6 stycznia - święto Epiphany

data_2015-01-06 09:00:23 2015-01-06 09:00:23

Chociaż obecne warunki atmosferyczne panujące na Krecie nie nastrajają nikogo do kąpieli w morzu to jednak możemy Was zapewnić, że dzisiejszego dnia na wyspie znajdzie się całkiem pokaźne grono śmiałków, którzy z chęcią wskoczą do wody. Święto Trzech Króli w Grecji zwane Epiphany to bardzo szczególny dzień, którego obchody w wielu miastach przybierają bardzo spektakularny przebieg. Uroczyste procesje przechodzące przez główne ulice zmierzają w kierunku zbiorników wodnych, fontann lub też po prostu nad brzeg morza. W kulminacyjnym momencie kapłan ubrany w odświętny strój dokonuje poświęcenia wody. Zazwyczaj gest ten jest wykonywany przez zanurzenie lub też po prostu wrzucenie krzyża do wody.

Jak możecie zobaczyć na powyższym filmie, poświęcenie wody jest często połączone z rywalizacją młodych mężczyzn. Kilkudziesięciu śmiałków zgromadzonych na brzegu oraz w lodowatej wodzie, walczy o to aby złapać rzucony krzyż. Ten z nich, który wygra rywalizację będzie cieszyć się szczęściem oraz błogosławieństwem przez cały nadchodzący rok.

Przeprowadzenie obchodów święta Epiphany zapowiedziane zostało również nad brzegiem zapory na rzece Potamon. Pewnie niektórzy z Was wiedzą o tym, że jest to rejon gdzie ma grasować tutejszy krokodyl zwany “Sifis”. Chociaż jego istnienie wciąż nie zostało ostatecznie potwierdzone, to jednak lokalna prasa na wszelki wypadek uspokaja, że ze względu na niskie temperatury krokodyl znajduje się najprawdopodobniej w stanie hibernacji, więc nawet jeśli naprawdę istnieje to nie stanowi żadnego zagrożenia dla śmiałków skaczących do wody.

PS.
Oglądając zamieszczony film zwróćcie uwagę na dużą dozę sprytu, jakim wykazał się Kreteńczyk, który jako pierwszy złapał krzyż w czasie obchodów Epiphany zorganizowanych w 2009 roku w Heraklionie.

Gosia i Piotrek,  data_2015-01-06 09:00:23 2015-01-06 09:00:23
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera