Zatwierdzenie umów lotniska w Kastelli i prywatyzacja lotniska w Sitia

data_2019-05-14 19:59:23 2019-05-14 19:59:23

Dziś mamy dla Was garść wiadomości lotniczych związanych z lotniskami na Krecie. Na początek warto wspomnieć, że procedury związane z ratyfikacją umowy na budowę lotniska w Kastelli wkroczyły w finalny etap. W połowie ubiegłego tygodnia koncesja na wykonanie tej inwestycji została zatwierdzona przez tamtejszą parlamentarną Komisję ds. Produkcji i Handlu. Obecnie greccy posłowie, debatują nad projektem ustawy Ministerstwa Infrastruktury i Transportu, która będzie finalnym dokumentem zatwierdzającym tę inwestycję.

Lotnisko w Heraklionie

Nie wszyscy za

Chociaż budowa lotniska w Kastelli jest w większości przypadków postrzegana bardzo pozytywnie, to jednak nie wszystkie opcje polityczne uważają, że podpisana umowa jest korzystna dla lokalnej społeczności. Jednym z większych oponentów jest Manolis Stilihakis, przedstawiciel komunistycznej partii KKE, który wskazywał, że koncesja to typowa "drapieżna" umowa. Służy ona tylko i wyłącznie interesom finansowym oraz nie tylko nie dba o należytą ochronę środowiska naturalnego, ale również pomija potrzeby lokalnej społeczności.

Zdecydowana większość przedstawicieli głównych partii politycznych podkreślała, że budowa nowego lotniska na Krecie to niezwykle wyczekiwany projekt, którego realizacja w drastyczny sposób zmieni jakość obsługi pasażerów. Warto także zauważyć, że inwestycja ta to w dużej mierze szeroko zakrojone działanie, w którym brało udział kilka poprzednich greckich rządów. Od wielu lat prowadzone są różnego rodzaju inwestycje drogowe, które finalnie będą ważnymi węzłami komunikacyjnymi łączącymi lotnisko z najważniejszymi miejscowościami Krety.

Rozbudowa infrastruktury drogowej

Przedstawiciele greckiego rządu podkreślają również, że umowa na budowę lotniska w Kastelli jest pierwszym przykładem tego typu dokumentu, w którym w tak wyraźny sposób uwzględnione zostały potrzeby lokalnej społeczności. Część z opłaty koncesyjnej, jaką będzie otrzymywać Grecja, ma być przekazywana bezpośrednio do samorządów, na terenie których znajduje się ten port lotniczy. Dokładnie 1% obrotu osiąganego przez lotnisko w Kastelli zasili budżet gminy Minoa Pediada. Identyczna kwota zasili budżet biura Jedności Regionu Heraklion. Jest to jednostka samorządu terytorialnego odpowiadającego za planowanie oraz rozwój tej części Krety.

Lotnisko imienia…

Chociaż ratyfikacja umów jest jeszcze w toku to jednak już pojawiają się pierwsze głosy na temat tego kto powinien być patronem nowego portu lotniczego. Jeden z ważniejszych głosów w tej sprawie zabrał Christos Spirtzis, Minister Infrastruktury, który ujawnił, że przychylając się prośbom lokalnej społeczności gminy Minoa Pediada zaproponuje on premierowi Tsiprasowi aby nowe lotnisko nosiło nazwę Hearaklion-Kastelli imienia El Greco - Dominikos Theotokopoulos. Z pewnością na przestrzeni kolejnych tygodni będzie wiadomo, czy obecna propozycja patrona nowego lotniska zdobędzie akceptację wszystkich osób mających wpływ na decyzję.

Dalsza prywatyzacja lotnisk

W ostatnich dniach greckie Ministerstwo Infrastruktury przekazało informacje o uruchomieniu drugiej tury prywatyzacji regionalnych lotnisk. Wśród kolejnych 23 portów lotniczych zakwalifikowanych do tego procesu znalazło się także lotnisko im. Vitsentzosa Kornarosa w Sitii. W chwili obecnej trwają już prace związane z przygotowaniem umów koncesyjnych oraz planu rozwoju każdego z obiektów przeznaczonych do wspomnianego programu prywatyzacji.

Patrząc przez pryzmat prywatyzacji lotniska w Chanii oraz efektów, jakie przyniosła tam działalność Fraport, można spodziewać się dużego oporu ze strony władz samorządowych oraz lokalnej społeczności. Nie powinno to dziwić tym bardziej, że w ostatnich latach poczynionych zostało szereg inwestycji mających na celu zwiększenie atrakcyjności portu lotniczego w Sitii. Warto podkreślić także, że w ostatnich latach lotnisko to odnotowywało jeden z największych wzrostów ruchu pasażerskiego. W ubiegłym roku liczba osób korzystających z portu lotniczego w Sitii była większa o około 90% w stosunku do 2017 roku.

Piotrek,  data_2019-05-14 19:59:23 2019-05-14 19:59:23
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2019-05-14 19:28:18

z jednej strony większa przepustowość,a z drugiej....zaorają :(

1
 Anna Evelyn
Anna Evelyn
2019-05-15 11:49:35

Czekamy na lotnisko w Ierapetra ;

 Meyrem Sel
Meyrem Sel
2019-06-07 22:34:27

Anna Evelyn robia cos w tym kierunku ?

 Meyrem Sel
Meyrem Sel
2019-06-07 22:34:53

Bo ja chce tam byc ale nie wiem jak

 Anna Evelyn
Anna Evelyn
2019-06-08 07:57:24

Meyrem Sel Była juz działka ale znaleźli wykopaliska , No i wiadomo ...
Teraz możesz lecieć do Iraklio lub Sitia .Dalej Ktel Bus
Lub ktoś Cie przywiezie .

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156204530847551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera