Kolejna transza pomocy dla Grecji

Niestety podobnie jak w roku ubiegłym zbliżający się sezon turystyczny zbiega się niefortunnie z terminem płatności zobowiązań greckiego rządu wobec międzynarodowych kredytodawców. Chyba dla nikogo nie jest wielkim zaskoczeniem to, że Grecja kolejny raz staje przed wizją braku wypłacalności a utrzymanie płynności finansów budżetu państwa jest uzależnione od kolejnej transzy pomocy. Wzorem ubiegłego roku uruchomienie tych środków uzależnione będzie od oceny postępu obecnych "reform" wdrożonych przez Alexisa Tsiprasa.

Turyści wysiadają z samolotu

Dług na spłatę długu

Łączna kwota obecnej transzy pomocowej ma wynieś około 11 mld €. Warto jednak zauważyć, że znaczna część tych środków, bo blisko 7,2 mld €, będzie przeznaczona na obsługę zadłużenia. Pozostała kwota ma pozwolić na zmniejszenie bieżących zaległości budżetu Grecji. Obecna transza ma pokryć potrzeby Grecji do końca listopada bieżącego roku.

W ostatnią niedzielę zaakceptowany został szereg cięć oraz podwyżek podatków o łącznej wartości szacowanej przez stronę rządową na około 1,8 mld. Zmiany te zostały zaakceptowane przez zdecydowaną większość posłów przynależących do obecnej koalicji. O części podwyżek podatków pisaliśmy Wam już wcześniej. Warto choćby wspomnieć o znacznym wzroście podatku pośredniego VAT.

Oczywiście działania te spotkały się z daleko idącą krytyką ze strony opozycji. Zarzuca ona obecnemu rządowi zbytnią uległość wobec wierzycieli oraz zbyt agresywny program prywatyzacji majątku publicznego.

Po uchwaleniu tego programu dalsza inicjatywa stoi już po stronie ministrów finansów krajów strefy euro oraz władz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W dniu dzisiejszym odbywa się spotkanie, w czasie którego podejmą oni decyzję czy Grecja wykonała wystarczająco dużo w ramach wymagań stawianych przez obecny program "ratunkowy".

Sitia - kolejka do bankomatu

Medialna histeria kontra spokój sezonu turystycznego

Mamy nadzieję, że w rozsądnym czasie wszystkie strony uzgodnią jakieś wspólne, zgodne stanowisko. Ważne jest naszym zdaniem również to aby nie powtórzyła się sytuacja analogiczna do ubiegłego roku, kiedy bliska wizja załamania się finansów publicznych stworzyła wokół Grecji bardzo niekorzystną atmosferę, osiągając apogeum, kiedy na przełomie czerwca i lipca zamknięte zostały banki oraz ograniczona została dostępność bankomatów. Panika podsycana histerycznymi wiadomościami przekazywanymi przez wiele europejskich mediów spowodowała, że znalazło się spore grono osób, które zrezygnowały z wakacji w Grecji. Warto przypomnieć choćby jedno z najlepszych wejść na żywo tworzących "doskonałą" serię dramatycznych wiadomości TVN24 z Krety:

Piotrek,  data_2016-05-24 20:14:01 2016-05-24 20:14:01
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153624134207551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Zdala jestem od myślenia katastroficznego ale coś mi intuicja podpowiada ze znając „inwestowanie” Greków wszystkie pieniądze od turystów pójdą w prywatne kieszenie a nie ochronę tych pięknych miejsc, a kiedy już dojdzie do ich zniszczenia przez ludzka stopę, to postawią tam wielkie hotele z prywatna plaza, bo tylko to zostanie.
jeszcze niech za powietrze zaczną naliczać, za chlor w basenie, sól w morzu, opłatę za sterylne all inclusive etc. Grecji już i tak nie ma od dawna, mogą stawać na uszach i tak się nie dorobią Greki zapyziałe
Dobry pomysł, ale jak z tym pójdzie jakieś udogodnienia typu ubikacja z prawdziwego zdarzenia itp
gość dodekanezowiec: Ale można wejść bokiem, do czego zachęcił pan sprzedający bilety... Bo już limit osób się wyczerpał.  
Aby wejsc na Wulkan Teide wymyslono inne rozwiazanie. Czyli koniecznosc uzyskania zezwolenia na wstep, ale bezplatnie. Zezwolenie wymagane jest tylko w godzinach pracy straznikow czyli CHYBA od 9:00 do 18:00, w innych godzinach mozna wchodzic bez
Komercja komercja komercja ... dlatego kreta to nie moja bajka ... choć w tym roku chciałam się do niej przekonać... niestety na tle innych greckich wysp wypadła słaboooooo
Dobrze ze poznałam te miejsca kiedy była tam garstka ludzi a rano tylko ja :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera