Booking.com

Kreta i Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO

Spośród wszystkich zabytków oraz parków narodowych znajdujących się na terenie Grecji 17 miejsc jest wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znajdują się tak znamienite i znane zabytki jak choćby Meteory, Stare Miasto w Rodos, czy też Akropol w Atenach.  W 2007 roku do wyróżnionego grona dołączyło również miasto Korfu (Kerkira). Niestety jednak od tamtego czasu żadne inne miejsce znajdujące się w Grecji nie zostało dopisane Listy Światowego Dziedzictwa.

Kreta - Światowa Lista Dziedzictwa UNESCOChociaż wydaje się to niewiarygodne, ale na Krecie nie ma ani jednego miejsca wpisanego na listę UNESCO

Z pewnością wiele osób może być zaskoczonych informacją o tym, że na Krecie która przez wielu naukowców uznawana jest za kolebkę naszej współczesnej kultury, nie ma ani jednego miejsca wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa. Chociaż na przestrzeni ostatnich kilku lat lokalne władze wciąż starają się aby to zmienić, to jednak jak na razie działania te nie znalazły żadnego odzwierciedlenia w postaci wymiernych efektów. W ostatni weekend w Centrum Architektury Śródziemnomorskiej w Chanii, dzięki staraniom władz Regionu Krety, zorganizowane zostały warsztaty pod tytułem "Kreta i UNESCO". Spotkanie to dało doskonałą możliwość do przedyskutowania tej tematyki oraz do większej integracji środowiska osób walczących o wpisanie najważniejszych zabytków Krety na listę UNESCO. Jak podkreślały wszystkie osoby uczestniczące w tym spotkaniu wspólne działanie oraz efektywna wymiana doświadczeń to jeden ze sposobów na przyśpieszenie tego procesu.

Spinalonga stara sie o wpis na Listę Światowego DziedzictwaSpinalonga to jeden z kreteńskich faworytów wśród miejsc starających się o wpis na listę UNESCO

Wyspa Spinalonga jest zdecydowanie najbliższa tego by jako pierwsza, wśród kreteńskich zabytków, znaleźć się na Liście Światowego Dziedzictwa. W kwietniu ubiegłego roku na łamach naszej strony informowaliśmy o bardzo ciekawym albumie fotograficznym promującym tę kandydaturę. Inicjatywa ta spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, jednak w chwili obecnej wciąż nie są znane efekty tych starań, a zgłoszenie znajduje się na etapie oceny oraz weryfikacji. Rok mijający od zgłoszenia kandydatury Spinalongi nie powinien jednak budzić niepokoju, gdyż zgodnie z informacjami przekazywanymi przez ekspertów okres rozpatrywania wniosku przez Światowy Komitet Dziedzictwa to minimum 1,5 roku. Jest więc całkiem możliwe, że 2015 rok będzie szczególnie ważny dla tej niewielkiej wysepki skrywającej bardzo mroczną historię.

Spinalonga to jednak nie jedyne miejsce, które zostało zgłoszone przez Kreteńczyków. O przywilej wpisania do Światowej Listy Dziedzictwa walczyć będzie również Samaria oraz Minojskie Centra Pałacowe obejmujące wykopaliska w Knossos, Fajstos, Malia, Zakros, Kydonia (Chania). Niestety w tych przypadkach droga jest wciąż daleka, gdyż jak wspomina Pani Anastasia Tzigkounaki (Αναστασία Τζιγκουνάκη), dyrektor Inspektoratu Archeologicznego w Rethymno, kandydatury te wciąż znajdują się na etapie kompletowania dokumentacji. Niestety w przypadku Knossos sytuację komplikuje mało "uporządkowane" i niezbyt estetyczne otoczenie.

Warto również pamiętać, że znalezienie się na liście UNESCO to nie tylko zaszczyty, ale również mnogość obowiązków oraz ograniczeń narzucanych przez tę organizację. Stan miejsc wpisanych na listę UNESCO jest nieustannie monitorowany, a lokalne jednostki terytorialne zarządzające nimi zobowiązane są do sporządzania szczegółowych raportów. Oczywiście regulacje oraz ograniczenia mają na celu jak największą ochronę zabytków oraz jego otoczenia. Niestety nie zawsze idzie to w zgodzie z interesem lokalnych społeczności oraz firmami z sektora turystycznego.

Właśnie temu tematowi poświęcone były wystąpienia przedstawicieli lokalnych władz miasta Rodos oraz Korfu. Problemy, z którymi borykają się te obie miejscowości, w dużej mierze są analogiczne dla Chanii, która również kandyduje do wpisania na listę UNESCO. Warto choćby wspomnieć o takich jak zła organizacja ruchu samochodowego, parkowanie w obrębie ścisłego centrum miasta, mało zrównoważony rozwój turystyki, w tym niekontrolowane pożeranie przestrzeni publicznej przez tawerny oraz lokale znajdujące się w historycznej części miasta. Naszym zdaniem widać wyraźnie, że pod tym względem kreteńskie samorządy mają do wykonania jeszcze bardzo dużą pracę obejmującą nie tylko zmiany w infrastrukturze, ale wymagające również sporego wysiłku edukacyjnego. Osobiście mamy jednak nadzieję, że na listę UNESCO wkrótce zostaną dopisane słynne kreteńskie zabytki. Z pewnością miejsca te powinny być otoczone szczególną opieką oraz ochroną.

Piotrek,  data_2015-02-10 19:28:00 2015-02-10 19:28:00
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Arturro Narturro
Arturro Narturro
2015-02-10 18:39:38

jak dla mnie, to cała Kreta jest dziedzictwem, jest cudna cudna cudna co roku jeżdżę i co roku tęsknię !

9
 CRETE
CRETE
2015-02-10 19:16:27

Zgadzamy się w całej rozciągłości :)

2
 Łukasz Nowakowski
Łukasz Nowakowski
2015-02-10 21:06:44

Oj taak.....co za zgodność

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152728021097551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera