Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Badania nad ilością śniegu na Krecie

Pod koniec zeszłego tygodnia na Krecie zainstalowane zostały dwie nowe stacje meteorologiczne, które uzupełnią sieć 40 innych tego typu miejsc znajdujących się na wyspie. Jedna z nich zamontowana została na wysokości 1400 m n.p.m w okolicach płaskowyżu Nida. Druga ze stacji umiejscowiona jest w górach Białych tuż przy schronisku Kallergi, które położone jest na wysokości 1650 m. Lokalizacje te nie są przypadkowe, gdyż jednym z ważniejszych parametrów badanych przez aparaturę znajdującą się w tych stacjach będzie wielkość opadów śniegu w okresie zimowym.

Badania nad ilością śniegu na Krecie

Warto zauważyć, że będzie to jedno z pierwszych stałych badań grubości pokrywy śniegu, jakie prowadzone jest w Grecji. Obie stacje meteorologiczne będą też jednymi z najdalej wysuniętymi na południe miejscami, gdzie gromadzone są tego typu dane w Europie. Ich budowa nie byłaby możliwa bez wsparcia gminy Anogia oraz Stowarzyszenia Wspinaczki Górskiej z Chanii.

Poza tak oczywistymi parametrami jak temperatura powietrza, wilgotność, prędkość wiatru, czy też ciśnienie, aparatura znajdująca się w tych stacjach będzie również gromadzić dane na temat zawartości dwutlenku węgla w atmosferze. Ilość tego cieplarnianego gazu będzie dla naukowców doskonałym materiałem badawczym do dalszych prac związanych z obserwacją oraz ustaleniem przyczyn obecnych zmian klimatycznych.

Już w najbliższy piątek 29 września w czasie Nocy Naukowców w Muzeum Paleontologicznym w Rethymno odbędzie się bardziej szczegółowa prezentacja na temat tego projektu. W niedalekiej przyszłości obie stacje zostaną również włączone do systemu pozwalającego na podglądanie na żywo gromadzonych przez nie danych. My ze swojej strony z dużą radością widzielibyśmy tam kamerki internetowe, które umożliwiałyby na monitorowanie zimowego wyglądu gór Krety :)

 

 

Piotrek,  data_2017-09-25 19:44:59 2017-09-25 19:44:59
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Małgorzata Jakubowska
Małgorzata Jakubowska
2017-09-27 07:35:47

W tamtym roku śniegu na Krecie było sporo.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-09-30 18:13:59

W tym jeszcze więcej.

 Małgorzata Jakubowska
Małgorzata Jakubowska
2017-09-30 20:02:26

Mam na myśli rok 2017

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154858273857551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Radek Radziszewski: Byliśmy od 3 lipca do 13 lipca. Ciepło tanio pusto. Na Krecie byłem chyba po raz 10 i w tym roku najlepiej było
Marcin Greszkiewicz: tylko kolo 5tys wlochow? w Falasarnie to prawie tylko wlosi i polacy byli
Adam Wyspiański : Jacek Gola - Czy wystarczył jeden kod QR dla całej rodziny??? Ja mam wylot z Wrocławia jak Wy 14.08. Lecę z żoną i z dwójką dzieci. (...)
Rita Zalińska: Jesteśmy teraz w Sougii. Zauważalne jest, że spora większość turystów to Grecy, czyli turystyka wewnętrzna. Spokojnie można przyjeżdżać, jest bezpiecznie i spokojnie.
Kinga Dąbrowska-Mielczarek: moja ukochana Kreta
Roy Feuillade: My favourite airport
Anna Baranek: Ciekawe jak Chania
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera