Booking.com

8 tras edukacyjnych na Krecie

data_2023-04-20 20:10:21 2023-04-20 20:10:21

W ramach realizacji programu Turystyka edukacyjna dla promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego – EduTourism na Krecie i Cyprze przeprowadzono badania terenowe. Jego celem było zebranie opinii na temat turystyki edukacyjnej w tych miejscach. Badanie zostało skierowane do dwóch kategorii osób na Krecie i Cyprze. Uczestnicy pierwszej kategorii to 1482 osoby w wieku 16-25 lat, a uczestnicy drugiej to 1006 osób zawodowo zajmujących się turystyką i edukacją.

Ankietowanych poproszono o określenie obszarów, które mogły stać się podstawą do stworzenia turystyki edukacyjnej. Zebranie i przeanalizowanie odpowiedzi uwydatniło wspólne dla Krety i Cypru cechy. Według badanych osób tym co łączy obie wyspy to: środowisko naturalne, historia i tradycja, dziedzictwo religijne i gastronomia.

Na tej podstawie opracowano osiem szlaków turystyki edukacyjnej na Krecie, sześć szlaków na Cyprze i trzy transgraniczne szlaki między Kretą a Cyprem. Trasy te składają się z lokalizacji o wielu cechach, jednocześnie jednak kilka miejsc docelowych jest uwzględnionych w kilku trasach cechujących się odrębną tematyką.

Wioska KritsaWioska Kritsa

Warto spojrzeć na rezultaty tego opracowania, gdyż sezon jest coraz bliżej i niektóre osoby już przygotowują swoje plany zwiedzania. Podrzucamy zatem te propozycje tras na Krecie, ponieważ mogą dla niektórych stanowić inspirację na najbliższe wakacje na wyspie. Przy każdej z tras podajemy oszacowany przez autorów opracowania czas potrzebny na pokonanie poszczególnych szlaków. Naszym zdaniem jednak w przypadku niektórych tras jest on podany ze zbyt optymistycznym założeniem lub po prostu uwzględniają tylko i wyłącznie sam czas przejazdu pomiędzy poszczególnymi punktami.

Trasy te w przyszłości zostaną włączone do platformy edukacyjnej EduTourism, gdzie będą uzupełnione bogatym materiałem audiowizualnym oraz opisami wszystkich destynacji.

Trasy edukacyjne na Krecie

1. Trasa gastronomiczna (5,5 godz.)

Obejmuje ona takie miejsca jak Amari w prefekturze Rethymno, wioskę Avdou w prefekturze Heraklion, Kritsa w prefekturze Lasithi oraz klasztor Moni Toplou znajdujący się niedaleko miasta Sitia. Jak twierdzą twórcy tego opracowania, odwiedzając te miejsca można nie tylko skosztować kreteńskiej oliwy, wina czy tsikoudii ale też uczestniczyć w przygotowywaniu lokalnych potraw.

Winiarnia w Moni ToplouTasting room w klasztorze Moni Toplou

2. Trasa lokalnego rzemiosła (około 5 godz.)

Ma ona przybliżyć miejsca związane z tradycyjnym kreteńskim rzemiosłem. Na trasie znalazła się wioska artystyczna Berekynthos znajdująca się w Souda obok Chanii. Jest to wioska, w której można odwiedzić 15 warsztatów i zobaczyć przy pracy rzemieślników różnych specjalności. Inne miejsca, które znalazły się na tej trasie to słynna wioska garncarzy w Margarites; wioska Thrapsano, w której wytwarzane są ogromne pithosy oraz wioska Avdou, która również znalazła się wśród punktów na trasie gastronomicznej.

Margarites - wioska garncarzyMargarites - wioska garncarzy

3. Trasa łącząca dziedzictwo religijne ze środowiskiem naturalnym (8,5 godz.)

Uwzględniono tu historyczne obiekty religijne położone wśród pięknej i niepowtarzalnej przyrody. Na liście znalazły się starożytna świątynia Agios Antonios w wąwozie Patsos, poświęcona dawniej Hermesowi. Drugim punktem jest klasztor Agios Antonios Vorontisi w niedaleko Zaros, następnie wąwóz Knossanos (Archaniotiko) z imponującym akweduktem oraz zrujnowanym klasztorem Panagia tis Kardiotissa. Kolejne punkty tej trasy to wąwóz Tsoutsouros w górach Asterousia, klasztor Toplou oraz wymieniana powyżej wioska Avdou.

Akwedukt w KnossanosAkwedukt w wąwozie Knossanos

4. Trasa historyczno-kulturalna prefektur Heraklion i Lassithi (3,5 godz.)

Na tej trasie odwiedzający mogą zobaczyć miejsca o wybitnym znaczeniu historycznym, folklorystycznym i artystycznym dla tych regionów. Znalazły się na niej tak znane punkty jak klasztor Toplou, starożytne miasto Lato oraz wioska Kritsa. Mniej znane miejsca to historyczna wioska Lithines oraz ponowie wioska Avdou.

Wykopaliska w Lato

5. Trasa historyczna (4,5 godz)

Obejmuje miejsca od twierdzy Gramvousa, poprzez historyczną wioskę Therisso, twierdzę Firkas w Chanii oraz loggię wenecką oraz mury miejskie Heraklionu wraz z grobem Nikosa Kazandzakisa.

Mury miejskie w HeraklionieMury miejskie w Heraklionie

6. Trasa historyczna prefektur Heraklion i Rethymno (2,5 godz.)

Trasę zaplanowano z uwzględnieniem Fortezzy w Rethymno, Jaskini Melidoni oraz dwóch historycznych wież z XVI wieku znajdujących się w wiosce Maroulas. Warto też zajrzeć do samej wioski, której korzenie sięgają XII wieku i gdzie do dziś zachowało się wiele średniowiecznych pozostałości. Na terenie prefektury Heraklion uwzględniono Muzeum Archeologiczne znajdujące się w samym Heraklionie oraz cmentarz minojski w Fourni znajdujące się 17 km na południe od stolicy Krety.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

7. Trasa historyczno-przyrodnicza po prefekturach Heraklionu i Rethymno (4,5 godz.)

Uwzględnia ona wąwóz Knossanos, las Rouvas wraz z wioską Zaros, malowniczy ale raczej wymagający wąwóz Platania, wioskę Margarites, Jaskinię Melidoni i znane chyba większości jezioro Kournas.

Jezioro KournasJezioro Kournas

8. Trasa historyczno-kulturalna po prefekturach zachodniej Krety (5 godz.)

Tu również znalazły się miejsca, które już pojawiły się na poprzednich trasach. Obszar twierdzy Gramvousa, wąwóz Therisso, wioska artystyczna Berekynthos, historyczna wioska Maroulas z wieżami, jaskinia Melidoni i rejon Amari.

Twierdza GramvousaTwierdza Gramvousa

Gosia,  data_2023-04-20 20:10:21 2023-04-20 20:10:21
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/605760308264904

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera