Problemy greckich plaż

Wedle najnowszego raportu, przygotowanego przez Europejską Agencję Środowiska, Grecja uplasowała się na jednej z czołowych pozycji pod względem jakości wody na kąpieliskach. Około 97 procent greckich plaż uznanych zostało za bezpieczne oraz cechujące się bardzo czystą wodą. Tak wysoki odsetek pozytywnie ocenionych miejsc pozwolił Grecji na zajęcie 4. miejsca wśród wszystkich europejskich państw. Badaniem tym objętych zostało 92% spośród wszystkich greckich plaż.

Elafonisi - jedna z najpopularniejszych plaż Krety

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jeśli jest tak dobrze to dlaczego wciąż jest źle?

Niestety ten doskonały wynik wcale jednak nie oznacza, że tamtejsze plaże nie borykają się z problemami. Jednym z największych jest nadmierna eksploatacja pod względem masowej turystyki. Mimo bardzo jasnych przepisów oraz uwarunkowań dotyczących zagospodarowania przestrzeni wybrzeża jednak wciąż zdarzają się liczne przypadki łamania prawa. W szczególności dotyczy to zbyt dużej ilości leżaków, które umieszczane są zbyt blisko linii brzegowej. Problem ten najsilniej widoczny jest w rejonie północnego wybrzeża w rejonie takich miast jak Rethymno czy też Chania oraz w miejscach uznawanych za topowe atrakcje turystyczne.

W miejscach tych bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy leżaki są rozmieszczane niezgodnie z przepisami. Właśnie to oraz brak porządku był przyczyną tego, że w zeszłym roku plaża Nea Chora w Chanii utraciła tytuł Błękitnej Flagi oraz dodatkowo została ukarana brakiem możliwości ubiegania się o to wyróżnienie w tym roku.

Zmorą greckiego wybrzeża jest również działanie bez licencji oraz nieterminowa płatność za jej udzielanie. Odsetek nieuregulowanych opłat jest tak duży, że w tym roku niektóre z lokalnych władz zmieniły terminy płatności rat. Sytuacja taka miała miejsce w gminie Spata-Artemida. W zeszłym roku spora część przedsiębiorców nie uiściła tam ostatniej raty, której termin przypadał na koniec wysokiego sezonu. W tym roku w tej gminie opłaty za licencje uiszczane są z góry.

Popularna plaża Vai jest jednym z przykładów tych plaż, które są eksploatowane w nadmierny sposób, a liczba leżaków rośnie z roku na rok i jest zdecydowanie za duża.

Plaża zgodna z przepisami

Jak w takim razie wygląda plaża spełniająca greckie normy? Zabronione jest budowanie trwałych podestów oraz tarasów, na których wystawiane są tawerniane stoliki. Ewentualne nagłośnienie zamontowane na plaży nie może emitować dźwięków o natężeniu głosu większym niż 50 dB. Leżaki powinny zajmować nie więcej niż 50% powierzchni plaży. Pozostała przestrzeń musi być swobodnie dostępna dla osób, które nie chcą korzystać z tego typu płatnych usług. Między pierwszym rzędem leżaków a linią brzegową musi pozostać wolna pięciometrowa przestrzeń. Przestrzeń z leżakami musi być również w odległości nie mniejszej niż 100 metrów od innego tego typu obszaru.

W przepisach określona jest również maksymalna liczna leżaków, jaka może być umieszczona na danej plaży. W źródłowym artykule gazeta Kathimerini wskazuje jednak, że na wielu plażach wartości te niejednokrotnie przekraczane są nawet dwukrotnie.

Po co te przepisy?

Warto pamiętać, że przepisy narzucające ograniczenia oraz obostrzenia dbają nie tylko o wygodę wypoczynku turystów. Jednym z podstawowych zadań tych przepisów jest ochrona zasobów naturalnych. W szczególności chodzi tu o obszary chronione w ramach programu Natura 2000. Warto jeszcze wspomnieć choćby o zachowaniu dostępu dla żółwi Careta-Careta do ich tradycyjnych obszarów lęgowych.

Piotrek,  data_2016-08-05 18:49:19 2016-08-05 18:49:19
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153783510822551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera