Błękitne Flagi w Grecji i na Krecie w 2019 roku

data_2019-05-15 20:25:58 2019-05-15 20:25:58

Wczoraj w Atenach ogłoszono pełną listę obiektów w Grecji nagrodzonych w 2019 roku Błękitną Flagą. W wydarzeniu tym uczestniczyło wielu przedstawicieli turystyki z sektora państwowego i prywatnego. Na terenie całego kraju wyróżniono 515 plaż, 15 marin oraz 4 zrównoważone statki turystyczne. Oznacza to tym samym, że Grecja zajęła 2. miejsce pośród wszystkich 47 krajów uczestniczących w programie Błękitnej Flagi. Na Krecie w tym roku Błękitną Flagę zobaczycie na 115 plażach i w jednej marinie. Pełną listę miejsc wyróżnionych na Krecie znajdziecie na końcu artykułu.

Błękitne Flagi 2019

Mimo że łączny wynik Grecji jest odrobinę niższy niż rok temu, gdy wyróżniono 519 plaż, to warto podkreślić, że liczba wszystkich greckich wyróżnień stanowi 12% z globalnej liczby wyróżnień przyznanych w ramach tego programu. Dla porównania w Polsce w 2018 roku było 31 plaż z Błękitną Flagą. W tym roku w Grecji większość wyróżnień -  92 - trafiło na plaże w rejon Halkidiki. Największy spadek liczby wyróżnień dla plaż nastąpił na Wyspach Jońskich. W 2019 są to 33 plaże, dla porównania w 2018 Błękitna Flaga powiewała nad 51 miejscami.

Błękitna Flaga jest ważnym wyróżnieniem i oznaką jakości plaży, o które warto zabiegać. Na miejsca takie chętniej spoglądają także biura podróży, które wysyłają swoich klientów do hoteli zlokalizowanych właśnie w pobliżu takich miejsc. Warto pamiętać, że chociaż wyróżnienie to jest przyznawane na cały rok, to jednak w razie drastycznego pogorszenia jakości wody lub nieprzestrzegania wytycznych programu plaża/marina może stracić prawo do posługiwania się symbolem błękitnej flagi. Inspektorzy EEPF i FEE wielokrotnie  odwiedzają nagradzane plaże w okresie gorącego sezonu, a mariny przez cały rok, aby sprawdzić, czy spełnione są kryteria programu Błękitna Flaga.

W przypadku utraty odznaczenia dodatkową karą jest też brak możliwości ubiegania się o to wyróżnienie w następnym roku. Mimo drobnych wahań liczby wyróżnionych miejsc trend popularności projektu Błękitnej Flagi wyraźnie rośnie, co widać w poniższej tabeli.

Blue Flag na przestrzeni lat

32 lat istnienia programu

Wyróżnienia przyznawane są od 1987 roku tym plażom i marinom, które spełniają rygorystyczne wymagania i kryteria. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Błękitna Flaga stała się najbardziej rozpoznawalnym i popularnym międzynarodowym symbolem wysokiej jakości plaż i marin na świecie. Jednolity standard tego wyróżnienia został opracowany w 2001 roku przez Fundację Edukacji Ekologicznej (FEE) w Danii. W Grecji natomiast Błękitna Flaga przyznawana jest przez Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody (EEPF).

Narodziny idei

Warto przypomnieć, że historia tego wyróżnienia sięga 1985 roku, kiedy to we Francji narodził się pomysł wyróżniania nadmorskich gmin odznaczających się jakością wody. Dwa lata później w 1987 roku idea ta wystartowała już jako oficjalny europejski program znany pod nazwą Blue Flag.

Początkowo przyznawane odznaczenia miały stać się zachętą dla zarządców kąpielisk, aby spełniali założenia dyrektywy Rady Europejskiej dotyczącej zmniejszenia zanieczyszczeń wody w kąpieliskach oraz jej ochrony przed dalszym zanieczyszczeniem (Dyrektywa Rady 76/160/EEC z dnia 8 grudnia 1975 r.). W ciągu kilkunastu kolejnych lat prosta i czytelna koncepcja oznaczania najlepszych plaż i marin została pozytywnie przyjęta także przez turystów w Unii Europejskiej. Rozpoczęto prace nad zmianami zasad pozwalającymi na wprowadzenie tego wyróżnienia w innych krajach na całym świecie. Od 2001 roku, po ustaleniu jednolitych zasad, znak ten stał się międzynarodowym symbolem najlepszych plaż.

Jakie kryteria musi spełniać plaża aby otrzymać wyróżnienie Błękitną Flagą?

Plaże pretendujące do prawa używania tego znaku muszą spełnić 33 kryteria narzucone przez FEE (w przypadku marin jest to 38 kryteriów). Warunkiem wstępnym przyznania tego wyróżnienia jest doskonała jakość wody. Żadna inna klasyfikacja jakości, nawet „dobra”, nie jest akceptowalna. Poniżej prezentujemy najważniejsze kryteria, które brane są pod uwagę. Podzielono je na cztery zagadnienia, w obrębie których są sprecyzowane szczegółowe warunki.

Czyste morze i wybrzeże

Organizacja przybrzeżna

Bezpieczeństwo gości

Ochrona przyrody i dbanie o środowisko naturalne

Błękitne Flagi

Błękitna Flaga 2019 na Krecie

Poniżej znajduje się lista 115 plaż i 1 marina znajdujących się na Krecie, które w tym roku zostały wyróżnione Błękitną Flagą.

Chania (35)

W prefekturze Chania łączna liczba plaż wyróżnionych w tym roku Błękitną Flagą wzrosła o 1. Nowe plaże, które pojawiły się na liście to Gerani/Asterion Hotel w gminie Platania oraz Kavros/La Mer Resort w gminie Apokoronas. W tym roku Błękitnej Flagi nie otrzymała natomiast plaża w Kalathas, która pojawiła się w ubiegłorocznym zestawieniu. Szkoda, ponieważ jest to bardzo popularne miejsce (zwłaszcza wśród miejscowych), z piękną piaszczystą plażą i świetnym kąpieliskiem.

Kantanos-Selino Municipality

Kissamos Municipality

Platania Municipality

Chania Municipality

Apokoronos Municipality

Rethymno (17)

Tak jak w przypadku poprzedniej prefektury liczba nagrodzonych plaż jest większa o 1. Jest to plaża Lianos Kavos/Creta Marine w gminie Mylopotamos. Cieszy nas to, że wyróżnienia nie utraciła żadna dotychczas odznaczana plaża.

Rethimno Municipality

Mylopotamos Municipality

Agios Vassilios Municipality

Heraklion (26)

W przypadku prefektury Heraklion wyróżniono o cztery plaże więcej niż rok temu. Te nowości to dwie plaże w Ammoudarze przy hotelach Dessole Dolphin Bay i Enorme Hotels Beach w gminie Malevizi oraz Alexander Beach w Agios Dimitrios i Potamos w gminie Chersonissos.

Malevizi Municipality

Chersonissos Municipality

Phaistos Municipality

Lasithi (37)

W przypadku prefektury Lassithi łączna liczba wyróżnionych plaż jest mniejsza o 4 w porównaniu do listy z ubiegłego roku.

Odznaczenie utraciły aż 4 plaże w gminie Ierapetra (Myrtos, Agia Fotia, Ierapetra 1-Municipal, Achlia Schinokapsalon) oraz jedna z gminy Agios Nikolaos (Chiona). Pojawiła się za to wśród wyróżnionych plaża Limanaki. Warto podkreślić że to w Agios Nikolaos znajduje się jedyna na terenie Krety marina, która co roku otrzymuje Błękitną Flagę.

Agios Nikolaos Municipality

Sitia Municipality

Ierapetra Municipality

Gosia,  data_2019-05-15 20:25:58 2019-05-15 20:25:58
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156206445942551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera