Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Czy plaża Sougia będzie bez leżaków?

Chociaż plaża w Sougia nie jest postrzegana przez większość turystów jako jedna z topowych atrakcji Krety, to warto odnotować, że ma ona jednak sporą grupę zwolenników. W szczególności tyczy się to indywidualnych turystów szukających spokojnego miejsca, w którym pojęcie tłoku na plaży jest pojęciem abstrakcyjnym. Od 2000 roku za względu na wygodę turystów jest tu nawet możliwość wynajęcia leżaków i parasoli. Niestety, ze względu na ochronę zabytków, jest jednak wielce prawdopodobne, że te luksusy mogą zostać usunięte i na plażę w Sougia znów trzeba będzie przychodzić z własnym parasolem.

Plaża w Sougia

Po blisko 20 latach pracownicy administracji zatrudnieni w urzędach powiązanych z tamtejszym Ministerstwem Kultury dopatrzyli się, że rejon plaży w Sougia jest teren przypisanym do obszaru wykopalisk archeologicznych. Odkrycie to podważyło zgodność z prawem prowadzenia wszelkiej działalności usługowej w tej części wybrzeża. Dotyczy to także instalacji oraz możliwości wypożyczenia leżaków i parasoli, które zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Kultury powinny być zdemontowane i usunięte. Całkiem możliwe, że zakwestionowana może być także legalność innych urządzeń znajdujących się na plaży (w szczególności chodzi o natryski i ich instalację).

Swojego zdziwienia nie krył burmistrz gminy Kandanos - Selino, która zarządza tą plażą oraz przeprowadza przetargi na działalność prowadzoną na jej terenie. Jest on zdumiony tym, że w szczycie sezonu nagle podejmowana jest decyzja o konieczności usunięcia leżaków i parasoli. Burmistrza dziwi także to, że na przestrzeni tylu lat służby archeologiczne nigdy wcześniej nie powoływały się na przedłożoną obecnie dokumentację jakoby plaża była częścią wykopalisk antycznej miejscowości Syia.

Na koniec warto wspomnieć, że nie jest to pierwsza tego typu sytuacja na Krecie. Analogiczne zdarzenie miało miejsce w ubiegłym roku na plaży Chiona, która sąsiaduje z wykopaliskami w Paleokastro. Również tam część wybrzeża została uznana za teren objęty pracami archeologicznymi, co w ostateczności zmusiło lokalne władze do odwołania przetargów na obsługę tamtejszej plaży. Zablokowana została możliwość instalacji części wyposażenia np.:  natrysków ze słodką wodą. Ostatecznie doprowadziło to do tego, że plaża Chiona utraciła możliwość posługiwania się symbolem Błękitnej Flagi. Całkiem możliwe, że w związku z koniecznością ograniczenia działalności prowadzonej na plaży przywilej ten utraci również plaża w miejscowości Sougia.

Plaża w Sougia

Gosia i Piotrek,  data_2019-08-12 19:59:44 2019-08-12 19:59:44
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2019-08-12 18:33:32

Odbija im.

 Andrzej Lewandowski
Andrzej Lewandowski
2019-08-13 06:30:41

i bardzo dobrze -plaza zasatwiona lezakami i parasolami - zmora, Vai, Falasarna i inne

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-08-13 06:36:39

Sougii nie można porównać z Vai czy Falasarną.

 Andrzej Lewandowski
Andrzej Lewandowski
2019-08-13 06:40:33

CRETE - Kreta chodzi mi o parasole, po prostu plaza przestaje przez nie istniec

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-08-13 07:57:50

Tak rozumiemy ale mimo wszystko 7 rzędów leżaków z Vai czy kilkaset leżaków z Falasarny ciężko porównać do skromnego wyposażenia Sougii czy mało znanej Chiony, o której piszemy w artykule. Archeolodzy obudzili się trochę po czasie.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156398108457551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Mariola Maj: Musisz☺
gość PiotrWie: Nie bardzo rozumiem czego w takim razie oczekują ci zainteresowani innymi trasami w okolicy - są szlaki, mapy, nawet czynne od wiosny do jesieni schronisko Kallerghi i schrony w Katsivelli i Rousies - jak ktoś jest zainteresowany to trzeba po prostu chodzić - i z roku na rok coraz więcej ludzi chodzi.
Aneta Okoniewska: Byłam na Krecie a do wąwozu Samaria nie dotarłam... muszę tam wrócić
Zofia Sokołowska: Byłam. Popłynęłam z kapitanem George z Sougii.
Ewa Szumowska: Albania, Grecja, co się dzieje
Janusz Safari: Ja nic nie poczułem
Kamil Juszczyk: Czyżby budzi się wulkan na Santorini. Oby nie, bo to by była wielka katastrofa. W sierpniu byłem na Santorini i taka stara babcia mówiła że dobrze że teraz odwiedzamy to miejsce bo niedługo może zniknąć pod wodą.
CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt