2018-04-17 19:20:13
Od tego roku w Grecji obowiązują zmienione przepisy regulujące sposób podawania oliwy w restauracjach oraz w tawernach. Zgodnie z nowym rozporządzeniem zabronione jest używanie pojemników wielokrotnego użytku. Oliwa serwowana gościom musi być podawana w fabrycznie zamkniętych jednorazowych opakowaniach o niewielkiej pojemności.
W związku z tymi zmianami część producentów dostosowała swój asortyment oferując oliwy dostarczane w niewielkich buteleczkach lub puszkach. W sprzedaży pojawiły się również swego rodzaju niewielkie oliwne kapsułki wykonane z tworzywa sztucznego. Właśnie szczególnie te ostatnie opakowania zaniepokoiły część osób obawiających się o stan greckiego środowiska oraz czystość tamtejszych plaż.
W ostatnim czasie pojawiła się obywatelska inicjatywa, której celem jest zmiana tych przepisów. Obecnie w ramach internetowej petycji zbierane są podpisy, aby greckie władze zmieniły swoje stanowisko. Skorzystajcie z poniższego adresu internetowego jeśli chcecie wesprzeć tę akcję:
Ważnym aspektem poruszanym w tej petycji jest również to, że obecne przepisy w dużym stopniu wspierają większych producentów oliwy posiadających możliwość rozlewania swoich produktów do pojemników o małych pojemnościach. Tymczasem jeszcze w ubiegłym roku w wielu mniejszych tawernach doskonała oliwa podawana do posiłku była wytwarzana przez lokalnych rolników, lub wręcz bezpośrednio przez właściciela lokalu.
Greckie władze centralne zmianę w przepisach tłumaczą koniecznością dostosowania się do unijnego prawodawstwa. Nie do końca jest to jednak zgodne z prawdą. Owszem w 2013 roku na poziomie unijnym było rozważane wprowadzenie takich ograniczeń jednak po burzliwej debacie oraz wcześniejszych protestach przepisy te zostały odrzucone. Pojawiło się jedynie zalecenie rekomendujące aby w punktach gastronomicznych były używane jednorazowe pojemniki z oliwą. Wydaje się więc, że przepisy te to zwykła nadgorliwość ze strony greckiego parlamentu.
Komentarze
komentarz z
No kurde....caly urok byl w szklannym pojemniku ....
Kolejna ludzka glupota i pomysł
komentarz z
Fakt był to swoisty lokalny "folklor" do którego my bardzo przywykliśmy. Już w zeszłym roku w jednym z lokali podano nam oliwę w małej puszce - początkowo trochę nas to zdziwiło.
komentarz z
Oszaleli???
komentarz z
Osobiście mamy nadzieję, że na "głębszej" prowincji przepisy te jednak pozostaną dosyć martwe ;)
komentarz z
komentarz z
Idąc dalej tym tropem, można zakazać używania talerzy wielokrotnego użytku, sztućców, szklanek, itp.... bo to przecież takie niehigieniczne
komentarz z
No cóż po części jest to już wdrożone w życie. Nie wiem czy zwróciłaś uwagę, że w hotelach w rejonie basenów napoje wydawane są tylko w kubeczkach wykonanych z tworzywa. Przyznajmy jednak rację, że w tym wypadku jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa :).
komentarz z
Problemem nie są naczynia z plastiku (te przy basenach są myte i trafiają znowu do obiegu), tylko opakowania, (oraz naczynia sztućce itp.) jednorazowego użytku. Przy tak dużym "przerobie" powstaną kolejne setki ton śmieci do utylizacji. Nie mówiąc już o tym, że pomysł urzędników (na co zwracaliście uwagę), "wycina" małe rodzinne interesy, a promuje duże firmy.
Może zatem nie jest to nadgorliwość, a efekt lobbingu?
Ja w każdym razie kibicuję restauratorom, którzy oprotestowują ten przepis.
komentarz z
Aleksander dokładnie my też kibicujemy mały rodzinnym biznesom. Od wielu lat wyjeżdżając na Kretę staramy się wybierać małe rodzinne hotele lub obiekty oferujące pokoje typu studio/apartament.
Jasne, że może to być taż wynik jakiegoś lobbingu. Jednak bez dowodów ciężko formułować tego typu zarzuty.
Niestety ilość śmieci wykonanych z tworzyw sztucznych jest zatrważająca :/ Później część z nich niesiona podmuchami wiatru przemieszcza się zanieczyszczając całą okolicę.
komentarz z
Matuszka Unia prężnie zniewala ludzi, na każdej możliwej płaszczyźnie.
komentarz z
Może jednak przeczytaj jeszcze raz artykuł.
Unia sugeruje pewne rozwiązania - ale to rządy je wprowadzają. Widać grecki jest tak samo mądry jak polski - zajmuje sie ochrona zdrowia i wiem jak to wygląda - dyrektywa unijna wydana dziś brzmi że "należy docelowo dążyć do " za trzy dni rozporządzenie polskiego rządu mówi że " za dwa tygodnie musi być", oczywiście z powołaniem na dyrektywę.
komentarz z
Bez sensu. Produkcja kolejnych niepotrzebnych śmieci
komentarz z
A może to jest tak, jak ze smażeniem frytek w knajpach. Do pojemników dolewa się tylko brakującą ilość oliwy/oleju. A część starego i tak pozostaje w pojemniku, niepozwalającego umyć od czasu do czasu pojemnik.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155340769517551