2018-04-18 19:53:14
Wśród hotelarzy działających w rejonie zachodniej Krety informacja o zamknięciu bazy Ryanair w Chanii wciąż budzi bardzo duże emocje. W ostatnich dniach za pośrednictwem Stowarzyszenia Hoteli w Chanii (Chania Hotels Association – CHA) zaapelowali oni do władz irlandzkiego przewoźnika, aby ponownie rozpatrzyły podjętą decyzję.
Zrzeszając setki lokalnych przedsiębiorców działających w sektorze turystycznym, stowarzyszenie CHA to jest jedną z największych tego typu organizacji w Grecji. W liście skierowanym do lokalnych władz prefektury Chania, Fraport Greece – zarządcy lotniska w Chanii oraz przedstawicieli linii lotniczych Ryanair, organizacja ta zaprosiła wszystkie strony do podjęcia wspólnych rozmów. Nadrzędnym celem spotkania zaplanowanego do końca kwietnia miałby być wypracowanie kompromisowego rozwiązania zmniejszającego wpływ tej decyzji na lokalną gospodarkę.
W swoim liście Stowarzyszenie Hoteli w Chanii podkreśla również, że termin podjęcia decyzji o zamknięciu bazy lotniczej Ryanair na tamtejszym lotnisku jest bardzo niefortunny. Warto wspomnieć choćby o tym, że decyzja ta w wielu przypadkach powoduje znaczne komplikacje wśród części turystów, którzy planowali swój tegoroczny wypoczynek na Krecie. Hotelarze działający w rejonie zachodniej Krety obawiają się, że duża liczba odwołanych rezerwacji może mieć również bezpośredni wpływ na utrzymanie planowanych wcześniej wpływów.
W jednym z naszych poprzednich newsów pisaliśmy, że w sporze między Fraport a Ryanair wymagane jest większe zaangażowanie lokalnych władz. Dobrze, że w dialog ten włączyło się również stowarzyszenie zrzeszające lokalnych hotelarzy, czyli jednego z głównych beneficjentów ruchu pasażerskiego na lotnisku w Chanii. O tym, że jest to gra o naprawdę wysoką stawkę niech świadczą wyniki opracowania przygotowanego przez pracowników Politechniki Kreteńskiej. Wedle ich wyliczeń w 2016 roku pasażerowie połączeń realizowanych przez Ryanair wygenerowali dla lokalnej gospodarki około 220-250 mln € wpływów.
Niestety jakiekolwiek rozwiązania na szczeblu centralnym wydają się być niemożliwe. Od kilku dni toczy się polityczna korespondencyjna burza pomiędzy przedstawicielami partii Nowa Demokracja oraz SYRIZA. Obie strony obrzucają się oskarżeniami o to, kto w większym stopniu odpowiada za zaistniałą sytuację. Na forum publiczne wytaczane są argumenty doprowadzenia do utraty kontroli nad narodowymi liniami lotniczymi Olympic Air, a także sprzedaży regionalnych portów lotniczych. Ustalenie odpowiedzialności za obie decyzje nie są trudne i nie wymagają większego wysiłku. Warto jednak aby greccy politycy odpowiedzieli sobie na pytanie: Czy roztrząsanie przeszłości rozwiąże problemy teraźniejszości?
Zdecydowanie szybciej, bo już jutro 19 kwietnia o godzinie 17 zorganizowana zostanie manifestacja mieszkańców oburzonych bezczynnością Fraportu. Protest zorganizowany przez „Otwartą inicjatywę obywatelską” odbędzie się pod hotelem Samaria, gdzie grecko-niemieckie konsorcjum ma prezentować strategię rozwoju tamtejszego lotniska. Mamy nadzieję, że lokalna społeczność pokaże swoją siłę.
Komentarze
komentarz z
Miałem okazję niedawno korzystać z takiego połączenia i szczerze mówiąc chętnie skorzystalbym jeszcze nie raz. Kreta urzekła mnie w każdym calu ;)
komentarz z
Martijn Niemeijer waar we lekker gegeten hadden op dit stukje
komentarz z
Chcemy Ryanair
komentarz z
Byłam na Krecie i pobyt tam został w pięknych wspomnieniach. Powrót na tą piękną wyspę z chęcią bym powtórzyła ☺
komentarz z
Jestem ciekawy dlaczego połączenie z Krakowa w tym samym dniu co z Katowic, tą samą linią kosztuje dwukrotnie więcej. Ciekawą politykę cenową ma ten cały Ryanair...
komentarz z
to nie przewoźnik tylko lotnisko. Balice są jednym z najdroższych lotnisk. opłaty lotniskowe są znacznie wyższe niż w Pyrzowicach, Modlinie czy Rzeszowie.
komentarz z
A z Poznania to już kosmos
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155343069237551