Podsumowanie pierwszej połowy sezonu 2016

Kilka kreteńskich organizacji we współpracy z Uniwersytetem Kreteńskim dokonało pierwszego podsumowania tego sezonu turystycznego. Na wstępie warto zaznaczyć, że w okresie od stycznia do czerwca odnotowanych zostało prawie 370 tysięcy przyjazdów. Wartość ta jest o niespełna 8,5% większa w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Nas ucieszyło to, że wśród krajów o największym procentowym przyroście liczby przyjazdów, na trzecim miejscu znalazła się Polska. To dowód, że wśród naszych rodaków Kreta wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością.
Za ten niezwykle pozytywny trend w dużej mierze odpowiadają tani przewoźnicy. W szczególności dotyczy to firmy Ryanair, z którego połączeń skorzystało około 30% wszystkich turystów.

Ryanair

Zapisz

Heraklion

W pierwszej połowie tego roku lotnisko to odnotowało około 11% wzrost zagranicznych przyjazdów. Warto zauważyć że około 65% podróżnych pochodziło z czterech krajów: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Rosji. Szczególnie silny wzrost przyjazdów został odnotowany w przypadku ostatniego z wymienionych krajów. Liczba Rosjan przylatujących na Kretę w pierwszej połowie tego roku wzrosła o 42% w stosunku do poprzednich lat. Nie stanowi to większego zaskoczenia szczególnie patrząc przez prymat zaostrzenia stosunków dyplomatycznych na linii Ankara-Moskwa. Rosjanie masowo odwołujący wakacje w Turcji znów chętnie wypoczywają w Grecji.

Warto zauważyć również, że wzrost liczby podróżnych dotyczył również osób przybywających do tego miasta drogą morską. W pierwszej połowie roku na statkach wycieczkowych do portu w Heraklionie przypłynęło niespełna 100 tysięcy osób i był to wyniki około 34% lepszy w stosunku do analogicznego okresu w sezonie 2015.

Turyści na plaży

Profil turysty w rejonie Chanii

Bardziej szczegółowe badania zostały przeprowadzone wśród turystów wypoczywających w rejonie zachodniej Krety. Dzięki nim udało się stworzyć przybliżony profil turysty. Zazwyczaj są to osoby o wysokim poziomie wykształcenia oraz wysokich średnich dochodach. Ponad połowa z nich odwiedza Kretę po raz kolejny. Około 90% przebadanych turystów deklaruje ponowny przyjazd oraz zapowiada, że będzie polecało wypoczynek na tej wyspie wśród swoich znajomych oraz krewnych.

Zdecydowana większość osób spędza swój urlop (średnio od 8 do 9 dni) w okolicach Agia Marina, Platanias oraz Chanii. Wśród przebadanych osób około 2/3 stanowiły rodziny z dziećmi, które najchętniej wybierały pobyty w hotelach typu All Inclusive. Tego typu forma wypoczynku jest dla takich osób najtańsza i jest wybierana równie chętnie niezależnie od deklarowanych dochodów. Nieco inaczej wyglądają wybory rodzin, które nie posiadają dzieci (lub są już one dorosłe). Takie osoby najchętniej wybierają pokoje typu studio. Turyści tacy przeciętnie wydają również więcej na swój pobyt i w większości są to pieniądze wydawane poza terenem hotelu. Warto odnotować, że niezależnie od posiadania dzieci zdecydowana większość turystów, bo około 80% deklarowało, że większość wakacyjnego budżetu (nie uwzględniając kosztów przelotu i zakwaterowania) wydawana jest w lokalnych tawernach oraz w sklepach, a tylko niewielki procent przeznaczany jest na życie nocne.

Około 9% turystów deklaruje, że w czasie planowania wakacji korzystało z Airbnb. Jest to zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym. Widać wyraźnie, że ta nowa forma rezerwacji noclegów zdobywa coraz większe uznanie.

Najpopularniejszym sposobem na przemieszczenie się po Krecie jest podróżowanie samochodem, który średnio wypożyczany jest na okres około 8 dni. Spora cześć osób była również zadowolona z komunikacji autobusowej oraz taksówek.

Zdecydowana większość osób zadowolona była z zakwaterowania, gastronomi oraz gościnności lokalnych mieszkańców. Największe obawy i niezadowolenie wciąż budzi czystość plaż, niezbyt dobra sieć drogowa oraz zła jakość oznaczeń.

Zapisz

Piotrek,  data_2016-08-01 20:34:53 2016-08-01 20:34:53
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera