Nowe Muzeum Archeologiczne w Chanii

Logo programu Wygląda na to, że po przeszło 30 latach walki o nowe Muzeum Archeologiczne w Chanii w końcu uda się rozpocząć jego budowę. Kilka dni temu Lina Mendoni - Sekretarz Generalny Ministerstwa Kultury podpisała decyzję o przystąpieniu do realizacji budowy nowej siedziby Muzeum Archeologicznego. Inwestycja ma być współfinansowana w ramach programu  obejmującego wsparcie wspólnotowe dla regionów Grecji. Nowoczesne budynek zostanie wzniesiony na terenie dawnego obozu wojskowego Hatzidakis w Halepa. Wiadomo już również jak będzie wyglądało nowe muzeum ponieważ konkurs na projekt architektoniczny dla tej inwestycji został rozstrzygnięty w 2004 roku. Pierwsze miejsce zajęła praca stworzona przez znanego architekta Theofanisa Bobotisa.

Łączna powierzchnia budynku wyniesie 6,5 tys metrów kwadratowych, z czego 1800 ma być przeznaczonych pod hale wystawowe, 140 pod galerię. W budynku znajdzie się również miejsc na biurowe zaplecze muzeum, magazyny, laboratoria, amfiteatr dla 140 osób a także kilka działających niezależnie kawiarni. Elastyczny układ muzealnej przestrzeni ma umożliwić organizację bardzo różnorakich imprez począwszy od konferencje a skończywszy na realizacji wszelkiego rodzaju programów edukacyjnych. Dyrektor Generalny Pani Politismou Maria Legends już dziś zapowiada, że muzeum odejdzie od obecnej statycznej formy wystaw, która ze względu na ciasnotę panującą w dotychczasowej siedzibie stanowi dominującą działalność tej placówki. Jak powiedziała Pani Legends: "Muzeum jest dla wszystkich. Szczególnie dla młodzieży szkolnej ..." i krzywdzącym byłoby twierdzenie, że "Muzeum jest tylko dla turystów".

Wizualizacja budynku nowego Muzeum Archeologicznego w Chanii
Wizualizacja budynku nowego Muzeum Archeologicznego w Chanii
(Źródło: http://www.bobotis.gr/)

W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na realizację budowy Muzeum Archeologicznego. Według wstępnych założeń datą oddania do użytku ma być końcówka 2015 roku. Miejmy nadzieję, że budowa nie będzie realizowana tempem podobnym do budowy bliźniaczego Muzeum Archeologicznego w Heraklionie, którego harmonogram prac w chwili obecnej został przekroczony o dobrych kilka lat.

Piotrek,  data_2011-06-12 20:49:28 2011-06-12 20:49:28
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Zdala jestem od myślenia katastroficznego ale coś mi intuicja podpowiada ze znając „inwestowanie” Greków wszystkie pieniądze od turystów pójdą w prywatne kieszenie a nie ochronę tych pięknych miejsc, a kiedy już dojdzie do ich zniszczenia przez ludzka stopę, to postawią tam wielkie hotele z prywatna plaza, bo tylko to zostanie.
jeszcze niech za powietrze zaczną naliczać, za chlor w basenie, sól w morzu, opłatę za sterylne all inclusive etc. Grecji już i tak nie ma od dawna, mogą stawać na uszach i tak się nie dorobią Greki zapyziałe
Dobry pomysł, ale jak z tym pójdzie jakieś udogodnienia typu ubikacja z prawdziwego zdarzenia itp
gość dodekanezowiec: Ale można wejść bokiem, do czego zachęcił pan sprzedający bilety... Bo już limit osób się wyczerpał.  
Aby wejsc na Wulkan Teide wymyslono inne rozwiazanie. Czyli koniecznosc uzyskania zezwolenia na wstep, ale bezplatnie. Zezwolenie wymagane jest tylko w godzinach pracy straznikow czyli CHYBA od 9:00 do 18:00, w innych godzinach mozna wchodzic bez
Komercja komercja komercja ... dlatego kreta to nie moja bajka ... choć w tym roku chciałam się do niej przekonać... niestety na tle innych greckich wysp wypadła słaboooooo
Dobrze ze poznałam te miejsca kiedy była tam garstka ludzi a rano tylko ja :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera