Śnieg w czasie tegorocznej zimy na Krecie

data_2019-04-03 19:17:47 2019-04-03 19:17:47

Tegoroczna zima pod względem ilości śniegu, jaki spadł w wysoko położonych rejonach Krety, zdecydowanie wyróżnia się na tle ubiegłych lat. Christos Paterakis, który zarządza schroniskiem w Kallergi oraz jest członkiem Stowarzyszenia Alpinistycznego w Chanii potwierdza, że ostatni raz tak dużą ilość śniegu w Górach Białych obserwował w 2012 roku. Podkreślał także to, że o wyjątkowości tegorocznej zimy świadczy też to, że stała pokrywa śnieżna odnotowywana była już na wysokości 1300 m n.p.m

Kreta pod śniegiemSchronisko Kallergi. Zdjęcie pochodzi z serwisu www.haniotika-nea.gr

Bardziej szczegółowych informacji dostarczają dane, jakie zebrane zostały przez dwa czujniki umieszczone na terenie kreteńskich gór. W obu przypadkach największa pokrywa śnieżna znajdowała się w tych rejonach pod koniec lutego. Na Psiloritis pokrywa śnieżna na wysokości 1480 m miała grubość wynoszącą 2.8 m. Natomiast dzień później grubość śniegu zalegającego w rejonie schroniska Kallergi wynosiła nieco ponad 1.6 m.

W kolejnych tygodniach wartości te ulegały ciągłym zmianom. Szczególnie istotny wpływ miały na to silne podmuchy wiatru, które powodowały, że śnieg był przemieszczany w inne miejsca. Doskonale widoczne jest to na przykładzie Psiloritis, gdzie na początku kwietnia czujniki odnotowały pokrywę śnieżna o grubości zaledwie 23 centymetrów.

Śnieg na Psiloritis

Nie jest to równoznaczne z tym iż we wszystkich miejscach ilość śniegu jest porównywalna. Christos Paterakis podkreśla, że grubość pokrywy śnieżnej ulega szczególnemu zmniejszeniu się w rejonach szczytowych partii gór. Śnieg znajdujący się w tych rejonach zdmuchiwany jest w różnego rodzaju zagłębienia oraz rejony pokryte roślinnością. W miejscach tych nawet obecnie grubość pokrywy śnieżnej może sięgać nawet ponad 2,5 metra. Niestety warunki takie powodują zwiększenie się ryzyka powstawania mniejszych oraz większych lawin, które co prawda zdarzają się w górach Krety, ale nie są zbyt częstym zjawiskiem.

 

Piotrek,  data_2019-04-03 19:17:47 2019-04-03 19:17:47
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2019-04-04 09:33:35

Niestety nie byłem nigdy na Krecie zimą, ale przejrzałem nasz zdjęcia i wygląda tak - czerwiec 2009 - dwie plamy śniegu widoczne z okolic Kissamos - więc raczej zimą było dużo śniegu. Koniec kwietnia 2012 - śnieg widać wyłącznie na szczycie Volikasa - więc raczej było go mało. Czerwiec 2013 - sporo śniegu w Górach Białych - wtedy po raz pierwszy przeszliśmy przez wysokie partie - z Omalosa do Annopoli - to wiosna po tej zimie o której mówił Christos Paterakis - poznaliśmy go wtedy podczas noclegu w Kallergi - jest tam atmosfera rodzinna, przed wyjściem pytał każdego gdzie idzie, doradzał na co uważać- wtedy powiedział nam że przez góry przejdziemy spokojnie, mamy za to bardzo uważać na nadmorskim odcinku pomiędzy Aghia Roumeli a Soughią, tam jest niebezpiecznie - rzeczywiscie było. Czerwiec 2014 - praktycznie bez śniegu,tylko na trawrsie Agathiasa po drodze na Psiloritis plama mocno zmrożonego śniegu, czerwiec 2015 sporo widocznego śniegu w Górach Białych i Idajskich plamy śniegu też na Spathi i Madharesie w Dikti. Czerwiec 2016 - całkowity brak śniegu i to raczej od dawna - pszczelarz Giannis na Sedoni mówi że "aqua finita", w źródełku na przełęczy za wąwozem Tripiti też nie ma wody. A potem 2017 - w kwietniu niewiarygodne ilości śniegu, na podejściu od Lakkos Mygreou lawinisko, przy kolejnym pobycie w czerwcu - też rekordowa ilość jaką widzieliśmy. 2018 - już w kwietniu bardzo mało , w czerwcu - niewielkie resztki w załomach pod Pachnesem, z dołu nie widać nic. Przeszliśmy wtedy ponownie odcinek od Katsivelli do Rousies w Górach Białych i tam gdzie w 2013 chodziliśmy po śniegu nie było ani śladu. Jak w tym roku zobaczymy za dwa tygodnie - ale z doniesień zapowiada się na kolejny rok z rekordową ilością śniegu - dobrze że zaplanowaliśmy wschód tam góry są niższe.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156121008117551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera