Wakacje - gorący okres kontroli skarbowych

data_2019-08-19 19:48:09 2019-08-19 19:48:09

W ostatnim czasie praktycznie każdego dnia w kreteńskich lokalnych mediach pojawiają się wiadomości na temat ujawnionych różnego rodzaju oszustwach podatkowych. Ilość tego typu newsów wyraźnie pokazuje, że sezon wakacyjny to nie tylko czas wzmożonej pracy dla osób zatrudnionych w branży turystycznej, ale również bardzo intensywny okres dla urzędników kontrolujących sposób odprowadzania podatków.

W czasie naszych pierwszych wyjazdów na Kretę bardzo często zdarzało się, że za wykupione usługi czy też towary nie otrzymywaliśmy paragonów fiskalnych. Na przestrzeni kolejnych lat sytuacja ta ulegała stopniowej zmianie i obecnie to właśnie odwrotne sytuacje zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Tym niemniej jednak wyniki kontroli prowadzonych przez greckich urzędników pokazują, że wciąż jednym z najpopularniejszych wykroczeń jest to, że sprzedawane towary lub usługi nie są nabijane na kasę fiskalną.

Plaża Oszustwo podatkowe na plaży? Czemu nie?! Ile razy nie dostaliście paragonu za wykupione leżaki?

Jeden z ostatnich tego typu przypadków ujawniony został na wyspie Chrissi. W wyniku przeprowadzonej kontroli ujawniono, że różnego rodzaju przekąski i napoje dostępne w tamtejszym plażowym barze były sprzedawane bez wydawania paragonów fiskalnych. Na przedsiębiorstwo działające w tym miejscu nałożona została kara zamknięcia obiektu na kolejne 48 godzin. Wedle wiadomości podanych przez haniotika-nea.gr nie jest to pierwsze tego typu wykroczenie popełnione przez osobę prowadzącą tę firmę. W poprzednich latach przedsiębiorca ten był karany między innymi za brak ubezpieczeń pracowników, a także za sprzedaż podrobionych towarów.

Analogiczne wykroczenia odnotowane były także w innych częściach Krety, między innymi w Chanii. W każdym przypadku nakładane były podobne kary zawieszenia działalności, a dla części przedsiębiorców zasądzano również mandaty pieniężne. Najczęściej opisywane przewinienia tego typu ujawniane były w tawernach i różnego rodzaju lokalach gastronomicznych, a także u przedsiębiorców, którzy zajmują się wynajmowaniem leżaków na plaży.

Bardzo niecodziennie zakończyła się natomiast kontrola w jednej z lodziarni, jaka znajduje się w Hersonissos. Początkowo działalność przedsiębiorcy wydawała się całkowicie zgodna z prawem. Z obserwacji prowadzonych przez urzędników wynikało, że każdy spośród klientów korzystających z usług lodziarni otrzymywał paragon fiskalny. Dopiero wnikliwa analiza księgowości firmy pozwoliła odkryć skalę oszustwa, jakiego dopuszczano się w tej firmie.

Działania urzędników ujawniły, że w systemie księgowym zainstalowane zostało specjalne dodatkowe oprogramowanie, które modyfikowało liczbę zaksięgowanych operacji sprzedaży. Każdego dnia podczas robienia bilansu usuwanych było około 80% paragonów. Tylko pozostałe 20% przesyłane było do urzędu skarbowego. W chwili obecnej trudno było oszacować skalę tego oszustwa oraz tego, od jakiego czasu w firmie tej praktykowany jest ten proceder. Wiadomo jednak, że na zakończenie jednego z dni usuniętych zostało około 291 paragonów. Natomiast na przestrzeni 15 dni poprzedzających kontrolę specjalne oprogramowanie wymazało łącznie około 3 tys. operacji sprzedaży.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach na przedsiębiorcę nałożona została kara zawieszenia działalności na okres 48 godzin. Najprawdopodobniej jednak będzie musiał on liczyć się z dodatkowymi konsekwencjami związanymi z jego oszustwami. Urzędnicy będą sprawdzać działalność tej lodziarni na przestrzeni ubiegłych lat. Kontroli podlegać będzie nie tylko sposób księgowania operacji, ale także odprowadzania innych podatków w tym w szczególności dochodowego. W zależności od wyników kontroli na osobę prowadzącą tę działalność nakładane będą dodatkowe kary finansowe.

Piotrek,  data_2019-08-19 19:48:09 2019-08-19 19:48:09
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Agnes Mokros
Agnes Mokros
2019-08-20 14:17:32

Jak nie dają paragonu to nie mam obowiązku zapłacenia

 Wojtek Kedziora
Wojtek Kedziora
2019-08-20 19:52:57

No i co z tego....wypoczywamy....u nas jest tak samo....

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156412899897551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Witam Państwa, w nowym roku pragnę poinformować, że skorzystałem z pomocy finansowej banku BNP Paribas, francuskiego banku, który we współpracy z Banco Pichincha z Ekwadoru jest bardzo poważnym, uczciwym i bardzo rzetelnym bankiem Bank. . . Sugeruję abyś i Ty przyszedł i skorzystał z tej oferty finansowej. (...)
Ten miód jest najlepszy
Byłam i potwierdzam . Jest cudowna.
dla mnie Falasarna też jest najlepsza i najładniejsza i chętnie tam pojadę może kiedyś:)
Piękna jest, dla mnie również nr.1
Dla mnie numer 1
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera