Opóźnienie remontu Hali Targowej w Chanii

data_2023-11-12 19:35:06 2023-11-12 19:35:06

Remont Hali Targowej w Chanii to jeden z najważniejszych realizowanych obecnie projektów tego miasta. Na zakończenie prac cierpliwie czekają jego mieszkańcy, dla których hala jest nie tylko miejscem, w którym można kupić dobre lokalne jedzenie, ale także spotkać się. Otwarcia po przebudowie wyczekują również turyści, którzy chętnie odwiedzają to miejsce w poszukiwaniu produktów od kreteńskich producentów. Harmonogram prowadzenia prac remontowych zakładał ukończenie przebudowy Hali w dwa lata, a w trakcie podpisywania umowy wykonawca ambitnie deklarował nawet 18-miesięczny termin. Niestety już teraz jest oczywiste, że termin ten nie zostanie dotrzymany.

Hala Targowa w Chanii w trakcie remontuHala Targowa w Chanii w trakcie remontu

W kultowej hali targowej remont wystartował pod koniec stycznia 2022 roku. Stan budynku był na tyle zły, że oprócz wymiany zadaszenia przebudowy wymagała także sama konstrukcja budowli. Hala Targowa została zainaugurowania 4 grudnia 1913 rok przez Eleftheriosa Venizelosa i od tamtego czasu działała nieprzerwanie przez 109 lat. Na jej terenie działało 52 lokalnych sklepików, które na ogół były rodzinnymi biznesami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Niestety podczas przeprowadzania prac remontowych pojawiły się poważne utrudnienia, które skutecznie zastopowały postęp robót.

Pierwsza przyczyna to odkrycie murów weneckich tuż pod fundamentami rynku, krótko po rozpoczęciu przebudowy. W Grecji takie archeologiczne niespodzianki potrafią skutecznie zablokować na długi czas wszelkie remonty i budowy. Przykładem może być choćby wieloletni remont Muzeum Archeologicznego w Heraklionie. Tak też dzieje się w przypadku przebudowy Hali Targowej. Wykonawca prac od kilku miesięcy czeka na zatwierdzenie rewizji odkrycia murów przez Centralną Radę Archeologiczną (ΚΑΣ), która musi wskazać jak powinna przebiegać dalsza przebudowa. Powinna być ona prowadzona tak, aby możliwe było jak najlepsze wyeksponowanie nowego odkrycia.

Drugi problem leży po stronie firmy wykonującej przebudowę. W ostatnim czasie doszło w niej do zmiany właściciela oraz pojawiły się różne problemy administracyjne, co również budzi poważne zaniepokojenie władz miejskich.

Hala Targowa w Chanii jeszcze przed remontemHala Targowa w Chanii jeszcze przed remontem

Z powyższych powodów już teraz trzeba przyjąć, że prowadzone prace znacznie wykroczą poza przyjęty harmonogram. Wedle niego we wrześniu b.r. powinien być już zakładany dach, co nie zostało dotrzymane. Burmistrz Chanii dość optymistycznie wskazuje 6-miesięczne przedłużenie remontu (do lata 2024 r.), jednak jeśli wciąż Rada Archeologiczna będzie wstrzymywać wydanie rekomendacji to data zakończenia prac z każdym dniem będzie się przesuwać na coraz bardziej odległy termin.

Na najbliższą środę 15 listopada w tej sprawie zaplanowane zostało nadzwyczajne spotkanie burmistrza Chanii z Ministrem Kultury Liną Mendoni. Burmistrzowi ma towarzyszyć zastępca ds. służb technicznych, obecni mają być również urzędnicy z eforatu starożytności. O opóźnieniu w remoncie tego ważnego dla miasta miejsca został nawet poinformowany przez burmistrza Chanii sam premier Grecji Kyriakos Mitostakis. Raczej wątpliwe, aby spotkanie to rozwiązało wszystkie bolączki tej przebudowy, jednak może choć odrobinę przyśpieszy prace administracyjne zależne od publicznych urzędów.

Gosia,  data_2023-11-12 19:35:06 2023-11-12 19:35:06
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2023-11-13 02:50:56

A nie mówiłam

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-11-13 06:39:10

Kinga Lademann Oczywista oczywistość. Zdziwilibyśmy się gdyby wyszło inaczej.

2
2023-11-13 06:48:47

To że nie otworzą w ciągu 2 lat było oczywiste, ale to że odkopano archeolo dopiero przedłuży remont Agory. Poczekamy

2
 gość}
gość Majk
2024-05-22 22:50:27

I jak coś się ruszyło z remontem ?

Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/726699599504307

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera