Czysta woda na greckich kąpieliskach

Na początku czerwca Europejska Agencja Środowiskowa opublikowała raport na temat jakości wody w kąpieliskach w krajach należących do Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii i Albanii. Ocenę czystości tych miejsc oparto na danych zebranych z 22 276 akwenów, które były monitorowane w całym 2020 roku. Raport ten pokazuje, że ponad 82% europejskich kąpielisk ma czystą wodę doskonałej jakości. Dzięki tym szczegółowym informacjom na wakacyjny wyjazd można wybrać te miejsca, gdzie woda jest bardzo dobrej jakości.

Najczystsze kąpieliska w Grecji

Zgodnie z założeniami, jakość wody w kąpieliskach jest oceniana jako doskonała, zadowalająca, wystarczająca lub niewystarczająca w zależności od poziomu wykrytych bakterii kałowych oraz zanieczyszczeń różnymi odpadami. W przypadku gdy woda w jakimś miejscu zostaje zakwalifikowana jako nieodpowiedniej jakości dany kraj musi podjąć takie środki jak wprowadzenie zakazu pływania, informowanie społeczeństwa i podejmowanie działań zaradczych.

Grecja w czołówce

Wynik lepszy od średniej europejskiej odnotowano w kilku krajach. Grecja oraz Cypr, Malta, Chorwacja i Austria to pięć krajów UE, w których średnio aż ponad 95% kąpielisk posiada wodę doskonałej jakości.

W Grecji monitorowano łącznie 1634 kąpielisk i w przypadku tego kraju odsetek kąpielisk z wodą o doskonałej jakości jest jeszcze wyższy bo aż 97,1% kąpielisk oceniono najwyższa notą. Nie stwierdzono żadnego miejsca które miałoby wodę najgorszej jakości, choć trzeba wziąć poprawkę na to, że 0,9% kąpielisk nie wzięło udziału w tej klasyfikacji. Zatem można przyjąć, że w Grecji mamy bardzo małe prawdopodobieństwo natrafienia na miejsce, gdzie woda jest choćby zadowalającej jakości. Jak sprawdziliśmy, na Krecie tylko jedno kąpielisko w miejscowości Damnoni oceniono jako zadowalające.

Jakość wody w kąpieliskach w Grecji jest systematycznie monitorowana od 1988 roku. Doskonała jakość greckich kąpielisk to także znakomita reklama i promocja turystyczna. Wiele osób wybiera wakacje w tym kraju także ze względu na czystość morza.

Jest co poprawiać

Choć Unia od czterdziestu lat walczy o poprawę jakości wody i wdraża różnego rodzaju procedury mające na celu zapobieganiu zanieczyszczeniom to jednak według najnowszych danych w 296 monitorowanych kąpieliskach stwierdzono najgorszą jakość wody. Liczba ta stanowi jednak zaledwie 1,3% ogólnej liczby monitorowanych miejsc. Od początku monitorowania jakości wody odsetek ten zmniejszył się tylko nieznacznie. 6% kąpielisk europejskich nie wzięło udziału w tej klasyfikacji.

Interaktywna mapa kąpielisk

Aby umożliwić każdemu sprawdzenie jakości wody w miejscu, do którego wybieramy się na wakacje lub choćby na krótki wypad, przygotowano interaktywną mapę z oznaczonymi wszystkimi monitorowanymi miejscami w całej Europie.

Gosia,  data_2021-06-08 21:01:18 2021-06-08 21:01:18
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158008520467551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Czy w momencie przylotu ludzie są poddawani wyrywkowym testom na COVID (na lotnisku)? Z góry dziękuje za odpowiedź.
da się wytrzymać, wiadomo wakacje ale w nocy się śpi zwłaszcza o takiej porze
Mateusz Jankowski
Ciekawe kto przywozi skoro osoby nie mające w sobie preparatu są testowane
Pozdrowienia z Chanii
Pozdrawiam
Tyle co wróciliśmy miód i wino piliśmy
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera