2025-02-06 19:51:36
Dziś wyjątkowo napiszemy nie o Krecie, tylko o Santorini, która stała się tematem numer jeden w greckich mediach ze względu na bardzo intensywną aktywność sejsmiczną, jaka ma miejsce w ostatnich dniach. Skala zjawiska nie pozwala się do tego nie odnieść, tym bardziej że w mediach pojawia się dużo przypadkowych informacji.
Jak podała dziś Narodowa Akademia Nauk od 26 stycznia w strefie Santorini - Amorgos zanotowano ponad 7700 trzęsień ziemi. Najwyższa odnotowana magnituda osiągnęła do tej pory 5,2 w skali Richtera. 21 wstrząsów miało siłę ponad 4 stopni, a 9 odnotowanych wstrząsów miało siłę ponad 4,5 stopnia. Tylko dzisiejszego poranka wystąpiły 3 trzęsienia ziemi o magnitudzie powyżej 4 w skali Richtera: 4,6; 4,1 i 4,5.
Odnotowane trzęsienia ziemi w rejonie wyspy Santorini
Źródło grafiki news.gtp.gr
Sejsmolog Gerasimos Papadopoulos w poście na Facebooku stwierdził: „Wczorajsze (środowe) nocne trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 potwierdziło moją ocenę, […], że znajdujemy się w fazie poprzedzającej trzęsienie ziemi.”
Inny znany sejsmolog Akis Tselentis zauważył w swoim wpisie: „Najbardziej prawdopodobna faza poprzedzająca trzęsienie ziemi trwa nadal i staje się coraz bardziej intensywna. „Nie widzę żadnej recesji”. Jeśli chodzi o maksymalną wielkość głównego trzęsienia ziemi, mam nadzieję, że wyniesie ona około 6, ale jej pułap, który jest charakterystyczny dla cech tektonicznych i historii tego obszaru, może wynosić około 7”.
Dyrektor Instytutu Geodynamicznego, Vasilis Karastathis, twiedzi że „jesteśmy w połowie drogi” i dodaje, że nie zauważono żadnych oznak wyciszania się procesu trzęsień, choć zauważalna jest pewna stabilizacja.
Nieprzerwana aktywność sejsmiczna spowodowała, że do tej pory z wyspy ewakuowało się około 6000 osób (inne źródła podają liczbę nawet 9000 osób). 3 lutego lokalne władze wydały instrukcje dla mieszkańców oraz ewentualnych turystów. Poproszono między innymi o osuszenie basenów i unikanie obszarów zagrożonych osuwiskami.
Źródło zdjęcia: www.ekriti.gr
Ze względu na bardzo intensywną aktywność sejsmiczną, jaka ma miejsce w rejonie Santorini oraz wyspy Amorgos grecki rząd ogłosił dzisiaj stan wyjątkowy. Będzie on obowiązywał do 1 marca i jego wprowadzenie ma na celu ułatwienie zarządzania skutkami wstrząsów tektonicznych w razie wystąpienia poważnej katastrofy naturalnej, która zagrozi ludności i infrastrukturze. Wprowadzenie stanu wyjątkowego nie oznacza jednak na ten moment uruchomienia żadnej nadzwyczajnej pomocy finansowej dla przedsiębiorców czy pracowników.
Oprócz ryzyka sejsmicznego, w całym regionie, a szczególnie na Santorini, odnotowuje się występowanie usuwisk. Od 27 stycznia 2025 r. do dziś zaobserwowano je w różnych lokalizacjach, takich jak: Czerwona Plaża, Plaża Vlychada, Zatoka Athinios, około 1,5 kilometra na północ od portu w rejonie Akra Alonaki, Stary Port w Firze, rejon Imerovigli i innych lokalizacjach wzdłuż zboczy kaldery.
Działanie procesów zewnętrznych takich jak silne wiatry, fal morskich, gwałtownych opadów deszczu destabilizuje stale rejon kaldery. I to właśnie ona, również ze względu na kąt nachylenia sięgający 80 stopni, jest miejscem szczególnie narażonym na pojawianie się osuwisk oraz ewentualne największe zniszczenia spowodowane trzęsieniami.
Komentarze
komentarz z
Mamy nadzieję że wszystko się skończy dobrze trzęsienia są odczuwane na Krecie
komentarz z
Trzeba mieć nadzieję, że na tym się zakończy
komentarz z
Oby się Kolumbo nie obudził, wtedy to już będzie pozamiatane
komentarz z
Wartość 7700, to jakaś gruba kaczka dziennikarska. Uniwersytet Ateński raportuje niecałe 1200 zdarzeń od 26.01.2025, EuroMediterranean Seismological Centre z kolei prezentuje dane o 1375 zdarzeniach. W tym 137 powyżej 4 magnitudo i 4 powyżej 5 magnitudo.
Nie zmienia to faktu, że skala zjawiska jest gigantyczna i wielu specjalistów ostrzega, że może to być wstęp do zjawiska o większej skali.
Oby się tym razem mylili.
komentarz z
Artur Kiwa Może i tak. Tak jak odpisaliśmy Ani poniżej: w zestawieniach nie podają statystyk dla >=1 stopnia. A wg Akademii takich wstrząsów było najwięcej bo 6100. Są one niezauważane przez ludzi, ale rejestrowane. Może stąd rozbieżność między danymi.
komentarz z
Artur Kiwa ja obserwuję http://www.geophysics.geol.uoa.gr/stations/maps/recent.html
I też nie zauważyła, aby było aż tyle wstrząsów.
komentarz z
Ania Łojko W tym zestawieniu nie podają wartości statystyk dla >=1 stopnia. A wg Akademii takich wstrząsów było najwięcej bo 6100. Są one niezauważane przez ludzi, ale rejestrowane. Może stąd rozbieżność między danymi.
komentarz z
Artur bazowaliśmy na informacja z kilku źródeł w których pojawiały się takie liczby. Przykładowy link poniżej:
https://www.ertnews.gr/eidiseis/ellada/pano-apo-7-700-seismoi-mesa-se-10-imeres-se-santorini-kai-amorgo/
komentarz z
CRETE - Kreta Nie zrozumcie mnie źle, ja Wam nie zarzucam nierzetelności, czy czegoś w tym stylu. Autor tego artykułu podaje źródło "το Εργαστήριο Σεισμολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών" i dokładnie to źródło raportuje 1150 zdarzeń. Dziennikarz musiał się albo pomylić, źle coś zrozumieć, albo coś do siebie dodał, zakładam w dobrej wierze. Różne źródła podają zbliżone wartości, od wspomnianych 1150 do około 1400. Różnice wynikają ze sposobu prezentowania danych, niektóre organizacje prezentują surowe dane z sejsmografów, niektóre najpierw weryfikują zapisy i publikują den z lekkim opóźnieniem. Tak czy inaczej, wartość 7700 jest lekko absurdalna i pewnie wynika z jakiegoś dużego nieporozumienia.
komentarz z
kiedyś ten świat musi się skończyć …
komentarz z
Wojtek Arciszewski hmmm....nikt tego ze mną nie ustalał więc wszystko będzie "po staremu"
komentarz z
Magdalena Polonka Madzia ja słyszałam że 2032
komentarz z
Wojtek Arciszewski raczej nie teraz Wojtku, najblizsza
.. ponowna... data końca świata to 2028
My na szczęście na razie jedziemy na Gran Canarię, na Cyklady dopiero 10 kwietnia, mam nadzieję że do tego czasu się uspokoi bo mamy w planach między innymi Amorgos.
komentarz z
Szczerze to bym się zdziwił gdyby na Santorini nie bylo trzęsień ziemi . Wyspa leży na tzw łuku wulkanicznym jaki się może wytworzyć kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów za linią subdukcji czyli obszarem gdzie jedna płyta tektoniczna się wciska pod drugą . To działa tak że najsilniejsze wstrząsy są w obszarze subdukcji , słabsze na łuku wulkanicznym . Kilkadziesiąt lub kilkaset metrów za . Wulkany już tylko na łuku wulkanicznym . Sprostuję tu onety i innych ze płyta afrykańska tam schodzi pod egejską nie pod euroazjatycka . Egejską kiedyś była jej częścią ale obecnie jest już oderwana i porusza się niezależnie . Intensywność wstrząsów może też świadczyć o zbliżającej się erupcji .
komentarz z
Piekna wyspa szkoda by bylo stracic cos tak pieknego
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/1020924620081802