz od ponad 30 lat w Heraklionie wylądował rejsowy samolot linii British Airways.

Samolot na Korfu

Przewoźnik ten zapowiedział, że w obecnej chwili każdego tygodnia z lotniska Gatwick realizowane będą cztery połączenia (we wtorek, czwartek, piątek oraz niedzielę). W zależności od zainteresowania w szczycie sezonu ilość lotów ma być zwiększona do pięciu. Obecne plany przewidują utrzymanie tego połączenia do 23 października z perspektywą wydłużenia tego okresu do połowy listopada.

Perspektywy kreteńskich lotnisk

W zeszłym roku pisaliśmy Wam o pilotażowym wykorzystaniu lotniska w Sitii do ruchu czarterowego. Niestety wedle najnowszych informacji w obecnym sezonie siatka połączeń realizowanych z tego portu będzie jednak mocno ograniczona. Odwołane zostały wszystkie planowane loty z Holandii. Decyzję tę z pewnością można wiązać z dosyć trudną sytuacją finansową lotniska w Sitii. Wraz z początkiem tego sezonu ruch pasażerski miał być obsługiwany w nowo wybudowanym budynku, który zastąpi dawny terminal wykonany z prefabrykatów. Niestety w związku z dużą ilością niezapłaconych faktur wystawionych przez wykonawcę, których łączna suma sięga ponad pół miliona euro, terminal jednak nie zostanie oddany do użytku w przewidywanym terminie. Na pocieszenie warto jednak wspomnieć, że w obecnym sezonie turystycznym utrzymane będzie połączenie czarterowe z Danią.

O wiele lepiej radzą sobie inne kreteńskie lotniska. Od dłuższego już czasu wciąż podążają one za ogólnoeuropejskim trendem wzrostu ruchu lotniczego. Olivier Jankovec, dyrektor europejskiego oddziału Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (Airports Council International - ACI), powiedział, że obecna pozytywna tendencja zostanie najprawdopodobniej utrzymana również w tym roku. Niższe ceny ropy naftowej dają nawet szanse na jeszcze lepsze perspektywy rozwoju.

Wedle najnowszych statystyk ruchu lotniczego opracowanego przez ACI, które swoim działaniem obejmują łącznie 209 europejskich lotnisk, szczególnie duży wzrost ilości pasażerów został odnotowany na lotnisku w Chanii. W lutym 2015 roku odnotowany został rekordowy, blisko 95% procentowy, wzrost w stosunku do analogicznego miesiąca w roku ubiegłym. W tej chwili to najlepszy wynik spośród wszystkich europejskich lotnisk.

Transaero w Heraklionie

Transaero w Heraklionie

Pozytywna prognoza nie dotyczy jednak wszystkich portów lotniczych monitorowanych przez ACI. Od kilku miesięcy organizacja ta zauważa coraz wyraźniejszy wpływ sankcji na ruch lotniczy realizowany na lotniskach naszych wschodnich sąsiadów. Co ciekawe jednak również z tamtego kierunku pojawi się w tym roku nowy bezpośredni lot na Kretę. Rosyjskie linie lotnicze Transaero zapowiedziały uruchomienie połączenia na trasie między Moskwą a Heraklionem, który będzie jedynym greckim lotniskiem znajdującym się w siatce połączeń tego rosyjskiego przewoźnika.

Piotrek,  data_2015-04-29 19:25:26 2015-04-29 19:25:26
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Maja Janiszewska
Maja Janiszewska
2015-04-30 06:00:24

No to chyba turystow nam nie zabraknie .Ale brakow ze wschodu nikt nie zastapi

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152883770172551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera