Kłopotliwe wysokie temperatury i porywiste wiatry

data_2024-06-19 20:52:08 2024-06-19 20:52:08

Chociaż w ostatnich dniach maksymalne dobowe temperatury na Krecie uległy zmniejszeniu to jednak ogólna sytuacja hydrologiczna oraz pogodowa na wyspie nie uległa większej poprawie. W wielu rejonach fala upałów, która przetoczyła się przez wyspę dosłownie wysuszyła tamtejszą roślinność. Nie tylko w znaczny sposób zwiększyło to ryzyko pożarowe, ale dodatkowo spowodowało wiele strat wśród tamtejszych upraw. Szkody w plantacjach niektórych roślin są na tyle dotkliwe, że władze zadecydowały uruchomieniu specjalnych dopłat dla rolników.


Wysokie temperatury i wietrzna pogoda bywa uciążliwa nawet na plaży

Kolejną ofiarą wysokich temperatur jest tamtejsza infrastruktura wodociągowa. W kilku miejscach na wyspie instalacja poddana próbie wysokiego zapotrzebowania na wodę niestety poddała się. Występują lokalne niedobory bądź też przerwy w dostawach. Jako przykład można podać rejon miejscowości Kissamos, gdzie awarii uległ jedna z ważniejszych rurociągów. W związku z krytyczną sytuacją lokalne władze wydały zakaz podlewania gajów oliwnych do czasu usunięcia przecieku. Analogiczna sytuacja jest w rejonie miejscowości Gerani, gdzie w niektórych rejonach w związku z awarią tamtejszego wodociągu występują długotrwałe przerwy w dostawie wody. Przy obecnych wysokich temperaturach jest to nie tylko uciążliwe dla lokalnych mieszkańców oraz turystów, ale stanowi również spory kłopot dla tamtejszych rolników, którzy nie mogą nawadniać pól oraz zaopatrywać w wodę swoje zwierzęta.


W wielu miejscach stan sieci wodociągowych na Krecie pozostawia wiele do życzenia

Silne wiatry pogarszają sytuację pożarową

W czasie najbliższych dni nie jest przewidywane większe ochłodzenie na Krecie. Niestety prognozowane jest wystąpienie silnych północnych wiatrów, które będą wymiernie zwiększać zagrożenie pożarowe. Lokalna Straż Pożarna apeluje aby w okresie tym powstrzymać się od wszelkich czynności, które wiązałyby się z operowaniem otwartym ogniem. W szczególności zakazane jest używanie maszyn powodujących powstawanie iskier (np. piły czy też spawarki), palenie ognisk czy też używanie grilla na otwartej przestrzeni. Dowódca Straży Pożarnej w Chanii Pan Xenofont Tsilimigakis zapowiedział, że w uzasadnionych przypadkach na osoby nie przestrzegające tych zakazów będą nakładane wysokie grzywny.

Prognozowany silny wiatr stanowi również zagrożenie dla wszelkich mniejszych jednostek poruszających się w rejonie północnego wybrzeża. Zarząd Centralnego Portu w Heraklionie wydał komunikat w którym wezwał właścicieli tego typu łodzi oraz statków do pozostania w porcie oraz sprawdzenia czy zostały one w sposób należyty zacumowane do nabrzeża. Dodatkowo Zarząd Portu nakazał aby w okresie występowania trudnych warunków na morzu właściciele statków rekreacyjnych powstrzymali się od prowadzenia swojej działalności turystycznej.

Piotrek,  data_2024-06-19 20:52:08 2024-06-19 20:52:08
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2024-06-19 19:21:11

Ciekawi mnie, skąd Kretenczycy mają slodką wodę? Czy są tu jakies zrodla gruntowe? Własciciel naszego miejsca urlopowego pobytu nie wiedzial, ale mowil, że deszcz tej zimy padal dwa razy.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2024-06-19 19:38:12

Iwona Dygas Głównie ze zbiorników retencyjnych, które gromadzą wodę z opadów. Niestety jednak dwie ostatnie zimy były z niewielką ilością opadów i śniegu, więc w zbiornikach nie ma dostatecznej ilości wody.

2
2024-06-19 20:43:05

Mam ogromny sentyment do Krety i jego mieszkańców. Zawsze cudowne wakacje :) jednak po tygodniu w maju horror. Ogromne temperatury, zimne morze i baseny.

1
2024-06-20 10:06:37

Iwona Dygas Owszem :)

1
2024-06-20 07:13:03

Monika Jańczak dobno w maju wszystko kwitnie?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2024-06-20 07:06:27

Monika Jańczak Zimna woda w maju to raczej norma. Natomiast aż tak wysokie temperatury już nie.

2
2024-06-20 07:13:29

Będzie się jarać to na bank

2024-06-20 09:20:17

Rok temu byłam w czerwcu, południu wyspy wypalone, silny gorący wiatr powodujący burze piaskową. Podziwiam ludzi tam mieszkających, duży szacunek. Ja bym nie dała rady tam żyć

 gość}
gość PiotrWie
2024-06-20 21:56:06

Na Krecie najwięcej kwitnie w marcu i do połowy kwietnia, w maju to już resztki, jak ktoś chce zobaczyć wiosnę to w maju już za późno

2024-06-22 06:50:02

Jakie prognozy na najbliższe dni?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2024-06-22 09:28:01

Magda Nowak-Kmiecik 34-36 stopni.

2024-06-22 09:40:54

ta fota !!

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/859543592886573

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera