Wyniki badań wśród turystów na koniec sezonu 2017

Na początku lutego opublikowano wyniki badań statystycznych, jakie przez cały ubiegłoroczny sezon turystyczny przeprowadzane były na lotnisku w Chanii wśród turystów odlatujących z Krety. Badania przeprowadziło 25 doktorantów między innymi z Uniwersytetu Kreteńskiego i tamtejszej Politechniki. Wyniki tych badań to doskonała szansa na poznanie aktualnych trendów oraz preferencji panujących wśród turystów.

Kreta 2017 statystyki

Na podstawie danych z Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Fraport Greece na lotnisku w Chania odnotowano, że liczba zagranicznych turystów korzystających z bezpośrednich lotów czarterowych wyniosła około 1,1 miliona osób. W porównaniu z rokiem 2016, oznacza wzrost liczby tego typu podróżnych o 4,4%.

Warto zauważyć równocześnie, że na przestrzeni ostatnich 10 lat (2007-2017) liczba turystów przylatujących do Chanii zwiększyła się o 85%. Natomiast w przeciągu 20 lat (1997-2017) wskaźnik ten wzrósł aż o 230%. Dane te doskonale świadczą o tym jak bardzo wzrosło zainteresowanie turystów Kretą.

Pół na pół - malejąca skandynawska hegemonia

Analizując wskaźniki przyjazdów gości zagranicznych w ubiegłym roku okazuje się, że połowę z nich (50,2%) stanowią obywatele krajów skandynawskich, takich jak Szwecja (16,2%), Norwegia (13,8%), Dania (13,2%) i Finlandia (7%). Co więcej liczby te stale rosną, a w przypadku takich krajów jak Finlandia czy Dania wzrosty te plasują się odpowiednio na poziomie: 20% oraz 13%. Mały 6% spadek odnotowano tylko w przypadku liczby Norwegów. Patrząc na te dane w szerszej perspektywie widać, że Kreta w tych krajach jest bardzo popularnym celem wakacyjnych wyjazdów. Na koniec jako ciekawostkę warto dodać, że na przestrzeni ostatnich 4 lat na Kretę przylatuje aż o 59% Szwedów więcej.

Jeszcze w  2010 roku na lotnisko w Chanii przyleciało zaledwie 28% turystów spoza krajów skandynawskich. Jednak na przestrzeni ostatnich 4 lat wskaźnik ten wzrósł i utrzymuje się obecnie na stabilnym poziomie 50%. Wzrost ten wynika głównie z tego, że do Chanii przylatują obcokrajowcy korzystający z usług Ryanair’a, którego 90% ogółu pasażerów pochodzi z krajów nieskandynawskich. Tego przewoźnika wybierają najczęściej goście z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec oraz Cypru. Prawie połowa osób przybywających z Niemiec i Wielkiej Brytanii przylatuje tu właśnie na pokładach samolotów tego irlandzkiego przewoźnika.

Ryanair w Chanii

Mieszkańcy niektórych krajów europejskich takich jak Włochy, Cypr, Niemcy pojawili się w zeszłym roku w Chanii w mniejszej liczbie niż w latach poprzednich. Nie zawsze jest to wynik mniejszego zainteresowania wyspą. W przypadku Cypryjczyków spadek jest konsekwencją zawieszenia przez Ryanair lotów między październikiem 2017 a marcem 2018, a właśnie te miesiące były najchętniej poprzednio wybierane przez mieszkańców Cypru.
W przypadku Polaków odnotowano wzrost o 15%, a Brytyjczyków o 10%. Co ciekawe ilość turystów z Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 6 lat zwiększyła się niemal czterokrotnie.

Kim są zagraniczni turyści? Ogólne informacje i preferencje

Według deklaracji zawartych w ankietach 85% turystów, którzy przelecieli do Chanii,  pozostaje w tym regionie Krety i tu spędza swoje wakacje. Zaledwie 13% osób jedzie do prefektury Rethymno, a tylko 7% przemieszcza się jeszcze dalej w okolice Heraklionu bądź prefektury Lasithi.

Interesujące jest to, że ponad połowa turystów przybywających do Chanii była już w przeszłości na Krecie i przyjeżdża na wyspę po raz kolejny. Dziewięciu na dziesięciu turystów deklaruje chęć kolejnego przyjazdu a także udzielanie rekomendacji pobytu na wyspie bez żadnych zastrzeżeń swoim krewnym i przyjaciołom.Jak widać wyspa jest dobrym wakacyjnym wyborem a goście czują się tu świetnie. Zachodnia Kreta jest uważana przez obcokrajowców za gościnne miejsce sprzyjające wakacjom rodzinnym, wypoczynkowi oraz plażowaniu.

Profil ogólny

Najczęściej przylatują tu turyści w przedziale wieku między 25-54 r.ż., mający wysoki poziom wykształcenia i dochodów. ¾ osób zadeklarowało w ankietach posiadanie wyższego wykształcenia, a połowa wysokie roczne dochody przekraczające 60 000 euro na rodzinę.

Zakwaterowanie zagranicznych turystów

63% zagranicznych gości preferuje zakwaterowanie w hotelach, 25% w prywatnych pensjonatach i apartamentach. Niewielki odsetek wynajmuje całe domy wakacyjne.
¾ osób posiadające zakwaterowanie w hotelach wybiera te o standardzie 3 i 4-gwiazdkowym. Jeden turysta na pięciu wybiera luksusowe pięciogwiazdkowe hotele. Najchętniej wybierane są miejscowości w rejonie Platanias i Agia Marina.

Co ciekawe pierwszy raz od 4 lat nastąpił spadek popularności pakietu All Inclusive. O ile w 2016 roku wybierał go co trzeci turysta, to w 2017 roku zakupiono o 5-6% mniej pakietów AI. Warto dodać, że opcja All Inclusive jest najbardziej popularna wśród turystów spoza krajów skandynawskich. Często jest też wybierana przez gości z Europy Środkowej i Wschodniej.

W porównaniu do poprzedniego sezonu średni czas trwania urlopu wydłużył się o jeden dzień wynosząc obecnie 10 dni. W przypadku gości z krajów skandynawskich typowa długość wypoczynku na Krecie jest dłuższa o jeszcze 1 dzień.

Najpopularniejsze wycieczki

Jeśli chodzi o podróże i zwiedzanie lokalnych atrakcji to zagraniczni turyści zwiększyli liczbę dni wynajmu pojazdów, wzrosło także zadowolenie z jakości usług świadczonych przez lokalne autobusy KTEL oraz taksówek podczas różnych wycieczek.

Jako główny cel wycieczek obierane są miejsca o znaczeniu kulturalnym. Aż 6 na 10 miejsc stanowią muzea i klasztory. Nieco mniej osób wybiera plaże, wśród których prym wiedzie Elafonissi. Nieco rzadziej są wybierane Balos, Falasarna i Sougia. Najpopularniejszym stanowiskiem archeologicznym jest pałac w Knossos, które wybiera 20% osób przylatujących do Chanii. Nieco mniejszą popularnością cieszą się wykopaliska w Apterze oraz pałac w Fajstos. Istotny odsetek cudzoziemców wybiera także przejście Samarii. Warto jednak zauważyć, że zwiedzanie Aptery oraz plażowanie w odległej Sougii wybierają częściej te osoby, które na Krecie spędzają swoje kolejne wakacje.

Stopień zadowolenia i niezadowolenia z usług

Zagraniczni goście są w pełni usatysfakcjonowani zachowaniem i gościnnością okazywaną im przez Kreteńczyków. Wysoki poziom zadowolenia dotyczy także poziomu usług oferowanych w pensjonatach i hotelach, a także tawernach. Podkreślane jest często także zadowolenie z ogólnego bezpieczeństwa na wyspie. Pod tym względem Kreta wypada naprawdę dobrze zwłaszcza w porównaniu z innymi popularnymi kierunkami wakacyjnymi. Są także i negatywne opinie, które dotyczą przede wszystkim stanu sieci drogowej i słabego oznakowania na drogach. Większośc osób wyraża także niezadowolenie dotyczące niedostatecznej czystości na ulicach i placach.

Turyści w Chanii

Zakup lokalnych produktów

Połowa gości zagranicznych podczas pobytu na Krecie kupuje lokalne produkty rolne takie jak wino, oliwa, świeży sok pomarańczowy oraz lokalne sery, miód, tsikoudię, warzywa. W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się także poszukiwanie i kupowanie lokalnych leczniczych roślin oraz ziół. Takie “pamiątki” zabierają ze sobą szczególnie chętnie turyści z krajów nieskandynawskich.

Kategorie wydatków

Jeśli chodzi o koszty ponoszone przez turystów zagranicznych w czasie wakacji to wynoszą one od 650 do 800 €. Nie są to jednak koszty podróży na Kretę i zakwaterowania tylko średnie wydatki ponoszone w miejscu docelowym. W porównaniu do ubiegłego sezonu kwota ta wzrosła średnio o 50-100 €.

Dziewięciu na dziesięciu turystów większość tego budżetu wydaje w tawernach i restauracjach. Mniejsze koszty rezerwowane są na zakupy w marketach i piekarniach.

Wzrosły też kwoty przeznaczane przez turystów na podróżowanie po wyspie. Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest w takim wypadku samochód bądź motocykl. Przeciętny okres, na jaki wypożyczane były te środki transportu wynosił 7 dni.
Tylko niewielki odsetek osób decyduje się na wykupienie całodniowych wycieczek oferowanych przez lokalne biura podróży.

Połowa gości kupuje na Krecie dużo produktów, choć są to głównie pamiątki. Co ciekawe tylko 10% gości przeznacza pieniądze z wakacyjnego budżetu na wieczorną i nocną rozrywkę.

Pamiątki z Krety

Gosia,  data_2018-02-11 19:23:59 2018-02-11 19:23:59
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Aneta Kucharska
Aneta Kucharska
2018-02-11 18:44:43

Kreta jest piękna!

2
 Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska
2018-02-11 18:49:06

Fajnie tam, prawda Magdalena Mroz ?

 Magdalena Mroz
Magdalena Mroz
2018-02-11 18:50:15

Fajnie :)

 Krystyna Chłąd
Krystyna Chłąd
2018-02-11 18:51:05

W maju to sprawdzę

 Jola Waleska-Smolińska
Jola Waleska-Smolińska
2018-02-12 10:17:13

Ja również będę w maju 2 raz Kreta jest cudowna

1
 Jessica de Vries
Jessica de Vries
2018-02-11 20:12:31

Martijn Niemeijer hier hadden wij toen gegeten op die kade!!

2
 Volker Schottes
Volker Schottes
2018-02-11 20:42:03

Da habe ich so oft gesessen ❤❤

1
 Marlena Anna Węgrzyn
Marlena Anna Węgrzyn
2018-02-11 20:55:13

kto raz przyleci na Kretę, ten zakocha się bez pamięci i na wieki - ale wyszło pompatycznie, ale to prawda. Ja poleciałam raz i Kreta mnie urzekła do tego stopnia, ze latałam jeszcze dwa razy. Teraz zbieram i euro i złotówki aby pojechać nie na chwilę, a na dłużej!!

5
 Anitaki Mn
Anitaki Mn
2018-02-11 21:20:21

Ja tez poleciałam trzy razy i za trzecim razem poznałam mojego męża :)❤️

 Marlena Anna Węgrzyn
Marlena Anna Węgrzyn
2018-02-11 21:21:48

Anitaki Mn wspaniale, a moja starsza córka potwierdziła, ze zostanie archeologiem :D no i została!!!

 Krystyna Prukop
Krystyna Prukop
2018-02-11 21:00:50

Potwierdzam Kreta jest piękna ❤️

1
 Mateusz Bodziony
Mateusz Bodziony
2018-02-11 21:53:34

Sam byłem do tej pory na Krecie dwa razy i zamyślam w końcu tam wrócić bo im więcej krajów odwiedzam tym bardziej czuję, że Grecja jest naprawdę wyjątkowa. :)

3

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155172160587551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu
Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera