Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Silne sztormy zagrożeniem dla twierdzy Koules

Zmiany klimatyczne obserwowane na Krecie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci dotyczą nie tylko warunków pogodowych w okresie letnim, ale w szczególności gwałtowności burz, jakie przetaczają się przez wyspę w miesiącach zimowych. Dobrym przykładem może tu być intensywny sztorm, jaki miał miejsce we wtorek i w środę. Stacja badawcza znajdująca się w rejonie twierdzy Koules odnotowała w tym okresie podmuchy wiatru wiejącego z maksymalną prędkością nawet 120 km/h.

Twierdza Koules

Tak trudne warunki pogodowe nie pozostają bez wpływu na falochron znajdujący się obok twierdzy. W czwartek wielu mieszkańców Heraklionu z zaskoczeniem przyglądało się na duży skalny blok, który siłą fal został wypchnięty na plac znajdujący się przed Koules. Ten przypadek to doskonały dowód na to jak wielkim siłom musi się opierać falochron ciągnący się wzdłuż portu w Heraklionie.

Kamień przy Koules
źródło zdjęcia: https://www.neakriti.gr/

Pan Nikos Kambani, szef Laboratorium Badań Morskich FAO w wywiadzie udzielonym neakriti.gr podkreśla, że tego typu przypadki są nie do uniknięcia. Jak mówi „Fala ma w sobie energię, która (…) może powodować poważne szkody. W szczególności ma to miejsce wtedy, gdy panują ekstremalne warunki pogodowe. W takich sytuacjach jest duże prawdopodobieństwo, że fala znajdzie [w falochronie] i przemieści te elementy, które są słabsze lub pęknięte.”

Nie bez znaczenia jest również to, że infrastruktura chroniąca port w Heraklionie wybudowana kilkadziesiąt lat temu wyliczona została dla zupełnie innych warunków pogodowych. Pan Nikos Kambani podaje, że ówcześni inżynierowie zaprojektowali ją tak, aby wytrzymała długotrwałe sztormy o sile do 6 stopni w skali Beauforta. Natomiast we wtorek i w środę siłę sztormu, podczas którego odnotowywano stały północny wiatr o średniej prędkości ponad 70 km/h, oceniano na dwa stopnie wyżej.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć to, że falochron jest stale monitorowany przez odpowiednie służby, które dbają o jego zabezpieczenie. Pan Kambani podkreśla, że jedyne realne zagrożenie dla tej budowli i powstania ewentualnych trwałych uszkodzeń to długotrwałe okresy, kiedy ekstremalna pogoda uniemożliwia monitorowanie bieżącego stanu falochronu. Nie wyklucza on, że w przyszłości może dojść do tego typu sytuacji. Właśnie z tego względu laboratorium, którego pracami kieruje, ściśle współpracuje z władzami portu. Obie jednostki stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, które w przyszłości mogłyby poprawić wytrzymałość falochronu oraz zwiększyć jego odporność na erozję powodowaną w szczególności przez sól a także wodę.

Piotrek,  data_2019-01-19 16:48:11 2019-01-19 16:48:11
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155965698382551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Marco Sgeheim: Is schon gebucht
Jasmin Faes: Marco Sgeheim
Piotrek | www.crete.pl : Ja napiszę trochę przewrotnie, wszyscy mamy rację i wszyscy się mylimy. W świecie zero-jedynkowym gdzie każdy obywatel i każdy podmiot gospodarczy przestrzegałby prawo, dowolne z rozwiązań byłoby dobre. Zarówno to oparte na regulacjach prawnych jak i na narzutach podatkowych nałożonych na tanie oleje. Niestety nie żyjemy w świecie idealnym (a może raczej na szczęście). Ludzie są tylko ludźmi. (...)
gość PiotrWie: Ale jedynym skutecznym sposobem na to jest niestety podatek od tanich olei - żeby były drogie. Wszystko inne - apele, nakazy - nie sprawdziło się w żadnym kraju więc i w Grecji się nie sprawdzi.
Gosia | crete.pl : Piotrze, chyba przesadzasz :D Nie chodzi o przymus picia oliwy przez każdego turystę tylko o to by kucharze używali rodzimego produktu zamiast innych tanich olejów. Moim zdaniem ma to sens.
gość PiotrWie: Kolejny pomysł kogoś kto myśli że wszystko da się rozwiązać metodami administracyjnymi - nie chce nam się namówić turystów do spożywania oliwy więc ich lepiej zmuśmy. Następnym krokiem będzie wymaganie zaświadczeń lekarskich o uczuleniu na oliwę - bo inaczej niespożywający jej zapłacą karę. To najlepsza metoda by obrzydzić turystom oliwę i Kret ę. (...)
Bartek Wozek: Znaczy przeludnienia to nie rozwiąże ale z pewnością wspomoże budżet. Ludzie bedąparkowac na drodze dojazdowej , pewnie dojdzie do jakiś wypadków.
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt