Booking.com

Pozycja greckiej turystyki w 2022 roku

W ostatnim czasie często publikowane są wyniki różnych rankingów, które jasno wskazują na to, że Grecja w tym roku będzie jednym z najważniejszych graczy na turystycznym rynku. Warto odnotować, że już w tej chwili z kierunków cieszących się szczególnie wysokimi notowaniami jest również Kreta. Ten trend potwierdza także ranking opublikowany przez portal European Best Destinantions, w którym Kreta zajęła 20. miejsce na liście najlepszych europejskich destynacji. Nieco wyższą bo 15. pozycję zajęły Ateny, które w ciągu ostatniej dekady wielokrotnie znajdowały się w czołówce najlepszych kierunków europejskich.

Chania - sezon turystyczny

Aby ustalić listę najpopularniejszych kierunków podliczono głosy ponad 500 000 podróżnych pochodzących ze 182 krajów, czyli z prawie całego świata. W podsumowaniu tego rankingu autorzy wskazują Kretę jako jedno z najlepszych miejsc w Europie, które jest idealne zarówno dla osób oczekujących wakacyjnej beztroski i relaksu jak i dla miłośników dzikiej przyrody.

Wzrost rezerwacji

Te wysokie pozycje Krety oraz innych greckich kierunków w rozmaitych rankingach, zaczynają być coraz wyraźniej dostrzegane w ilości poczynionych do tej pory rezerwacji. Kilka dni temu grecki minister turystyki Vassilis Kikilias powiedział, że w styczniu odnotowano ponad 30% wzrost rezerwacji turystycznych pakietów w całej Grecji w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku. To miarodajny punkt odniesienia, ponieważ był to ostatni przedpandemiczny sezon.

Jeśli chodzi o konkretne kierunki to w przypadku Krety najwyższy 37% wzrost odnotowywany został w biurach podróży z Wielkiej Brytanii. W przypadku Rodos wzrost liczby rezerwacji wyniósł 24%, a Kos 20%. Duże zainteresowanie Grecją potwierdzają także najwięksi touroperatorzy z Niemiec. TUI przewiduje, że do Grecji pojedzie w tym roku 3 mln niemieckich turystów. DER Touristik, drugi touroperator w Niemczech, ogłosił wzrost rezerwacji wyjazdów do Grecji o 20%, co przekłada się na 1,2 mln odwiedzających. Jednoczenie już teraz biura te wyraźnie sygnalizują zainteresowanie organizacją wyjazdów do Grecji w czwartym kwartale roku. Oznaczałoby to, że z roku na rok greckie plany wydłużenia sezonu turystycznego zaczynają nabierać coraz wyraźniejszych kształtów.

Chania - sezon 2019

Minister Kikilias potwierdził również zwiększone zainteresowanie Grecją klientów szwedzkich biur podróży. Wspomniał on również, że na tę chwilę planowane jest uruchomienie 14 bezpośrednich lotów z USA, które zaczną przywozić amerykańskich turystów już od 7 marca.

Bardzo dobre prognozy dla Krety…

To na pewno bardzo dobre wiadomości dla greckiego sektora turystycznego. Po dwóch pandemicznych sezonach można przypuszczać, że w 2022 roku nastąpi poważne odbicie branży. Manolis Tsakalakis, Prezes Stowarzyszenia Hotelarzy w Rethymno, podkreśla że jeśli wszystko pójdzie dobrze i pandemia wykaże tendencje spadkowe, to całościowo Kreta osiągnie w tym roku 80% ruchu odnotowanego w 2019 roku. Dla całej Grecji prognozuje on ruch turystyczny na poziomie 75% tego osiągniętego w 2019 roku. Tsakalakis przewiduje, że start oficjalnego sezonu turystycznego na Krecie nastąpi na 1-2 tygodnie przed Wielkanocą. Oczywiście niektóre hotele będą otwarte już wcześniej jednak wyznacznikiem rozpoczęcia sezonu jest otwarcie większości bazy hotelowej.

… i bardzo duży problem

Mimo dobrych prognoz na sezon Tsakalakis poruszył problem, który w tym roku będzie spędzał sen z powiek właścicielom hoteli. Zamknięcie hoteli w trakcie lockdownów na wiele miesięcy zmusiło dotychczasowych pracowników do przekwalifikowania się i poszukania pracy w innych branżach. Teraz okazuje się, że duża część z nich nie planuje już powrotu do swojego poprzedniego zajęcia. Szczególnie odczuwalny jest brak obsługi kelnerskiej i personelu sprzątającego.

W niektórych rejonach Grecji, jak np. na Cykladach czy Dodekanezie, brakuje nawet 50% siły roboczej. Dla kraju żyjącego z obsługi turystów takie braki kadrowe stanowią ogromny problem, zwłaszcza w obliczu zwiększonego zainteresowania wyjazdami do Grecji. Aby zażegnać nadchodzący kryzys duże sieci hoteli już teraz rozpoczęły poszukiwania pracowników poza Grecją.

Chania - sezon 2019

Pierwsze podsumowania pandemii

Jednocześnie w ostatnim czasie opublikowano oficjalne dane statystyczne dotyczące pierwszego roku pandemii. Według danych z tych raportów rok 2020 przyniósł Grecji prawdziwe tąpnięcie wizyt turystów. W 2019 roku w Grecji zarejestrowano 36,6 mln przyjazdów, a w 2020 roku zaledwie 8,3 mln wizyt. A zatem odnotowano spadek aż o 77%. Równie dramatyczny krach dotyczył osiągniętych przez Grecję przychodów z turystyki, które w 2020 roku spadły o 76%. W roku 2019 ta gałąź gospodarki przyniosła budżetowi Grecji 17,7 mld euro, a w 2020 roku zaledwie 4,3 mld euro.

Jak na tym tle wypadł całościowo region Krety? Niestety tu nie ma niespodzianek i znaczących odchyleń od średniej krajowej. Bardzo krótki sezon turystyczny, duża niepewność przyszłości oraz utrudnienia w podróżach spowodowały, że na wyspie w 2020 roku odnotowano 77% wizyt mniej w stosunku do wyniku z 2019 roku. W 2019 zaraportowano 5,3 mln wizyt, za to w pierwszym roku pandemii tylko 1,2 mln. Mniej turystów to także spadek wpływów z turystyki, który w przypadku tego regionu sięgnął 76% w porównaniu do 2019 roku. W 2019 roku Kreta włożyła do greckiej skarbonki 3,6 mld euro, a w 2020 zaledwie 861 mln.

Na oficjalne wyniki za 2021 rok przyjdzie poczekać jeszcze wiele miesięcy, choć już teraz wiadomo, że poprzedni rok był znacznie lepszy. Niemniej jednak prawdziwego odbicia na rynku turystycznym można spodziewać się dopiero w nadchodzących miesiącach sezonie, czego życzymy Grekom z całego serca.

Gosia,  data_2022-02-20 19:52:09 2022-02-20 19:52:09
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158416121147551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Bzdura
Pod tym wzgledem Lefkada jest całkiem inna wyspa tutaj tawerny pełne turystów od śniadania do nocnych biesiad ale to pewnie dlatego ze tutaj nie mamy hoteli na All inclusice
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera