Płaskowyż Nida

Nida to jeden z największych płaskowyżów na Krecie. Położony jest na wysokości około 1400m nad poziomem morza. Obecnie dojazd do tego miejsca nie stanowi najmniejszego problemu. Za miejscowością Anogia rozpoczyna się wygodna asfaltowa droga, która prowadząc przez jedną z przełęczy wkracza w obszar płaskowyżu. Ze względu na dużą wysokość, na jakiej położone jest to miejsce, panuje tu znacznie niższa temperatura niż na wybrzeżu Krety. Nawet na przełomie lipca i sierpnia, wybierając się na jeden z pieszych szlaków znajdujących się w rejonie Nidy, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą rzeczy z dłuższym rękawem.

Płaskowyż Nida


Na południowych obrzeżach płaskowyżu znajduje się jaskinia Idi, która wraz z jaskinią Dikte konkuruje o miano miejsca narodzin Zeusa. Pod względem liczby osób zwiedzających obie jaskinie, zdecydowanym zwycięzcą pojedynku jest jaskinia Dikte znajdująca się na płaskowyżu Lassithi. Na Nidę i do jaskini Ida docierają tylko nieliczni turyści, których ściąga tu klimat tego miejsca oraz niesamowity krajobraz jaki można podziwiać, ze zboczy wyznaczających zarys płaskowyżu.

Jaskinia Idi


Nida - Kraina pastwisk i pasterzy

W odróżnieniu od Lassithi, dno płaskowyżu Nida nie jest uprawiane. Od wczesnej wiosny teren ten pełni funkcję gigantycznego pastwiska, które przemierzane jest przez stada owiec. To właśnie intensywny wypas wpłynął na ogromna zmianę wyglądu tego płaskowyżu. W dawnych czasach miejsc to, podobnie jak większość terenu Krety, było porośnięte gęstym lasem. Nawet dziś na obrzeżach płaskowyżu rośnie kilka pojedynczych drzew stanowiących skromne pozostałości bujnej roślinności, która dawniej porastała dno płaskowyżu Nida.

W okolicznych górach można zobaczyć małe kamienne domy zwane mitata, które dawniej stanowiły schronienie dla pasterzy wypasających owce i kozy. Te charakterystyczne okrągłe budowle, które posiadają bardzo grube kamienne mury cechuje wysoka stałość temperatur panujących w ich w wnętrzu. W lecie pozwalają wypocząć od doskwierającego gorąca, a w zimie zapewniają doskonałą ochronę przed chłodem.

Płaskowyż Nida

Obserwatorium Skinakas

We wschodniej części gór okalających płaskowyż znajduje się obserwatorium astronomiczne Skinakas, które wybudowane zostało na wysokości 1750m. Za wyjątkiem 4-5 dni, przez większą część roku jest zamknięte dla turystów. W 2014 roku wyznaczone zostały następujące dni otwarte, które przypadają w terminach: 11 maja, 15 czerwca, 6 lipca, 10 sierpnia oraz 7 września. W dniach tych obserwatorium jest otwarte od godziny 17:00 aż do 23:00. Goście mają okazję zwiedzić teren kompleksu i zapoznać się z jego wyposażeniem. Od godziny 20.30 do dyspozycji gości udostępniany jest największy teleskop, którego główne zwierciadło ma średnice niespełna 1,3 m.


Naszym zdaniem

Naszym zdaniem płaskowyż Nida to jedno z bardziej “magicznych” miejsc na Krecie. Mimo że nie odnajdziecie tu jakiś większych atrakcji to jednak krajobraz oraz klimat tego miejsca jest wart poświęcenia czasu na dosyć długotrwały dojazd. W obrębie płaskowyżu działa tylko jedna skromna tawerna, która ulokowana jest wewnątrz wciąż niedokończonego narciarskiego schroniska.


Jak dojechać na płaskowyż Nida

Płaskowyż Nida znajduje się w środkowej części Krety. Oddalony jest o około 50 kilometrów na zachód o Heraklionu. Aby dojechać w to miejsce w pierwszej kolejności trzeba kierować się na miejscowość Anogia. Jeśli w czasie dojazdu będziecie korzystać z Nowej Drogi Narodowej to najlepszym rozwiązaniem jest podążanie zgodnie z drogowskazami sugerującymi odpowiednie zjazdy. Płaskowyż Nida oddalony jest od Anogii o kolejne 20 kilometrów.

Mapa dojazdu do jaskini Ida

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Autor
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153326407072551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Płaskowyż Lassithi

Płaskowyż Lassithi

Płaskowyż Lasithi (Οροπέδιο Λασιθίου) oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m. Czyni to go jednym z umiejscowionych najwyżej, stale zamieszkiwanych miejsc położonych w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Osoby odwiedzające to miejsce mogą poczuć się zdziwione tym, jak wygląda płaskowyż Lasithi. Po karkołomnej wspinaczce krętą górską drogą celem podróży okazuje się płaski

Płaskowyż Omalos

Płaskowyż Omalos

Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Płaskowyż ten jest otoczony przez pasmo górskie Lefka Ori (Góry Białe). Miejscowi Grecy wykorzystują to miejsce do uprawy zbóż, ziemniaków oraz wypasu owiec i kóz. W przeszłości w czasach okupacji tureckiej płaskowyż ten pełnił funkcję schronienia dla ówczesnych rebeliantów.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Τέλειο
gość PiotrWie: Z 10 lat temu zamalowano taki drogowskaz, nie wiem czemu. Jak ścieżka z Marmary podejdzie do klifu trzeba szukać odgałęzienia w górę,jak się dobrze przyjrzysz znajdziesz na skale ślad po zamalowanych drogowskazach, idziesz w górę  łatwymi niewielkimi zakosami po płytach. Dochodzisz do szlaku Loutro - Livadiana. (...)
Gosia | crete.pl : Myślimy o takiej objazdówce, raczej nie będzie to ten rok, ale plany mamy. Szlak z filmu robiliśmy na przełomie sierpnia i września. Nie pamiętam aby było takie oznakowania, ludzie idą skrajem klifu, straszne miejsce dla mnie z moim lękiem wysokości.
gość PiotrWie : I mam jeszcze dwa pytania - po pierwsze w jakim miesiącu tak było i po drugie - czy oznakowali z powrotem wersję " easy to Loutro " czy dalej pomiędzy Marmarą a Finikas jest ta ścieżka samym skrajem klifu?
gość PiotrWie : Przemyślcie wyjazd na mniej oblężone wyspy - nie jest to logistycznie skomplikowane. (...)
Gosia | crete.pl : Można się zdziwić prawda? Biznes kwitnie, taxi boaty kursują jak oszalałe przywożąc do Marmary turystów z Chora Sfakion i okolic. A w tawernie przy Marmarze wszystkie stoliki są pozajmowane albo już zarezerwowane. My dostaliśmy stolik chyba tylko dlatego, że kelner zlitował się jak zobaczył nasz zmęczone facjaty po zejściu ze szlaku.
gość PiotrWie: Od kiedy plaża Marmara jest tak tragicznie zastawiona łóżkami i parasolami? Przy okazji polecam inny szlak w pobliżu - Agios Ioanis - Agios Pavlos Beach
gość PiotrWie : Tylko że wtedy trzeba będzie przełożyć pierwszy wyjazd w roku z połowy marca na połowę lutego - niestety wtedy dzień jest dość krótki.
Dokładnie tak właśnie spędzam kwietniowy urlop na Krecie i jest cudnie
https://youtu.be/nkUFqIvmrEE?si=fiJ2H8A7GvPCG44Y ❤️
gość PiotrWie: Od kilkunastu lat unikamy czerwca, lipca i sierpnia, ale jak zrobi się to popularne to chyba przestawimy się na kwiecień i październik 
gość dodekanezowiec: W Grecji (a mam tu na myśli swoje ulubione wyspy czyli Kos, Kreta, Rodos) jednak bym preferował sezon (15 czerwca - 15 września). (...)
Kto by się spodziewał, że zmiana klimatu na coś się przyda?
Gosia | crete.pl : Bardzo się cieszymy :) Sami też mamy często takie spostrzeżenia w tawernach :D
Czerwiec to wg mnie najlepszy czas na wakacje np. w Grecji czy Chorwacji. Ze względu na bombelki, staramy się wyjeżdżać w ostatnim tygodniu czerwca. Choć byłem na Krecie w 2021r. w drugim tygodniu lipca to pogoda była idealna, a spotkałem naszych rodaków, którzy będąc w czerwcu mieli wówczas straszne upały.
Upały to też ale ogromna ilość turystów sprawiają, że w sezonie to nie jest wypoczynek tylko walka: o miejsce na plaży, o dobre miejsce podczas zwiedzania aby zrobić zdjęcie. To podwójnie męczące.
Też byliśmy, mega miejsce!
gość Marcin: Od mojego pierwszego pobytu w Grecji w 2010r robię musake z tego przepisu, parokrotnie na Rodos i Korfu , dopiero dzisiaj na Krecie i właśnie zjadłem musake z lokalu w chani i jestem zawiedziony smakiem , robię lepszą ;) 
Patryk Czerniak
Byliśmy, super
5,06 kierunek kreta.
O mój ulubiony hotel na zdjęciu
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera