Aktualna sytuacja na Krecie po pożarach w Apokoronas i Kakopetros

Zapewne wiele osób dziś zastanawiało się nad tym jak dziś wyglądała sytuacja pożarowa na Krecie. Na szczęście w zachodniej części Krety wszystko powoli wraca do normy. Nie pojawiły się do tej pory żadne doniesienia o nowych źródłach ognia. Kreteńczycy zaś zaczęli liczyć straty poniesione przez ostatnie dwa dni. Według wstępnych raportów ogień strawił 7000 akrów, z czego 60% stanowiły użytki rolne, a resztę zaś obszary leśne. Spaleniu uległo także kilkanaście samochodów oraz dwa magazyny. Najpoważniejsze szkody dotknęły plantacje oliwek, winnice oraz siedliska zwierząt. Niestety dużo czasu będzie musiało upłynąć aby natura poradziła sobie z tymi zniszczeniami. Spalone drzewa oliwne oraz uprawy winorośli to niestety również konkretne straty materialne dla właścicieli tych terenów.

Mapa zagrożenia pożarowegoAktualna mapa zagrożenia pożarowego w Grecji

Jednak najważniejszą informacją jest to, że na szczęście w pożarach na Krecie nie było ofiar śmiertelnych. Pojawiły się za to poważne przypuszczenia, że pożary w Apokoronas oraz Kakopetros były spowodowane przez celowe podpalenia. W okolicach tych dwóch miejscowości odnaleziono zamaskowane doły, w których najprawdopodobniej umieszczono substancje łatwopalne.

Do akcji monitorowania greckich lasów włączono dziś amerykański załogowy, ultranowoczesny samolot P-8 Poseidon, który na co dzień przeznaczony jest do misji obserwacyjnych i rozpoznawczych. Samolot ten po patrolowaniu obszaru Kineta powrócił do bazy w Souda  na Krecie. W najbliższych dniach będzie on kontynuował loty rozpoznawcze nad zagrożonymi terenami. Jest wyposażony w czujniki podczerwieni wykorzystywane do wykrywania ciepła oraz system radarowy.

Niestety dla całego rejonu prefektury Chania, zgodnie z tabelą prognoz zagrożenia pożarowego wydaną przez Sekretariat Generalny ds. Ochrony Ludności, nadal przewiduje się wysokie ryzyko pożaru (kategoria ryzyka 3). Oznacza to, że nadal istnieje ryzyko pojawienia się nowych źródeł ognia. Straż pożarna gminy Chania jest postawiona w stan pełnej gotowości. Zarówno mieszkańcy jak i turyści powinni unikać działań mogących spowodować pożar z powodu zaniedbania. Jeśli zaś zobaczą nowe źródła ognia powinni natychmiast powiadomić straż pożarną pod numerem 199.

Gosia,  data_2018-07-25 21:27:52 2018-07-25 21:27:52
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2018-07-26 06:31:49

Chania- najzielensza czesc Krety.

 Paweł QualityPro
Paweł QualityPro
2018-07-30 13:27:08

Bardzo byłbym wdzięczny za jakiekolwiek info odnośnie pożarów.w rejonie Chanii, zachodnia część, rejony: Maleme, Gerani, Platanias.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-07-30 17:20:01

Aktualnie pożarów nie ma. Zagrożenie pożarowe na Krecie jest oceniane obecnie na 2. stopień w 5 stopniowej skali (spadło).

2
 Rafał Sawicki
Rafał Sawicki
2018-08-03 20:38:11

Witam. Ja też będzie wdzięczny za info na ten temat. Szczególnie interesują mnie zniszczenia po pożarach na Krecie. Czy to duże zniszczenia? Nie chcemy jechać taki szmat drogi i oglądać zgliszczy

 Paweł QualityPro
Paweł QualityPro
2018-08-03 22:44:21

Jak sytuacja na dziś?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-08-04 16:13:02

Paweł Matyja 3. stopień na całej Krecie.

1
 Rafał Sawicki
Rafał Sawicki
2018-08-04 18:03:55

Witam, czy ja również mogę zapytać o sytuację w okolicach w których były pożary na Krecie? Pytam nie tyle o zagrożenie bo do mojego wyjazdu jeszcze 2 miesiące ale o krajobraz po pożarach. Czy miejsca byłych pożarów to duże obszary, czy palił się np lasy czy zabudowania?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-08-05 08:12:04

Rafał, nie byliśmy w miejscach pożarów więc wiemy tyle co sami przeczytamy w greckich serwisach. Były to lokalne pożary więc nie ma mowy o olbrzymich zniszczeniach jak na kontynencie. Spaliły się użytki rolne, gaje oliwne i lasy. Tak jak piszemy w podlinkowanym artykule - łącznie powierzchnia wyniosła 7 tyś, akrów. Z zabudowań spłonęły dwa magazyny. Nie ma porównania do dramatycznych zniszczeń w Attyce.

 Rafał Sawicki
Rafał Sawicki
2018-08-05 11:12:30

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

 gość}
gość Klaudiaciecko
2018-08-08 14:07:32

?

Jaka sytuacja pożarowa jest na Krecie, na dzień dzisiejszy?

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155562437057551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu
Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera