Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Mozolne usuwanie szkód na Krecie

Chociaż na Krecie wciąż trwa szacowanie strat po ostatnich ulewnych deszczach to już rozpoczęte zostały prace związane z doraźnym usuwaniem szkód. Jako jedne z pierwszych do akcji wkroczyły wojska inżynieryjne, które już wczoraj rozpoczęły prace związane z budową tymczasowego wiaduktu w Platanias. Wedle wstępnych szacunków konstrukcja ta ma być oddana do użytku już dziś wieczorem lub w dniu jutrzejszym. Wszystko będzie zależne jednak od tego, czy przy obecnym stanie tamtejszej drogi uda się utworzyć odpowiednio stabilne punkty podparcia mostu.

Budowa mostu Bileya w Platanias
źródło zdjęcia: www.zarpanews.gr/

Niestety ale ta tymczasowa przeprawa, oparta na konstrukcji mostu Baileya, będzie mieć swoje ograniczenia wynikające głównie z szerokości oraz nośności wykonanego przęsła. Ruch będzie musiał być realizowany na zasadach ruchu wahadłowego. Przed wjazdem zainstalowana zostanie sygnalizacja świetlna regulująca przepływ pojazdów. Władze przekonują jednak, że rozważana jest również opcja budowy dodatkowego wiaduktu, który zniesie te ograniczenia.

Przywrócenie dostaw prądu

Chociaż pracownicy dbający o sieć energetyczną starają się jak najszybciej usuwać awarie to jednak wciąż jest spora grupa domostw, które od czterech dni odcięte są od dostaw prądu. Szczególnie trudna sytuacja jest w rejonie miejscowości Alikianos, gdzie odbudowane musi być około 3,5 kilometra linii energetycznej, która uległa całkowitemu zniszczeniu.


Prace przy odbudowie sieci energetycznej
źródło zdjęcia: www.zarpanews.gr

Pan Giorgios Plokamaki, przedstawiciel administratora sieci zapewnia, że dostawy prądu powinny być wznowione najpóźniej w okresie 2 dni roboczych. W wywiadzie udzielonym rozgłośni Super FM, powiedział również, że w chwili obecnej służbom energetycznym udało się usunąć około 75% krytycznych awarii. Niestety dostęp do niektórych górskich miejscowości nie jest obecnie możliwy. Trudno oszacować kiedy uda się tam przeprowadzić ewentualne remonty.

Przepełniona tama Aposelemis

Konsekwencją ostatnich obfitych opadów jest również to, że zbiorniki wodne osiągnęły maksymalne stany swojej pojemności. W chwili obecnej w zbiorniku Aposelemis za pomocą kanału przelewowego prowadzony jest kontrolowany zrzut nadmiarowej wody. Jest to jeden z niewielu pozytywnych aspektów związanych z ulewami, jakie miały w tym roku miejsce na Krecie. To jak wygląda obecnie zbiornik w Aposelemis możecie zobaczyć na poniższym filmie:

Eksperci szacują, że obecne zasoby wody zgromadzone w obrębie tego zbiornika stanowią około 3-letni zapas wystarczający na pokrycie dostaw zgodnych z umowami podpisanymi przez trzy gminy: Heraklion, Agios Nikolaos oraz Hersonissos. W okresie letnim gminy te będą odbierać maksymalnie 30 tys. m3 wody dziennie. Wedle podpisanych umów sumaryczne roczne zużycie wody może sięgnąć wartości nawet 8 mln m3.

Zapora w Aposelemis
Zapora w Aposelemis
źródło zdjęcia: www.neakriti.gr

Warto w tym miejscu dodać tylko, że w poprzednich latach w lokalnych mediach pojawiały się głosy kwestionujące sens budowy aż tak dużego zbiornika, który potencjał rzadko bywał wykorzystywany. Inwestycja ta bywała wskazywana jako przykład pieniędzy wyrzuconych w błoto. Raczej wątpliwe aby dziś pojawiły się podobne opinie. Co więcej zbiornik w Aposelemis przejął większość z wód deszczowych jakie spływały z gór w tym rejonie Krety, Z pewnością ograniczyło to zakres ewentualnych szkód jakie mogły powstać w wyniku ulew w miejscowościach znajdujących się poniżej tej budowli.

Rekordowe stany w wody w Kournas

Po obfitych deszczach poziom wody podwyższył się nie tylko w zbiornikach retencyjnych ale również w jeziorze Kournas. Linia brzegowa, która w czasie ubiegłorocznego lata była oddalona o kilkadziesiąt metrów od tawern w chwili obecnej przebiega w obrębie sklepów oraz zabudowań znajdujących się wcześniej powyżej jeziora. Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć jak woda wkroczyła na tamtejsze uliczki oraz częściowo podtopiła znajdujące się tam sklepy. Na razie z tego faktu najbardziej uradowane są gęsi, które ochoczo pływają po zatopionych ulicach.

Kournas - jezioro
Jezioro Kournas - źródło zdjęcia www.neakriti.gr
Więcej zdjęć z tego miejsca: https://www.neakriti.gr/article

Kolejne osuwiska i utrudnienia w ruchu

Mimo tego, że w ostatnich godzinach Kreta już nie musi borykać się z tak uciążliwymi opadami, to jednak w dalszym ciągu pojawiają się nowe osuwiska. Do takiej sytuacji doszło między innymi na Nowej Drodze na wysokości miejscowości Megala Chorafia (pomiędzy Rethymno a Chania). Na odcinku drogi zapadła się część jezdni oraz pobocza. W chwili obecnej przy ograniczonej przepustowości utrzymana została przejezdność. Do odwołania ruch będzie tu realizowany wahadłowo.

Nowa Droga - osunięcia ziemii
Osunięcia ziemi na Nowej Drodze - źródło zdjęcia www.neakriti.gr

Bardzo trudna sytuacja jest w górskich rejonach Krety. Osoby mieszkające w miejscowościach znajdujących się w tych rejonach wyspy zgłaszają, że wiele z nich jest zupełnie odciętych od świata lub dojazd jest bardzo utrudniony. W internecie pojawiają się informacje, że w chwili obecnej nie ma możliwości dojazdu do płaskowyż Omalos. Prowadząca do niego droga została w kilku miejscach całkowicie zniszczona. Uszkodzenia są na tyle poważne, że z przejazdem nie poradzą sobie nawet dobre samochody terenowe.

Droga w kierunku Omalos
Droga w kierunku Omalos - źródło zdjęcia www.zarpanews.gr

Odmieniona plaża palmowa Preveli

Niestety szkody wywołane przez spływające z gór ogromne masy wody dotknęły nie tylko infrastrukturę na Krecie, ale również miejsca uznawane za atrakcje turystyczne. Zobaczcie na poniższym zdjęciu jak zmieniła się plaża Preveli, na której zupełnie zniknęła część plaży. Rzeka, która dawniej tworzyła przy wybrzeżu malownicze zakole, obecnie wpada wprost do morza.

Gosia i Piotrek,  data_2019-02-28 18:52:23 2019-02-28 18:52:23
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Ania Łuczyńska
Ania Łuczyńska
2019-02-28 19:06:14

Dziękuję za relację i filmiki

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-02-28 19:57:02

Ania nie ma sprawy. W miarę możliwości oraz wolnego czasu po codziennej pracy staramy się doglądać tego tematu :)

 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2019-02-28 19:40:26

Sprawnie działają,zanim przyleci pierwsza fala turystów ,większość zostanie odbudowana. Martwi mnie droga dojazdowa do Plakias,w wąwozie trudne warunki ,ale jestem dobrej mysli.Preveli..ech ...zobaczę sama ..

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-02-28 19:48:02

Dana droga do Plakias na razie jest w fatalnym stanie. Całkowita odbudowa to raczej kwestia miesięcy. Zobacz poniższe zdjęcia:
https://www.facebook.com/pg/Canyon.gr/photos/?tab=album&album_id=2709251515759676

 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2019-02-28 19:50:17

widziałam :( wygląda to dramatycznie ! ale muszą odbudować. Żyjąz turystyki,...swoja drogą znacie drogę alternatywną na południe ?

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-02-28 19:55:49

Z takich większych to najbliższa będzie przez Imbros. Z tego co widzieliśmy na różnych portalach to pojawiały się tylko pojedyncze informacje o osunięciach ziemi.
tylko jadąc tamtędy trzeba potem spory kawał pokonać wzdłuż południowego wybrzeża. A tam też nie wiadomo w jakim stanie są drogi. Dana miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie będzie wszystko choćby jako tako przejezdne. Zresztą pewnie na tę chwilę nikt nie myśli o tym aby uzyskać perfekcyjny stan.

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2019-02-28 19:59:35

No tak,to oczywiste ! Obserwujemy rozwój wypadków ! Ja tam wierzę w inwencję twórczą Kreteńczyków :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-02-28 20:00:22

Dana. My też :)

 Anna Evelyn
Anna Evelyn
2019-02-28 20:20:13

Dana Gołowacz lepiej przyjedź w tym roku do nas ;

 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2019-02-28 20:23:43

Anna nie ułatwiasz mi wyboru ;)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-03-01 09:20:44

Dana z tego co wyczytaliśmy na jednym z profili FB droga przez wąwóz Kotsifou jest całkowicie przejezdna. Nie będziesz mieć problemów z dotarciem do Plakias. Czyli przed Pale trzeba skręci na drogę w kierunku Selia - Chora Sfakion.

1
 Mariola Maj
Mariola Maj
2019-03-01 17:48:06

Moja ulubiona droga ☺

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2019-03-01 18:12:51

I to jest bardzo dobra wiadomość

2
 Edyta Anna Zaremba
Edyta Anna Zaremba
2019-02-28 21:43:17

Przykre :(

 Mariya Smetanyak
Mariya Smetanyak
2019-03-01 21:47:43

 gość}
gość Iwona
2019-04-10 10:09:16

droga na płaskowyż Omalos

Dzień dobry.

 

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy droga na płaskowyż Omalos jest już naprawiona i przejezdna ?

Wybieram się na Kretę w czerwcu i jedną z atrakcji miał być Wąwóz Samaria, lecz nie wiem czy będzie to możliwe ze względu na zniszczenia

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2019-04-10 10:21:44

Omalos

Z tego co wiemy to samodzielny dojazd samochodem do płaskowyżu jest możliwy już w tej chwili. Obecnie autobusy na trasie między Chanią a Omalos jeszcze nie kursują, ale do czerwca sytuacja na pewno ulegnie zmianie. Na pewno sytuacja ulegnie zmianie po 5 maja kiedy wstępnie zaplanowane jest otwarcie szlaku przez wąwóz Samaria. Oczywiście wszystko jeszcze będzie uzależnione od tego jaka będzie pogoda na przestrzeni najbliższych tygodni oraz jak szybko uda się odbudować infrastrukturę, która co roku ulega zniszczeniu w okresie zimowym.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156054152612551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Artur Wilkos: Nawet bankomat znalezli.
Irena Zygmunt Pampuch: 
Paweł Langner: Warto się tam pojawić wieczorem.. Polecamy
Aneta Okoniewska: 
Klaudia Kaszubowska: Czy to są pewne informacje na 100%? Szukam hotelu od 4 lipca dlatego chce być pewna
Tomasz Garbala: Ludzie pierdolić ta krete nad polskim morzem tez jest zajebiście
Marzena Badowicz: Dopuki Polska nie wpuści turystów z zagranicy nie może oczekiwać że inni pozwolą Polakom przylecieć do nich
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt