Kolejna transza pomocy dla Grecji

Niestety podobnie jak w roku ubiegłym zbliżający się sezon turystyczny zbiega się niefortunnie z terminem płatności zobowiązań greckiego rządu wobec międzynarodowych kredytodawców. Chyba dla nikogo nie jest wielkim zaskoczeniem to, że Grecja kolejny raz staje przed wizją braku wypłacalności a utrzymanie płynności finansów budżetu państwa jest uzależnione od kolejnej transzy pomocy. Wzorem ubiegłego roku uruchomienie tych środków uzależnione będzie od oceny postępu obecnych "reform" wdrożonych przez Alexisa Tsiprasa.

Turyści wysiadają z samolotu

Dług na spłatę długu

Łączna kwota obecnej transzy pomocowej ma wynieś około 11 mld €. Warto jednak zauważyć, że znaczna część tych środków, bo blisko 7,2 mld €, będzie przeznaczona na obsługę zadłużenia. Pozostała kwota ma pozwolić na zmniejszenie bieżących zaległości budżetu Grecji. Obecna transza ma pokryć potrzeby Grecji do końca listopada bieżącego roku.

W ostatnią niedzielę zaakceptowany został szereg cięć oraz podwyżek podatków o łącznej wartości szacowanej przez stronę rządową na około 1,8 mld. Zmiany te zostały zaakceptowane przez zdecydowaną większość posłów przynależących do obecnej koalicji. O części podwyżek podatków pisaliśmy Wam już wcześniej. Warto choćby wspomnieć o znacznym wzroście podatku pośredniego VAT.

Oczywiście działania te spotkały się z daleko idącą krytyką ze strony opozycji. Zarzuca ona obecnemu rządowi zbytnią uległość wobec wierzycieli oraz zbyt agresywny program prywatyzacji majątku publicznego.

Po uchwaleniu tego programu dalsza inicjatywa stoi już po stronie ministrów finansów krajów strefy euro oraz władz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W dniu dzisiejszym odbywa się spotkanie, w czasie którego podejmą oni decyzję czy Grecja wykonała wystarczająco dużo w ramach wymagań stawianych przez obecny program "ratunkowy".

Sitia - kolejka do bankomatu

Medialna histeria kontra spokój sezonu turystycznego

Mamy nadzieję, że w rozsądnym czasie wszystkie strony uzgodnią jakieś wspólne, zgodne stanowisko. Ważne jest naszym zdaniem również to aby nie powtórzyła się sytuacja analogiczna do ubiegłego roku, kiedy bliska wizja załamania się finansów publicznych stworzyła wokół Grecji bardzo niekorzystną atmosferę, osiągając apogeum, kiedy na przełomie czerwca i lipca zamknięte zostały banki oraz ograniczona została dostępność bankomatów. Panika podsycana histerycznymi wiadomościami przekazywanymi przez wiele europejskich mediów spowodowała, że znalazło się spore grono osób, które zrezygnowały z wakacji w Grecji. Warto przypomnieć choćby jedno z najlepszych wejść na żywo tworzących "doskonałą" serię dramatycznych wiadomości TVN24 z Krety:

Piotrek,  data_2016-05-24 20:14:01 2016-05-24 20:14:01
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153624134207551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie : Może przynajmniej nauczą się trochę oszczędzać wodę - bo jak widzieliśmy jak leją hektolitrami chodniki przed domami to stwierdzaliśmy że woda w Grecji musi być bardzo tania i marnują ją w sposób tragiczny.
Gosia | crete.pl : Dzięki za spostrzegawczość :) Faktycznie nie uaktualniliśmy tej informacji.
gość Waldek: Bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska w maju 2023 to koszt” 20 € 
Zmiana klimatu W tym roku było bardzo mało opadów deszczu
Super miejsce piękne widoki
Ale super.
Polka na Kretowisku: Pogoda taka że nic tylko pić
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera