Niebezpieczna ryba u wybrzeży Grecji

Postępujące zmiany klimatyczne powodują, że od dłuższego czasu w rejonie morza Śródziemnego, a także wzdłuż wybrzeża Grecji oraz Krety, obserwowany jest proces pojawiania napływowych gatunków ryb naturalnie nie występujących w tym akwenie. Warto wiedzieć, że niektóre z tych zwierząt mogą być niebezpieczne dla ludzi. W ostatnim czasie przekonał się o tym jeden z turystów wypoczywających na wyspie Karpathos. Pobytu na plaży Diakoftis zauważył on sporych rozmiarów rybę pływającą w strefie przyboju. Zwierzę to wzbudziło sporą sensację wśród plażowiczów, którzy nie tylko chętnie obserwowali je ale także dotykali, a nawet głaskali. Na poniższym filmie można zobaczyć jak w pewnym momencie palec wspomnianego wcześniej turysty został uznany przez tę rybę za łatwą zdobycz wartą ugryzienia.

Nie znamy dalszego przebiegu tej historii, gdyż w tym momencie krótkie nagranie urywa się. Możemy się jednak domyślać, że cała "przygoda" skończyła się dla tego turysty dosyć bolesną pamiątką. Ryba, która zaatakowała go, należy do rozdymkokształtnych z gatunku Lagocephalus sceleratus, których naturalnym siedliskiem jest rejon morza Czerwonego. Potocznie, ze względu na charakterystyczne cztery zrośnięte zęby, ryba ta jest zwana jako ryba-królik. Mocne szczęki to jednak nie jedyny niebezpieczny arsenał, jakim może pochwalić się ten gatunek.

Drugą cechą charakterystyczną wyróżniającą ten gatunek spośród innych ryb jest silna trucizna tetrodotoksyna zawarta w ich skórze oraz niektórych narządach wewnętrznych. Substancja ta jest około 1200 razy bardziej toksyczna niż cyjanek. Właśnie z tego względu dotykanie tych ryb, a tym bardziej spożywanie ich mięsa, może być skrajnie niebezpieczne dla ludzi. Tetrodotoksyna, która dostanie się do organizmu powoduje silne bóle, drgawki oraz paraliż mięśni. W skrajnych przypadkach jej spożycie prowadzi do niewydolności oddechowej i w konsekwencji do uduszenia. Brzmi wystarczająco groźnie, nieprawdaż?

Od dłuższego czasu występowanie tego gatunku w Morzu Śródziemnym budzi zaniepokojenie naukowców. Obawy te dotyczą nie tylko niebezpieczeństwa, jakie stanowi ta ryba dla ludzi, ale głównie z tego faktu, że obecnie w morzu tym nie posiada ona żadnych naturalnych przeciwników. Ich obecność stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ryb naturalnie występujących w tych akwenach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości spowoduje to zmniejszenie bioróżnorodności Morza Śródziemnego.

W przeszłości ryby te dostawały się do morza Śródziemnego za pomocą kanału Sueskiego. Część naukowców uważa, że obecnie ze względu na wzrost temperatury wody oraz adaptację gatunek ten uzyskał zdolność rozrodczą. Niestety będzie to najprawdopodobniej skutkować wzrostem liczebności tych ryb również w rejonie Grecji i tamtejszych wysp.

Na koniec w ramach ciekawostki warto wspomnieć, że ryba-królik jest spokrewniona z rybami Fugu stanowiącymi podstawę do sporządzenia potrawy, która jest przysmakiem w Japonii. Przyrządzenie jakiegokolwiek dania na bazie tych ryb odbywa się na podstawie ściśle określonych reguł. Obecnie przygotowywać potrawy z Fugu mogą jedynie licencjonowani kucharze, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie.

Niestety ryba-królik to nie jedyny gatunek zasiedlający w ten sposób morze Śródziemne. Jako podobny przykład można podać równie niebezpieczną rybę skrzydlicę. To kolejna tego typu historia, a zarazem temat na odrębnego newsa.

Gosia i Piotrek,  data_2019-06-03 20:21:29 2019-06-03 20:21:29
Średnia: 3.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 3.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Joanna Tissaoui
Joanna Tissaoui
2019-06-03 19:10:01

Magdalena Chludzińska trzeba uważać na rybki

1
 Magdalena Chludzińska
Magdalena Chludzińska
2019-06-03 20:29:02

Joanna Tissaoui o kurcze

 gość}
gość PiotrWie
2019-06-03 20:47:47

Ciekawe kiedy dotrą żarłacze białe.

 Hanna Opalińska
Hanna Opalińska
2019-06-03 21:10:34

Wioletta Kurasiewicz-Solak to pewnie ryba królik mnie użarła

 Wioletta Kurasiewicz-Solak
Wioletta Kurasiewicz-Solak
2019-06-04 04:44:35

Hanna Opalińska o Tobie pomyślałam

 Anna Evelyn
Anna Evelyn
2019-06-03 23:40:42

Pływa sobie ale nie słyszałam zeby kogoś uzarla - dziwi mnie to trochę ?!

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-06-04 05:32:50

Anna Evelyn no właśnie uzarła jak możesz przeczytać w newsie. Poza tym mają w sobie toksyny niebezpieczne dla człowieka.

 Anna Evelyn
Anna Evelyn
2019-06-04 07:08:35

CRETE - Kreta znam ta rybę z widzenia juz tyle lat , wiem ze sie jej nie je ale pływam nad nimi czasami i sie mnie boja . Nie wierze w to moze ktoś ja karmił , nie widać końca - Sorki ...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-06-04 07:22:27

To jednak nie pierwsze takie zdarzenie. Na Krecie ze dwa lata temu kilka osobników próbowało zaatakować dziecko. Trzeba uważać po prostu. Nie głaskać, nie zaczepiać, nie karmić. Zdrowy rozsądek przede wszystkim. Rybacy też przed nimi przestrzegają.

1
 Anna Evelyn
Anna Evelyn
2019-06-04 07:33:57

CRETE - Kretazadalam pytanie znajomemu rybakowi - czekam na odpowiedz ...
Dam znać czy taki diabeł straszny ...?

 Marina Dudi
Marina Dudi
2019-06-04 04:35:13

Właśnie na Krecie , chociaż nie tylko tam ale można stopy włożyć do akwarium na piling robiony przez rybki malutkie i tak też za chyba 5 czy może więcej zrobiłam sobie te przyjemność.. jakże się zdziwiłam z mężem kiedy w morzu większe egzemplarze tego gatunku podgryzaly nasze łydki i to już nie było przyjemne ..ale za darmo ...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-06-04 05:40:40

Marina, pedicure'u rybą królikiem nie polecamy, jej zęby z łatwością przegryzają np. puszkę po coli.

 Marina Dudi
Marina Dudi
2019-06-04 05:45:26

CRETE - Kreta no wlasnie ale większe egzemplarze są dotkliwe .. przyznam że nie wiem czy te malutkie to ten sam gatunek ... pewnie nie

 Monika Ficakis
Monika Ficakis
2019-06-04 06:05:07

Ta bestia już na pierwszy rzut oka groźnie wygląda

 Piotr Paweł PG
Piotr Paweł PG
2019-06-04 06:17:51

Po co jej łapę wkładał do pyska

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-06-04 06:32:48

No właśnie to jest zdumiewające. To co najbardziej nas dziwi to reakcje ludzi. Ryba to nie piesek, głaskanie jej czy łapanie za ogon to nie jest dobry pomysł. A tym bardziej wystawianie w jej kierunku własnego palca. Na wakacjach też trzeba myśleć.

2
 Artur Koroś
Artur Koroś
2019-06-04 06:42:14

Ehh....ludzie

 NA MT
NA MT
2019-06-04 12:52:16

Dominika Anna Machalska

 Małgorzata Pietrowska
Małgorzata Pietrowska
2019-06-07 17:58:10

Jakub Pietrowski

 gość}
gość CamperAustraliaTrip
2020-03-01 15:44:52

Dokładnie taka złapałem

https://youtu.be/s-hDzbBNNp8 w tym filmie mam nagrane jak ona wygląda z bliska. Ujęcie jest w minucie 10:42 sekundy.

Ale dzięki temu artykułowi przeżyłem. Inaczej było by po mnie.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2020-03-02 12:38:09

Kamil bardzo cieszymy się, że w pełnym zdrowiu mogłeś poinformować nas o przydatności tego newsa. Jak widzisz powyżej w komentarzach niektóre osoby starały się strasznie bagatelizować ten temat. Niestety tych ryb jest u wybrzeży Krety coraz więcej. W zeszłym roku w niewielkim porcie w miejscowości Sougia na południu wyspy widzieliśmy rybaka, który wybierał z sieci ryby króliki. Było ich bardzo dużo, począwszy od takich małych sztuk o rozmiarze niewiele większym od śledzia a skończywszy na takich, których rozmiar był jeszcze większy od tej złapanej przez Ciebie.

Przy okazji dzięki za link do Waszego kanału. W weekend z przyjemnością obejrzeliśmy film, który zmieściłeś w komentarzu. Fajnie ogląda się doskonale znane miejsca z perspektywy czyiś wspomnień. Z pewnością będziemy śledzić Wasze dalsze przygody

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156246938942551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Zdala jestem od myślenia katastroficznego ale coś mi intuicja podpowiada ze znając „inwestowanie” Greków wszystkie pieniądze od turystów pójdą w prywatne kieszenie a nie ochronę tych pięknych miejsc, a kiedy już dojdzie do ich zniszczenia przez ludzka stopę, to postawią tam wielkie hotele z prywatna plaza, bo tylko to zostanie.
jeszcze niech za powietrze zaczną naliczać, za chlor w basenie, sól w morzu, opłatę za sterylne all inclusive etc. Grecji już i tak nie ma od dawna, mogą stawać na uszach i tak się nie dorobią Greki zapyziałe
Dobry pomysł, ale jak z tym pójdzie jakieś udogodnienia typu ubikacja z prawdziwego zdarzenia itp
gość dodekanezowiec: Ale można wejść bokiem, do czego zachęcił pan sprzedający bilety... Bo już limit osób się wyczerpał.  
Aby wejsc na Wulkan Teide wymyslono inne rozwiazanie. Czyli koniecznosc uzyskania zezwolenia na wstep, ale bezplatnie. Zezwolenie wymagane jest tylko w godzinach pracy straznikow czyli CHYBA od 9:00 do 18:00, w innych godzinach mozna wchodzic bez
Komercja komercja komercja ... dlatego kreta to nie moja bajka ... choć w tym roku chciałam się do niej przekonać... niestety na tle innych greckich wysp wypadła słaboooooo
Dobrze ze poznałam te miejsca kiedy była tam garstka ludzi a rano tylko ja :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera