Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Kreta pod śniegiem

Dzisiejsze kreteńskie portale informacyjne ponownie zostały zasypane zdjęciami zaśnieżonych miejscowości. Postanowiliśmy więc pokazać Wam niektóre z nich. Pod zamieszczonymi zdjęciami znajdziecie także linki prowadzące do stron źródłowych, na których można obejrzeć więcej fotografii z wybranych miejsc.

Rejon Sfakia - 16.01.2019 rRejon Sfakia - zdjęcie pochodzi z serwisu flashnews.gr

Dziś rano mieszkańcy górskiej miejscowości Anogia zastali za oknami biały pejzaż. 10-centymetrowa warstwa śniegu pokryła ulice, samochody, domy i drzewa. Wystarczyło to do tego, aby zamknięte zostały szkoły,  które najprawdopodobniej nie będą czynne także w czwartek. Mimo tego, że na zewnątrz panuje zaledwie jednostopniowy mróz to mieszkańcy narzekają na trudne warunki pogodowe. Lokalne władze robią wszystko aby zachować przejezdność dróg i jednocześnie ostrzegają, że samochody bez napędu 4x4 mogą poruszać się tylko w łańcuchach.

Anogia 16 stycznia 2019 rAnogia - zdjęcie pochodzi z serwisu www.zarpanews.gr

Podobny bajkowy krajobraz spowił rejon Sfakii na południu Krety. Trzeba przyznać, że ten kawałek Krety przysypany śniegiem prezentuje się wyjątkowo malowniczo. Nieznacznie większy mróz (-30C) spowodował, że także tam zamknięte zostały szkoły. Lokalne władze proszą kierowców o zachowanie ostrożności oraz o to aby korzystać z łańcuchów zakładanych na kołach.

Sfakia 16.01.2019 rRejon Sfakia - zdjęcie pochodzi z serwisu flashnews.gr

Spektakularnie prezentuje się także rejon plaży Preveli. Nieczęsto udaje się zobaczyć palmowy las w sąsiedztwie śniegu. Poniżej zdjęcie Yannisa Tsoumetisa opublikowna na neakriti.gr

Preveli 16.01.2019 r

Dużo śniegu spadło na otoczonym wysokimi górami płaskowyżu Omalos. Prowadząca tu droga jest co prawda nadal otwarta, ale ze względu na bardzo dużą ilość śniegu władze apelują o ograniczenie podróży w ten rejon Krety. Po zachodzie słońca, gdy temperatura spadnie jeszcze bardziej można spodziewać się drogi będą jeszcze bardziej śliskie. Miejscami występują tu także osuwiska ziemi i kamieni.

Omalos 16.01.2019 rOmalos - zdjęcie pochodzi z serwisu flashnews.gr

Ogromne opady śniegu, które uderzyły w płaskowyż Lassithi, oprócz wielu problemów, stworzyły piękne idylliczne obrazy. Zaledwie dzień wcześniej rejon ten przypominał raczej jezioro. Wcześniejsze opady deszczu oraz topiący się śnieg na okolicznych górach mocno podtopiły ten płaski rolniczy teren. W wielu miejscach pojawiły się też osuwiska skał.

Lassithi - 16.01.2019 rPłaskowyż Lassithi - zdjęcie pochodzi z serwisu www.neakriti.gr

Lassithi - 16.01.2019 r

Zalany płaskowyż Lassihi - zdjęcie pochodzi z serwisu www.candiadoc.gr

W rejonie Messary padający przez wiele godzin śnieg pojawił się także nad jeziorem Zaros. Latem to sztuczne jeziorko prezentuje się w przepięknych zielonkawych kolorach. Teraz natomiast przybrało zupełnie inną kolorystykę. Czarujący biały krajobraz jeziora zaskoczył okolicznych mieszkańców, którzy taką aurę oglądali do tej pory raczej w relacjach z północy Europy ;-)

Η "μαγεία" συνεχίζεται ... χιόνια γύρω από τη Λίμνη Ζαρού! Δείτε τώρα 9.50 πμ , πλάνα γυρω απο τη λίμνη Ζαρού

Opublikowany przez Δια-SOS-τε τη Μεσαρά Wtorek, 15 stycznia 2019


Opady śniegu dosięgnęły także okolice Heraklionu. Tu oprócz śniegu mieszkańcy mogli obserwować nocną burzę, której oprócz spektakularnych piorunów rozświetlających niebo towarzyszyły także opady gradu.

Z zimą boryka się także wschodnia część Krety. Górskie miejscowości położone w pobliżu Ierapetry zostały przysypane padającym nieprzerwanie śniegiem. Opady pojawiły się po północy i trwały do południa dnia dzisiejszego. Ruch samochodów jest bardzo trudny zwłaszcza w rejonach położonych 400-500 m n.p.m.
Problemy w dostawie prądu miały Xerokampos przez co wiele domów zostało pozbawionych ogrzewania.

Górskie miejscowości w rejonie Ierapetra

Górskie miejscowości w rejonie Ierapetra - zdjęcie pochodzi z serwisu www.neakriti.gr

W wielu rejonach oprócz opadów śniegu uciążliwy jest także silny wiatr (9 stopni w skali Beauforta), który od wczorajszego popołudnia uniemożliwia morską żeglugę nie tylko w obrębie portów na Krecie ale i w Grecji. Wczoraj statek “Elyros” ANEK płynący z Aten do Chanii przez 3 godziny nie był w stanie bezpieczne przybić do brzegu w porcie w Souda.

Gosia,  data_2019-01-16 18:00:31 2019-01-16 18:00:31
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Marco Sgeheim: Is schon gebucht
Jasmin Faes: Marco Sgeheim
Piotrek | www.crete.pl : Ja napiszę trochę przewrotnie, wszyscy mamy rację i wszyscy się mylimy. W świecie zero-jedynkowym gdzie każdy obywatel i każdy podmiot gospodarczy przestrzegałby prawo, dowolne z rozwiązań byłoby dobre. Zarówno to oparte na regulacjach prawnych jak i na narzutach podatkowych nałożonych na tanie oleje. Niestety nie żyjemy w świecie idealnym (a może raczej na szczęście). Ludzie są tylko ludźmi. (...)
gość PiotrWie: Ale jedynym skutecznym sposobem na to jest niestety podatek od tanich olei - żeby były drogie. Wszystko inne - apele, nakazy - nie sprawdziło się w żadnym kraju więc i w Grecji się nie sprawdzi.
Gosia | crete.pl : Piotrze, chyba przesadzasz :D Nie chodzi o przymus picia oliwy przez każdego turystę tylko o to by kucharze używali rodzimego produktu zamiast innych tanich olejów. Moim zdaniem ma to sens.
gość PiotrWie: Kolejny pomysł kogoś kto myśli że wszystko da się rozwiązać metodami administracyjnymi - nie chce nam się namówić turystów do spożywania oliwy więc ich lepiej zmuśmy. Następnym krokiem będzie wymaganie zaświadczeń lekarskich o uczuleniu na oliwę - bo inaczej niespożywający jej zapłacą karę. To najlepsza metoda by obrzydzić turystom oliwę i Kret ę. (...)
Bartek Wozek: Znaczy przeludnienia to nie rozwiąże ale z pewnością wspomoże budżet. Ludzie bedąparkowac na drodze dojazdowej , pewnie dojdzie do jakiś wypadków.
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt