Błogosławienie owiec we wsi Asi Gonia

Asi Gonia to niewielka górska wioska położona niedaleko Argiroupoli w środkowej części Krety. W miejscowości tej istnieje wyjątkowa tradycja błogosławienia owiec. 23 kwietnia, w dzień świętego Jerzego, okoliczni pasterze sprowadzają z gór swoje stada i prowadzą je wąskimi uliczkami wioski pod lokalny kościół Agios Georgios. Po ceremonii błogosławienia trzody, pasterze doją owieczki i następnie ofiarowują świeże mleko wszystkim zgromadzonym tu ludziom. Po zakończeniu ceremonii pasterze zabierają zwierzęta w góry, a w wiosce rozpoczyna się uczta, która trwa do późnego wieczora.

Asi Gonia - błogosławienie owiec

W powietrzu czuć przede wszystkim charakterystyczny zapach owieczek, ale wszędzie unosi się też aromat z grillowanych souvlaki. Tego dnia Asi Gonia odwiedzają nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale również turyści, którzy wiedzą o tym zwyczaju i są w tym czasie w pobliżu tej miejscowości.

Asi Gonia - błogosławienie owiec

Ta ciekawa tradycja została w tym roku wznowiona po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Tradycja ta przetrwała przez wiele wieków i obecnie nikt już nie wie kiedy została zapoczątkowana. Chociaż mieszkańcy Asi Gonia twierdzą, że ceremonia błogosławienia owiec rozpoczęła się w pierwszych dniach założenia tej wioski. Do czasów pandemii koronawirusa było nie do pomyślenia aby odstąpić od zorganizowania tego corocznego obrzędu. Większość mieszkańców tej wioski trudni się pasterstwem, zaś święty Jerzy jest uważany za patrona. Dlatego otrzymanie błogosławieństwa świętego jest dla pasterzy szczególnie ważne.

Asi Gonia - błogosławienie owiec

Asi Gonia

Źródło zdjęć: zarpanews.gr

Gosia,  data_2022-04-25 20:30:38 2022-04-25 20:30:38
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2022-04-26 10:11:04

W 2017 byliśmy w dniu Św. Jerzego w ASO Gonii  Podczas mszy pasterze popisują się swoimi owcami - część stąd była wytresowana, wykonywała polecenia przekazywane laska przez pasterza,. Dodam jeszcze że jest to święto wyjścia w góry po zimie, owce wróciły pod koniec września i spędziły zimę w okolicach wiosek.

 

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158504324022551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Zgubić się w wąwozie Kourtaliko to sztuka. Trzeba przekroczyć wybetonowane obrzeże ścieżki i pójść poza wyznaczona trasą  Ale ludzie mają różne dziwne pomysły - wczoraj widzieliśmy dwie osoby uparcie próbujące zejść ze stromego klifu ścieżką zamkniętą płotem i wyraźnie oznakowaną zakaz wstępu, niebezpieczeństwo wypadku.
Love seeing them in flight, supreem fliers!
Bliskie spotkania :)
Byłam w ostatni wtorek i zastanawiałam się, co to za piękne, drapieżne ptaki latają nad Lassithi! Możliwe, że właśnie wtedy zostały wypuszczone?
gość PiotrWie: Dziś byliśmy na plaży Sarakiniko. Tragedii nie było - tylko dwa autobusy i 23 samochody osobowe. Ponieważ teren jest dość rozległy to się rozeszli i nie przeszkadzało. Ale nie wyobrażam sobie co tu się dzieje w lipcu i sierpniu.
Och nie miałam wielką nadzieję że do tego nie dojdzie.
Super jak ja byłam to był szlak zamkniety
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera