Kryzysowe lęki turystów

W ostatnich dniach lotem błyskawicy obiegły Europę sensacyjne wiadomości opublikowane przez niemiecki dziennik Bild. Gazeta ta powołując się na swoje (mniej lub bardziej) wiarygodne źródła wywodzące się z bliskiego otoczenia premiera Ciprasa, zamieściła informacje jakoby wysoce prawdopodobne było ogłoszenie przedterminowych wyborów parlamentarnych w Grecji. Sytuacja ta ma być wynikiem braku możliwości wypracowania kompromisowego porozumienia zawartego między Trojką a Grecją. Oczywiście na chwilę obecną Grecy zaprzeczają tym doniesieniom i sami tworzą własne teorie spiskowe wedle których to właśnie niektóre z europejskich państw potajemnie dążą do wyrzucenia Grecji ze strefy euro.

Turyści w ChaniiNa greckich wyspach w wakacyjnym sezonie nikt nie myśli o strajkach czy też protestach

Partia niespełnionych obietnic

Ciężko oceniać wiarygodność tych doniesień oraz szanse ziszczenia się takiego scenariusza. Naszym zdaniem jest on na pewno dużo bardziej prawdopodobny niż wieszczone od kilku lat Grexit (opuszczenie strefy €).  Niezmiennym faktem pozostaje jednak to, że partia Syriza, która obecnie sprawuje władzę w Grecji, sukces swój oparła na odrzuceniu wcześniejszej polityki zaciskania pasa oraz reform.  Bliska wizja kompletnego załamania się systemu finansów publicznych jest wyraźnym sygnałem pokazującym jak niewiele wspólnego z rzeczywistością miały obietnice składane przez działaczy tej partii.

Czy jednak ten sprzeciw wobec polityki narzucanej przez Trojkę był kompletnie nieuzasadniony? Z pewnością nie można tak powiedzieć, a wiele kwestii poruszanych przez polityków Syrizy było i wciąż jest słusznych. Dziś już wiadomo, że część działań wymuszanych na Grecji przez europejskie struktury centralne było błędnych lub przynajmniej mówiąc delikatnie bardzo dyskusyjnych. Niektóre decyzje podejmowane były zbyt pochopnie, a ich obecne skutki są dalekie od zamierzonych.

Patrząc na kolejną falę kryzysu przetaczającą się przez Grecję, warto jednak również spojrzeć na jeden z pięciu krajów tworzących niesławną grupę państw określanych mianem PIIGS.  Irlandia, która od kilku lat mozolnie i z sukcesem wychodzi z kryzysu, jest przykładem tego, że zaciskanie pasa i wdrażanie nie zawsze popularnych reform przynosi pozytywne efekty. Mamy nadzieję, że polityka tego państwa stanie się kiedyś inspiracją dla przyszłych greckich władz.

Turyści w Rethymno

Niepewność godzi w turystykę

Niestety sytuacja nieustannego politycznego zmieszania oraz niepewności finansów publicznych tworzy wokół Grecji bardzo nieprzyjemną atmosferę wyraźnie psującą jej wizerunek. Już w tej chwili w internecie można spotkać się z wypowiedziami osób, które rezygnują ze spędzenia wakacji w tym kraju. Czy aż tak drastyczne deklaracje, lęki oraz podejmowane kroki mają uzasadnienie? No cóż naszym zdaniem zdecydowanie nie.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielokrotnie spędzaliśmy nasze wakacje w Grecji. W nawet najbardziej gorących okresach kryzysu w szczycie wakacyjnego sezonu nie zdarzyły nam się sytuacje dramatycznie psujące nasz wypoczynek. Owszem staliśmy w korku wywołanym przez protest taksówkarzy sprzeciwiających się otwarciu dostępu do ich zawodu, jednak są to zdarzenia charakterystyczne nie tylko dla Grecji. Z pewnością taka sytuacja może mieć miejsce w każdym innym państwie. Pod takim względem bezpieczeństwa nie gwarantuje nawet wypoczynek nad naszym rodzimym Bałtykiem. Przecież również w Polsce borykamy się z protestami wylewającymi się na drogi.

Planujesz wakacje w Grecji, śpij spokojnie

Na koniec warto pamiętać, że zdecydowana większość turystycznego sektora gospodarki Grecji ma niewiele wspólnego finansami publicznymi. Owszem prywatne przedsiębiorstwa działają w otoczeniu prawnym i podatkowym kreowanym przez władze, jednak ich nadrzędnym celem jest i będzie wypracowywanie zysku. W szczególności tyczy się to greckich wysp, gdzie znaczna część firm w taki czy inny sposób jest powiązana z turystyką. Już dziś z prawie 100-procentową pewnością można napisać, że w szczycie wakacyjnego sezonu nikt nie będzie myślał tam o większych protestach lub strajkach. Nie warto oceniać całej Grecji przez pryzmat tego co dzieje się w Atenach.

Piotrek,  data_2015-04-15 20:00:00 2015-04-15 20:00:00
Średnia: 5
Liczba ocen: 3
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 3
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Arturro Arturro Narturro
Arturro Arturro Narturro
2015-04-15 18:09:28

W nosie mam co mówią szwaby, zawsze ostrzyli zęby na Greków, pewnie chcieliby jakieś wyspy za długi.. znam Polską biedę i Grecką i zdecydowanie lepsza jest ta Grecka i słońca więcej i ludzie żyją jak ludzie a nie jak woły w Eurolandzie pędzące donikąd

9
 Madeleine Górecka
Madeleine Górecka
2015-04-15 19:27:18

Święta prawda...

 CRETE
CRETE
2015-04-15 19:46:40

Dokładnie ... nawet największa "bieda" w Grecji z głodu i z zimna nie umrze. Jak to mówią starsi Grecy - chleb z odrobiną oliwy zawsze i dla każdego się znajdzie.

2
 Iwona Misztal
Iwona Misztal
2015-04-15 18:10:06

Byłam w Grecji jak był poprzedni kryzys, było wszystko ok.

4
 CRETE
CRETE
2015-04-15 19:35:29

Tak jak pisaliśmy w artykule, my również bywaliśmy w Grecji w okresach kryzysowych i naprawdę poza małą liczbą turystów, ofertach sprzedaży niektórych tawern i sklepów, nie dało się zauważyć nic "złego"

1
 Marcin Wierzchowski
Marcin Wierzchowski
2015-04-15 18:12:17

Nie bardzo widze związek. Gdyby miała tam wybuchnąć krwawa rewolucja to jasne, ale tak to trochę naciągana teoria.

1
 CRETE
CRETE
2015-04-15 19:41:04

Czytają fora dyskusyjne niestety da się spotkać opinie osób które odczytują te polityczne niepokoje jako realne zagrożenie dla własnych wakacji. My również nie widzimy aż tak głębokiej korelacji.

 Stefania Sobek
Stefania Sobek
2015-04-15 18:25:18

propaganda Unii działa...nie zdziwiłabym się , gdyby sie okazało że to celowe, by Grecja straciła na turystyce, Wiadomo,ze to własnie turystyka daje szansę na odbudowę jej gospodarki...

2
 CRETE
CRETE
2015-04-15 19:38:22

Ech ... przy okazji tworzenia tego wpisu stwierdziliśmy oboje, że z dziwną regularnością, przed każdym sezonem turystycznym pojawiają się artykuły podsycające lęki wśród turystów.

1
 Łukasz Nowakowski
Łukasz Nowakowski
2015-04-15 19:31:34

Bild...odpowiednik polskiego Faktu...czyli gazeta tylko do dupy

3
 CRETE
CRETE
2015-04-15 20:47:06

Wiesz jak jest ... plotki się rozchodzą ale w każdej to ziarenko prawdy jest ;-)

 Kasia Magiera
Kasia Magiera
2015-04-15 19:45:02

Grecja przepiękny,spokojny i uwodzicielski kraj... Boja sie ze wszyscy bedą wybierać jedynie wyspy Greckie dlatego podsycanie niepokoju. Kto był w Grecji ten wie ze ani kryzys ani zamieszki nie spowodują zmniejszenia chęci przebywać w tak pięknym i spokojnym kraju.

5
 Adam Marciniec
Adam Marciniec
2015-04-16 07:33:14

Grecja turystycznie zawsze będzie potęgą, ponieważ jeśli chodzi o atrakcje jakie ma dostępne jest TORPEDĄ TURYSTYCZNĄ. Problem tkwi jednak w czymś innym - w wyborach jakie ludzie dokonują. SYRIZA to najgorsze co Grecję mogło spotkać. Szczególnie Cyprias i Varufakis (wielkie panisko, które przyjechało na spotkania do Państw Unii jak do stodoły, z typowo "Horiosowym" podejściem do innych). Niestety w takiej sytuacji jak ta wychodzi mentalność wielu osób, które w Grecji żyją, która pokazuje że populistyczne a nie racjonalne argumenty do nich przemawiają. Reasumując wcześniejsze wybory? Dlaczego nie, tylko może nie tak szybko, ludzie muszą otrząsnąć się z tej SYRIZOWEJ gadki.

1
 Anna Smętek
Anna Smętek
2015-04-16 12:00:36

Nie od dziś Grecy mają kłopoty,a mnie nic nie powstrzyma przed pięknymi w akacjami w maju

1
 gość}
gość abc
2015-04-16 12:41:02

Przedmówca

Mam wrazenie, że jesteś kolejną osobą, której poglądy kształtują sterowane media. Z SYRIZĄ, więc nie bardzo się  zgodzę, z TORPEDĄ jak najbardziej.

Też trzymam kciuki za Grecję i na pewno nie zmienię wakacyjnego kierunku.

Pozdrowienia dla Właścicieli strony - chyba kiedyś spotkaliśmy się w Kamisianie...(?).

 gość}
gość abc
2015-04-16 13:18:02

Komentarz w tej sprawie (kryzys + Syriza) prosto z Aten

http://dim.salon24.pl/642110,ue-gr-cyfry-wykresy-gdyz-chodzi-o-reguly-gry-i-wladzy-w-unii-nie-pieniadze

 

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152851534147551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
gość Marek: No i rzeczywiście, prognozy się sprawdziły. Wczoraj pogoda fatalna na całej Krecie ale za to dziś, już ponownie przepiękna pogoda i cudownie świeci słoneczko. Pozdrowienia z Jerapetry
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera