Ryanair grozi Grecji wcześniejszym zakończeniem lotów

W greckich mediach szerokim echem obiła się wiadomość o tym, że Ryanair chce zakończyć tegoroczny sezon lotów do Grecji dwa miesiące wcześniej w stosunku do ubiegłego roku. David O'Brien dyrektor handlowy irlandzkiego przewoźnika wskazał, że jedną z głównych przyczyn tej decyzji jest całkowity brak reakcji greckiego rządu na wszelkie propozycje wysuwane przez jego firmę. Do tej pory wszelkie pomysły wysuwane przez Ryanair, których głównym celem jest wydłużenie sezonu turystycznego spotykają się z całkowitym milczeniem lub obojętnością greckiej strony.

Ryanair - samolot nad Kretą

Prywatyzacja lokalnych portów z widmem podwyżki

David O'Brien nie pozostawił również suchej nitki na decyzji dotyczącej prywatyzacji czternastu lokalnych greckich portów. Jego zdaniem Fraport, który już niedługo przejmie zarządzanie tymi lotniskami, w krótkim czasie doprowadzi do zwiększenia opłat za obsługę samolotów. W chwili obecnej podatek obowiązujący na tych lotniskach wynosi 12 € za każdego podróżnego przylatującego z krajów UE. W umowie podpisanej między greckim rządem a firmą Fraport znajduje się jednak wyraźny zapis, który po 5 latach koncesji przyznaje tej firmie możliwość podniesienia opłat nawet o połowę.

Patrząc przez pryzmat Włoch łatwo domyślić się jaką reakcję Ryanair wywołałaby taka podwyżka. W lutym bieżącego roku o blisko 40% (z 6,5 € do 9 €) zwiększone zostały podatki nałożone na każdego pasażera opuszczającego ten kraj. Reakcja irlandzkiego przewoźnika była stanowcza i natychmiastowa: od października tego roku planowane jest ograniczenie obsługiwanej siatki połączeń o 16 lotów realizowanych do Włoch oraz długofalowa redukcja zatrudnienia obejmująca około 600 etatów.

Samolot Ryanair na lotnisku w Chanii

Podatki bez pasażerów

David O'Brien pyta więc przedstawicieli greckiego rządu o to "Czy lepiej mieć pasażerów bez podatku, czy podatki bez pasażerów". Według jego zapowiedzi Ryanair na przestrzeni najbliższych lat może zapewnić Grecji dodatkowe 10 milionów turystów. Warte podkreślenia jest to, że ten dodatkowy ruch przypadałby również na te okresy roku, w których działalność tradycyjnych biur podróży jest mocno ograniczona. Nie bez znaczenia jest również to, że turyści indywidualni korzystający z połączeń tego przewoźnika najczęściej korzystają z noclegów w lokalnych rodzinnych hotelach. Ten sposób wypoczynku ma o wiele lepszy wpływ na lokalną gospodarkę niż wypoczynek typu All Inclusive.

Ciężko ocenić czy te oczekiwania preferencyjnego traktowania Ryanair na greckich lotniskach są w pełni uzasadnione, gdyż jako drugi biegun postawy można podać przykład firmy Aegean Airlines. Przewoźnik ten na przestrzeni zaledwie kilku lat, nie korzystając z żadnych ulg zwiększył ilość obsługiwanych pasażerów z miliona do około 12 milionów. Co więcej niejednokrotnie obecne promocje oferowane przez Aegean Airlines pozwalają polecieć do Grecji za cenę niższą niż oferowana przez Ryanair.

Czas pokaże jak rozwinie się spór między obiema stronami. Znalezienie złotego środka, który pogodzi interesy Grecji oraz zyski Ryanair będzie jednak z korzyścią dla turystów, którzy nie stracą możliwości korzystania z relatywnie tanich i łatwo dostępnych lotów.

Gosia i Piotrek,  data_2016-04-26 19:42:04 2016-04-26 19:42:04
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Sylwia Pstrągowska
Sylwia Pstrągowska
2016-04-26 18:38:52

Nie dobrze :-/

 Anna Przywecka
Anna Przywecka
2016-04-26 20:05:25

Ale bilety sa nadal dostepne np na wrzesnien

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153572072047551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
gość dodekanezowiec: Na ich miejscu to raczej w zimie taki remont lepszy.  
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera