Latarnia morska w Drepano otwarta dla zwiedzających

W dawnych czasach, gdy oznaczanie pozycji statku oparte było głównie na umiejętności czytania papierowych map oraz biegłości w astronawigacji, znaczenie latarni morskich było o wiele ważniejsze. Charakterystyczny snop światła jakie emitowały, nie tylko ostrzegał statki o bliskości lądu, ale pozwalał również na to aby w jednoznaczny sposób określić miejsce swojego położenia. I chociaż dziś zawód latarnika odchodzi do lamusa to warto odnotować, że osoby wykonujące ten zawód, mają swój międzynarodowy dzień. Właśnie z okazji obchodów tego święta w dniu 18 sierpnia Sztab Generalny Greckiej Marynarki Wojennej udostępni do zwiedzania latarnię morską w Drepano w Apokoronas.

Latarnia morska w Drepanoźródło zdjęcia: http://www.faroi.com/

Jest to jedyny tego typu obiekt na Krecie, który tego dnia otworzy swoje drzwi dla gości z zewnątrz. Zwiedzanie latarni będzie możliwe w godzinach od 10 rano do 20 wieczorem. Obiekt ten znajduje się na północnym krańcu niewielkiego półwyspu Drepano, którego nazwa została przyjęta jako nazwa tej latarni morskiej.

Historia tej budowli sięga pierwszej połowy lat 60. XIX wieku, kiedy jedna z francuskich firm podjęła się zadania budowy latarni morskiej w tym miejscu. Lokalizacja, w której miał znajdować się ten obiekt, nie była oczywiście przypadkowa. Skalny klif, na którym planowano wybudować tę latarnię morską, nie tylko górował nad zatoką Souda, ale również tworzył jej swoistą granicę.

Latarnia morska w Drepanoźródło zdjęcia: http://www.faroi.com/

Ostatecznie latarnia morska rozpoczęła swoją pracę w 1864 roku. Obiekt ten składa się z dwóch budynków: ośmiokątnej wieży o wysokości 7 metrów oraz niewielkiego kamiennego domku latarnika. Na przestrzeni 1912-1913 roku latarnia morska w Drepano została dołączona do greckiej sieci latarni morskich. W czasie II wojny światowej obiekt ten, podobnie jak wiele innych o znaczeniu militarnym, został zniszczony przez niemieckie wojska. W 1948 roku latarnia została odbudowana i przywrócona do działania.

Listę pozostałych greckich latarni morskich otwartych do zwiedzania tego dnia znajdziecie z źródłowym newsie.

Gosia i Piotrek,  data_2019-08-09 19:15:59 2019-08-09 19:15:59
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156391567167551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera