Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Trudny sezon dla greckich producentów oliwy

Koniec roku to niezwykle pracowity okres dla właścicieli gajów oliwnych. Każdego dnia poświęcają oni godziny na bardzo pracochłonny zbiór owoców. Niestety w tym roku duży niepokój wśród rolników budzi ilość oraz jakość oliwy wytłoczonej z obecnych zbiorów. Dotychczasowe wyniki wskazują na to, że parametry tegorocznej oliwy będą dalekie od tej produkowanej w ostatnich latach.

Oliwki

W niektórych przypadkach wskaźniki określające jakość oliwy są w tym roku słabsze nawet o ponad 50%. Głównym powodem tej sytuacji jest nie tylko mniej korzystna pogoda ale również duża ilość szkodników.

Wszystko to znalazło również odzwierciedlenie w ilości zbieranych oliwek. Międzynarodowa Rady ds. Oliwy (The International Olive Council - IOC) szacuje, że tegoroczna produkcja oliwy w Grecji będzie mniejsza o około 35% w stosunku do ubiegłego roku. Wedle szacunków sumaryczna ilość oliwy wytłoczonej w tym sezonie przez greckich producentów będzie kształtować się na poziomie około 225 tys. ton.

Warto zauważyć, że Grecja nie jest jedynym państwem, gdzie odnotowano aż tak wyraźne spadki produkcji. Podobna sytuacja ma miejsce w innych krajach znajdujących się w basenie Morza Śródziemnego. IOC szacuje, że we Włoszech, drugim największym na świecie producencie, ilość wytłoczonej oliwy zmniejszy się o ponad 38% w stosunku do ubiegłego roku i sumarycznie wyniesie około 265 tys. ton. Nieco lepsza sytuacja jest w przypadku Portugalii, gdzie ilość wytłoczonej w tym sezonie oliwy będzie mniejsza o niespełna 15%. Zmniejszenie produkcji w obecnym sezonie prognozowane jest także w takich krajach jak Tunezja oraz Turcja, gdzie odpowiednio spadki wyniosą 40% oraz 15%.

Gaj oliwny w Grecji

Hiszpania jest obecnie jedynym z nielicznych krajów, gdzie ilość tłoczonej oliwy będzie większa w stosunku do lat ubiegłych. Według szacunków IOC firmy z półwyspu Iberyjskiego wyprodukują w tym sezonie o blisko 27% więcej oliwy. Całkowita ilość oliwy wytłoczonej w Hiszpanii ma sięgnąć niespełna 1 600 tys. ton. Stanowi to około 50% całkowitej światowej produkcji.

Niestety jest to sytuacja bardzo niekorzystna dla konsumentów. Hiszpania w coraz większym stopniu podkreśla swoją dominującą pozycję na globalnym rynku oliwy z oliwek. Dziś to właśnie najwięksi producenci z tego państwa wpływają na to, w jakich cenach oliwa będzie skupowana w innych krajach. Problem ten dotyczy także Grecji, gdzie obecnie kilogram oliwy wyceniany jest na 3€, czyli dokładnie tyle samo co w Hiszpanii. Kwota ta nie uwzględnia jednak różnic w jakości produktu oraz praco- i czasochłonności zbiorów. Niestety niskie ceny na rynkach hurtowych stawiają greckich producentów w bardzo złej sytuacji i zdecydowanie ograniczają ich rentowność.

Stary gaj oliwny w Grecji

Gosia i Piotrek,  data_2018-12-11 19:25:35 2018-12-11 19:25:35
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Anka Franka
Anka Franka
2018-12-12 08:43:43

Skąd te dane? Poproszę źródło.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-12-12 08:52:01

Pod newsem masz odnośnik do źródłowego artykułu (pomarańczowy przycisk "źródło")

 Anka Franka
Anka Franka
2018-12-12 09:31:55

CRETE - Kreta dziękuję nie widziałam

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155885181787551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com Click and Boat

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Teraz już decyzja co do września zapadła - wczoraj kupiliśmy bilety z Krakowa do Salonik i zamówiliśmy noclegi na Samotrace - tak więc w tym roku nie będzie dwóch wyjazdów na Kretę. Zobaczymy jak jest na wyspie na której nie ma wcale hoteli i turystyki zorganizowanej, a indywidualnej jest niewiele.
gość PiotrWie: My też od czasu gdy tanie linie lotnicze zaczęły latać z polski na południe przestawiliśmy się wyłącznie na wyjazdy indywidualne - jadę tam gdzie chcę i kiedy chcę. Po raz ostatni z biurem podróży - 2011 r.
Rafał Piotr Matysiak: Dokładnie. Kasa z turystyki zorganizowanej nie trafia do lokalsów a często wręcz nie zostaje w Grecji.
Kasia Judasz: I bardzo dobrze.
Roman Niewidz: Mnie to nie dziwi od lat latam tylko indywidualnie po co płacić pośrednikom z biura ? :)
Joanna Kalicińska-Klimek: Ku Gdańskowi
gość Beata: DO TEGO HOTELU WYBIERAMY SIĘ POD KONIEC KWIETNIA,PROSZĘ O DORADZENIE GDZIE MOŻEMY SIĘ UDAĆ ABY ZOBACZYĆ JAK NAJWIĘCEJ ZA PRZYSTĘPNĄ CENĘ
CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt