Redukcja zużycia toreb foliowych w Grecji

data_2018-04-30 19:17:02 2018-04-30 19:17:02

Od 1 lipca w ubiegłym roku w Grecji, podobnie jak we wszystkich innych krajach Unii Europejskiej, obowiązują opłaty za używanie jednorazowych toreb foliowych. Czas jaki minął od wprowadzenia tych przepisów pozwala na pewną ocenę ich skuteczności. Analizy takiej podjął się właśnie tamtejszy Instytut Badawczy Sprzedaży Detalicznej Towarów Konsumpcyjnych (ΙΕΛΚΑ), który przeprowadził szczegółowe badanie porównawcze zużycia toreb foliowych w styczniu 2018 roku w odniesieniu do analogicznego miesiąca w roku ubiegłym.

Plaża ze śmieciami

Nie jest źle, będzie jeszcze lepiej

Analitycy ΙΕΛΚΑ wskazują, że wdrożenie ograniczania programu używania foliowych toreb, w najlepszy sposób zostało przeprowadzone w sieciach sklepów wielkopowierzchniowych. Wprowadzone tam działania miały charakter uniwersalny i bardzo rygorystyczny.

Dane wskazują, że ilości jednorazowych toreb sprzedawanych w sieciach supermarketów zmniejszyła się o około 75-80%.  Większość konsumentów wybierając się do tego typu sklepów zabiera ze sobą uniwersalne torby wielokrotnego użytku. W chwili obecnej ich użycie preferowane jest przez ponad 2/3 greckich rodzin. Zresztą o ich popularności niech świadczy to, że w badanym okresie sprzedaż tego typu toreb wielokrotnego użytku wzrosła o ponad 5000%.

O wiele słabsze wyniki zostały uzyskane w pozostałych kanałach sprzedaży detalicznej. Całkowita redukcja użycia plastikowych toreb w kioskach, sklepach z odzieżą, piekarniach, lokalach gastronomicznych i innych różnego rodzaju mniejszych punktach handlowych plasuje się na poziomie 65-70%. W wielu tego typu miejscach, sprzedawane produkty wciąż pakowane są cienkie torby foliowe jednorazowego użytku. Uzyskanie lepszych wyników będzie wymagało dłuższego czasu oraz popularyzacji opakowań innego typu, np.: papierowych lub tekstylnych toreb.

Sklepy w Heraklionie

Niestety dane zebrane przez ΙΕΛΚΑ pokazują, że mimo oszałamiającego zmniejszenia ilości zużywanych jednorazowych toreb, Grecja jest wciąż daleka od uzyskania zadowalającego celu redukcji zużycia o 70%. Warto w tym miejscu przypomnieć, że do tej pory kraj ten należał do niechlubnej czołówki państw zużywających najwięcej tego typu opakowań w Europie. W ubiegłych latach średnie roczne zużycie toreb foliowych w Grecji wynosiło około 400 sztuk przypadających na jedną osobę, podczas gdy dla wszystkich krajów UE średnia ta wynosiła około 175 sztuk.

Przychody z opłaty

Eksperci z ΙΕΛΚΑ  twierdzą, że na przestrzeni trzech pierwszych miesięcy 2018 roku suma opłat uzyskanych ze sprzedaży jednorazowych toreb w greckich supermarketach sięgnęła łącznie 2,5 mln €. Warto podkreślić, że cała suma tych środków zostanie przekazana do budżetu tamtejszej agencji zajmującej się zbiórką i przetwarzaniem odpadów.

Długofalowy cel

ΙΕΛΚΑ zwraca uwagę, że w dalszym ciągu muszą być podejmowane akcje propagandowe i edukacyjne mające na celu budowanie większej świadomości konsumentów oraz osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie punktów handlowych. Takie działania pozwolą Grecji zbliżyć się do celu wyznaczonego przez UE, czyli do rocznego zużycia toreb foliowych na poziomie 90 sztuk przypadających na jedną osobę. Według ΙΕΛΚΑ osiągniecie tego będzie możliwe już na koniec roku.

Osobiście trzymamy kciuki, żeby Grecji udało się uzyskać cel zakładany w unijnych przepisach, a ilość zużywanych opakowań foliowych będzie stopniowo maleć. Mamy również nadzieję, że w odróżnieniu od naszego kraju nie zdobędą tam popularności sposoby na ominięcie tych unijnych dyrektyw.

A Wy jakich toreb używacie w codziennych zakupach?

Małe sklepy w Agios Nikolaos

Gosia i Piotrek,  data_2018-04-30 19:17:02 2018-04-30 19:17:02
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Agnieszka Bartczak
Agnieszka Bartczak
2018-04-30 17:36:52

Z materiału

1
 Sebastian Kaleta
Sebastian Kaleta
2018-04-30 21:15:31

Też staram się używać toreb wielokrotnego użytku w Polsce. Może teraz w Grecji na Krecie sie to zmieniło, ale podczas ubiegłorocznych wakacji na Krecie we wrześniu nie zaobserwowałem zmniejszonego użycia ich. Jak dawali je do nawet drobnych zakupów w super marketach tak dalej je wydawali. Mimo że zawsze byłem z plecakiem, a oni mi z "automatu" pakowali produkty do nich.
Zaobserwuje w tym roku jak to sie zmieniło i czy faktycznie jest tak że spadła ta ilość tak jak piszecie.
Ps. Na paragonach nie miałem dołączonej żadnej opłaty za nie.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-05-01 07:58:28

Sebastian przy okazji kolejnych odwiedzin na Krecie na pewno też będziemy starali się zwrócić uwagę na to jak zmieniły się w tej kwestii zachowania lokalnych mieszkańców. Z artykułów w lokalnych gazeta wiemy tylko, że dużą popularnością cieszą się cykliczne wydarzenia w których rozdawane są darmowe wytrzymałe siateczki na zakupy. Przyznajemy Ci też rację, że ilości wydawanych wcześniej toreb foliowych była wręcz obłędna.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155370267037551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Serio?
Uwielbiam oliwki i oliwę z nich
Kreta z Sołtysową: Wczoraj w Falasarna
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera