Pierwsze gniazda Caretta caretta na Krecie w tym roku

data_2024-06-04 20:34:19 2024-06-04 20:34:19

Zawsze na przełomie maja i czerwca wyczekujemy na informację o pierwszych gniazdach żółwi Caretta caretta, założonych na plażach Krety. Tym razem dobre wieści przypłynęły ze Stavros znajdującego się na półwyspie Akrotiri, gdzie na plaży Pachia Ammos w ciągu kilku dni zauważono dwa gniazda.

Gniazdo żółwi w StavrosŹródło zdjęcia: www.kriti24.gr

W sobotę 1 czerwca o zachodzie słońca kąpiący się ludzie zauważyli żółwia wychodzącego na ląd. Niestety prawdopodobnie z powodu obecności ludzi zwierzę wróciło do wody.

Następnego dnia jednak odnaleziono na piasku ślady żółwi morskich oraz gniazdo. Natychmiast zostało ono oznaczone i ogrodzone aby nie uległo przypadkowemu zniszczeniu. W kolejnych dniach wolontariusze będą przeprowadzać codzienne poranne patrole na plażach Stavros w poszukiwaniu kolejnych nowych gniazd. Caretta caretta wychodzą bowiem na ogół w nocy lub wcześnie rano na ląd by złożyć jaja. Dlatego ważne jest aby nowe gniazda zauważyć jak najszybciej.

W rejonach, gdzie Caretta caretta zakładają swoje gniazda, w trakcie sezonu lęgowego, obowiązują specjalne zalecenia. Caretta caretta są bowiem zagrożone wyginięciem i znajdują się pod ochroną. Wedle szacunków mniej niż 1 na 1000 żółwi osiągnie wiek rozrodczy. Gdy jednak tak się stanie to samice Caretta caretta 2-3 krotnie w ciągu sezonu lęgowego wracają na tę samą plażę, na której same przyszły na świat. Dlatego tak istotne jest dbanie aby te zagrożone zwierzęta miały jak najbardziej bezpieczne warunki do zakładania gniazda.

Archelon

Aby chronić te żółwie oraz ich obszary lęgowe w 1983 roku powołano do życia grecką organizację Archelon. Jej praca oparta jest głównie na wolontariacie, więc co roku ponad 500 ochotników z całego świata codziennie monitoruje główne obszary lęgowe, prowadzi badania oraz pracę nad odnową siedlisk. Zadaniem Archelonu jest też podnoszenie świadomości społecznej oraz rehabilitacja chorych i rannych żółwi. Wszystko to odbywa się przy ścisłej współpracy z władzami państwowymi, lokalnymi, a także mieszkańcami oraz biznesem turystycznym, który silnie wpływa na wygląd wybrzeża.

Obszary lęgowe Caretta Caretta znajdują się między innymi na wyspie Zakhyntos, Peloponezie oraz na Krecie. Na Krecie wyróżniono trzy najważniejsze obszary lęgowe: przy zatoce Messara obok miejscowości Kalamaki, przy Rethymno oraz Chanii. Zatem może się zdarzyć, że podczas wakacyjnych wojaży napotkacie na swojej drodze oznaczone metalową barierką gniazdo Caretta caretta.

Niestety w okolicach Chanii oraz Rethymno odnotowuje się co roku zmniejszającą się liczbę gniazd żółwi. Na szczeblu krajowym w przypadku Chanii liczba ta jest mniejsza o 6% rocznie, a Rethymno o 4%. W zatoce Messara na szczęście liczba gniazd nie ulega zmianom. Można napotkać je także w innych rejonach Krety, ale będą to raczej pojedyncze sztuki.

Stoisko Archelonu w Chanii

Wolontariusze

W okresie, kiedy żółwie zaczynają składać jaja, wybrzeże patrolowane jest przez wolontariuszy organizacji Archelon, którzy codziennie wcześnie rano wyruszają na te plaże, o których wiadomo, że żółwie dotąd zakładały tam swoje gniazda. Ochotnicy sprawdzają czy pod osłoną nocy na piasku nie pojawiły się nowe ślady świadczące o nocnej obecności żółwi. To właśnie dzięki tej systematycznej pracy dowiadujemy się o nowo założonych gniazdach.

Oznakowane gniazdo żółwiOznakowane gniazdo żółwi

Na plażach Krety Archelon rozpoczął swoją działalność w 1990 roku, czyli 7 lat po założeniu tej organizacji. Każde takie nowo odkryte gniazdo jest szczegółowo opisywane przez wolontariuszy oraz oznaczane w bardzo widoczny sposób, który ułatwia ich monitorowanie. Dodatkowo ostrzega się również turystów i mieszkańców, że przebywając w okolicy gniazd powinni zachować szczególne środki ostrożności. Działalność człowieka stwarza niestety dodatkowe zagrożenie dla rozwoju żółwików.

Dynamiczny rozwój turystyki na greckich wyspach, które są najpopularniejszym obszarem lęgowym, powoduje systematyczne zmniejszanie się liczby gniazd Caretta caretta. Parasole wbijane na plażach, duża liczba leżaków, sztuczne światła po zmroku, hałas, jeżdżenie pojazdami na plażach oraz śmieci pozostawiane przez turystów, powodują powolne zmniejszanie się populacji żółwi. Nawet zwykłe torebki foliowe pływające w morzu żółwiom kojarzą z meduzami, które są ich przysmakiem, co stanowi jednak dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Pracownicy organizacji Archelon, przypominają więc, że wraz z początkiem okresu lęgowego żółwi należy stworzyć im bezpieczne warunki.

Żółw Caretta caretta

Zalecenia podczas okresu lęgowego

Tak naprawdę żółwie nie stawiają szczególnie wygórowanych wymagań i w okresie lęgowym wystarczy stosować się do kilku prostych zaleceń Archelonu.

Gosia,  data_2024-06-04 20:34:19 2024-06-04 20:34:19
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2024-06-04 19:04:25

Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/850153580492241

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera