Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Silne sztormy zagrożeniem dla twierdzy Koules

Zmiany klimatyczne obserwowane na Krecie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci dotyczą nie tylko warunków pogodowych w okresie letnim, ale w szczególności gwałtowności burz, jakie przetaczają się przez wyspę w miesiącach zimowych. Dobrym przykładem może tu być intensywny sztorm, jaki miał miejsce we wtorek i w środę. Stacja badawcza znajdująca się w rejonie twierdzy Koules odnotowała w tym okresie podmuchy wiatru wiejącego z maksymalną prędkością nawet 120 km/h.

Twierdza Koules

Tak trudne warunki pogodowe nie pozostają bez wpływu na falochron znajdujący się obok twierdzy. W czwartek wielu mieszkańców Heraklionu z zaskoczeniem przyglądało się na duży skalny blok, który siłą fal został wypchnięty na plac znajdujący się przed Koules. Ten przypadek to doskonały dowód na to jak wielkim siłom musi się opierać falochron ciągnący się wzdłuż portu w Heraklionie.

Kamień przy Koules
źródło zdjęcia: https://www.neakriti.gr/

Pan Nikos Kambani, szef Laboratorium Badań Morskich FAO w wywiadzie udzielonym neakriti.gr podkreśla, że tego typu przypadki są nie do uniknięcia. Jak mówi „Fala ma w sobie energię, która (…) może powodować poważne szkody. W szczególności ma to miejsce wtedy, gdy panują ekstremalne warunki pogodowe. W takich sytuacjach jest duże prawdopodobieństwo, że fala znajdzie [w falochronie] i przemieści te elementy, które są słabsze lub pęknięte.”

Nie bez znaczenia jest również to, że infrastruktura chroniąca port w Heraklionie wybudowana kilkadziesiąt lat temu wyliczona została dla zupełnie innych warunków pogodowych. Pan Nikos Kambani podaje, że ówcześni inżynierowie zaprojektowali ją tak, aby wytrzymała długotrwałe sztormy o sile do 6 stopni w skali Beauforta. Natomiast we wtorek i w środę siłę sztormu, podczas którego odnotowywano stały północny wiatr o średniej prędkości ponad 70 km/h, oceniano na dwa stopnie wyżej.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć to, że falochron jest stale monitorowany przez odpowiednie służby, które dbają o jego zabezpieczenie. Pan Kambani podkreśla, że jedyne realne zagrożenie dla tej budowli i powstania ewentualnych trwałych uszkodzeń to długotrwałe okresy, kiedy ekstremalna pogoda uniemożliwia monitorowanie bieżącego stanu falochronu. Nie wyklucza on, że w przyszłości może dojść do tego typu sytuacji. Właśnie z tego względu laboratorium, którego pracami kieruje, ściśle współpracuje z władzami portu. Obie jednostki stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, które w przyszłości mogłyby poprawić wytrzymałość falochronu oraz zwiększyć jego odporność na erozję powodowaną w szczególności przez sól a także wodę.

Piotrek,  data_2019-01-19 16:48:11 2019-01-19 16:48:11
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155965698382551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Syla Sylaba: Piękna moja Kreta....właśnie teraz miałam tam być
Aneta Kotowicz: Cudowne miejsce....
gość PiotrWie: Może tez tak być że wielu nie chodzących po szlakach mieszkańców Krety uważa że E4 to nazwa kazdego szlaku pieszego a nie tego konkretnego - w związku z tym autor mógł mieć na myśli jakiekolwiek szlaki turystyczne.
Piotrek | www.crete.pl : Niestety nie było to uszczegółowione w artykule, ale domyślam się, że może chodzi o część odcinków o których Ty piszesz. Niestety ciężko znaleźć jakieś sensowne informacje jak wygląda przebieg granic regionu Messary. (...)
gość PiotrWie: Piotrze czy mógłbyś konkretniej napisac o który odcinek E4 chodzi? Region Messary jest położony na południe od gór Idajskich więc tradycyjny przebieg E4 tam nie przebiega - przychodzi z północnego - wschodu w góry idajskie, idzie przez Las Rouvas na Nidę , dalej na szczyt Psiloritisa i schodzi do Fourfouras i dalej idzie Doliną Amari do Spili.
Marzena Gwiździel: Piękne miejsce ,polecam!
Sylwia Świetlik: Jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widziałam. To były Pierwsze wakacje mojej córeczki...miała niespełna roczek. Przemiło wspominam. I te widoki ❤️
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt