Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Góry Asterousia dołączone do Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO

Góry Asterousia zlokalizowane w środkowej części Krety to jedno z najrzadziej odwiedzanych turystycznych miejsc na wyspie. To górskie pasmo oddziela równinę Messara od nielicznych miejscowości na południowym wybrzeżu. To właśnie ten obszar o powierzchni 367 km kw. został włączony do światowej sieci Rezerwatów Biosfery programu UNESCO „Człowiek i biosfera”, o czym poinformowano podczas specjalnej internetowej konferencji. Jest to tym ważniejsze dokonanie gdyż jest to dopiero trzeci region Grecji, który został włączony do tego programu. Pozostałe dwa regiony to kreteński wąwóz Samaria oraz góra Olimp, oba włączone do programu w 1981 roku.

W regionie gór Asterousia znajdują się trzy obszary sieci Natura 2000, 7 stanowisk archeologicznych i duża liczba pojedynczych zabytków. Ale przede wszystkim to niezwykłe krajobrazy, dzikie wąwozy, strome ściany, wymagające piesze szlaki oraz odizolowane plaże. W obszarze tym mieszka 192 gatunków ptaków, ssaków, gadów i płazów.

Dołączenie pasma Asterousia do listy rezerwatów jest bardzo ważnym sukcesem Grecji, w który włożono wiele wysiłku zarówno na szczeblach regionalnych, jak i centralnych. Rezerwaty biosfery są dziś bardzo prestiżowymi obszarami ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego.

Program „Człowiek i biosfera istnieje” od 1971 roku i obecnie skupia ponad 700 rezerwatów biosfery w 124 krajach. Celem jego powstania było kreowanie i propagowanie prawidłowych relacji pomiędzy ludźmi i biosferą. Tworzone rezerwaty służą nie tylko społecznemu uświadamianiu powiązań między różnorodnością ekologiczną i kulturową ale także ochronie różnorodności biologicznej. Warto wiedzieć, że na terenie Polski jest 11 takich rezerwatów.

Sama formuła tych rezerwatów zmieniała się w czasie istnienia. Pierwotnie silny nacisk kładziono na ochronę biosfery, z biegiem lat jednak zrezygnowano z tworzenia wyizolowanych stref z utrudnionym dostępem. Obecnie są to miejsca, w których ludzie żyją w zgodzie z otaczającą przyrodą, a wszelki rozwój musi zachowywać biologiczną różnorodność. Pod ścisłą ochroną pozostaje tylko strefa centralna, zaś obszary ją otaczające są uznawane za strefę buforową i przejściową, w której są mniejsze ograniczenia użytkowania, a więc możliwe jest prowadzenie różnych funkcji typu edukacja, badania naukowe, ekoturystyka oraz tworzenie siedzib ludzkich, upraw itp.

Koniecznie obejrzyjcie załączony film!

Gosia,  data_2020-06-30 20:30:39 2020-06-30 20:30:39
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Magdalena Woszczek
Magdalena Woszczek
2020-06-30 18:40:49

Grzegorz Sprawka:)

 gość}
gość PiotrWie
2020-06-30 22:26:05

Kilka lat temu mieszkaliśmy w Lentas, rok później w Tsoutsouras a dwa lata temu przeszliśmy w 10 dni z Tris Eklisies do Matali śpiąc tam gdzie nie było pensjonatów na plażach. Nam się bardzo podobało, rano wychodzisz z plaży idziesz przez góry a po południu schodzisz z powrotem na plażę. Jak ktoś szuka spokoju to polecam Asterousię - szosa idzie za górami dochodząc tylko odnogami do niektórych miejscowości, a pomiędzy góry schodzą wprost do morza.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157248753667551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Jarek Koziolek: Polecam stronę KEEP TALKING GREECE
Aska Mazur: Super
Marzena Zalinska: Ach ta Kreta kochana! Pozdrów Kretę ode mnie i tatku. Mam nadzieję że nie odwołają lotu.
Kama Pawlicka: Ja myślę o Grecji od 31 lipca. Ale się waham.
Karolina Krawczyńska: Jaka jest obecnie sytuacja na Krecie - czy istnieje obowiązek noszenia maseczek/ trzeba wykonać przed przyjazdem/po przyjeździe test czy tylko wypełnić formularz?
Artur Gulak: A jak Grecy podchodzą do lotów z lotniska w Katowicach? Dalej obowiązkowa kwarantanna ? Ktoś coś wie?
Jarek Koziolek: Polecam stronę keepttalkinggreece.com
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera