Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Ograniczona liczba połączeń KTEL

W zeszłym tygodniu informowaliśmy Was o trudnej sytuacji KTEL, czyli komunikacji zbiorowej na Krecie. Firma ta w rejonie Heraklion-Lassithi odnotowała 85% spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie spadek wpływów za sprzedaż biletów. Za tę sytuację odpowiada oczywiście brak turystów, nieczynne hotele oraz ograniczenie podróży przez mieszkańców. W konsekwencji powoduje to coraz większe problemy finansowe tych przedsiębiorstw. Jak okazało się w ostatnich dniach, równie trudną sytuację ma KTEL działający w regionie Chania. W piątek gmina Kantanos-Selino za pośrednictwem FB poinformowała o bezprecedensowej redukcji połączeń autobusowych łączących popularną miejscowość Paleochora z Chanią.

Paleochora - Chania - KTEL

Do tej pory na tej trasie wykonywanych było kilka kursów dziennie. Od 15 czerwca od poniedziałku do piątku realizowane jest tylko jedno połączenie dziennie, zaś w weekendy nie kursuje na tej trasie żaden autobus. Z dotychczasowych połączeń poza sezonem turystycznym licznie korzystali mieszkańcy wiosek położonych na trasie autobusu, zarówno pracownicy, osoby starsze jak i dzieci dojeżdżające do szkół. W tym momencie bez częstego i regularnego transportu zbiorowego społeczność mieszkańców została wykluczona. W sezonie była to linia popularna wśród turystów przede wszystkim indywidualnych, którzy spędzali wakacje właśnie w Paleochorze. Sami z niej korzystaliśmy też wielokrotnie, bo to było tanie i wygodne połączenie realizowane 4 - 5 razy dziennie.

Przeglądając rozkłady jazdy zauważyliśmy że w podobny sposób zostały ograniczone połączenia z Chania do Chora Sfakion. W przypadku Sfakii kursy KTEL będą realizowane tylko raz dziennie wyłącznie w poniedziałki, środy i piątki. Chora Sfakion także należy do tych miejscowości, którą chętnie wybierają turyści indywidualni. W poprzednich latach osoby zainteresowany tym połączeniem mogły skorzystać nawet z pięciu kursów dziennie.

Chania - Paleochora - KTEL - bilety

Ograniczenia liczby połączeń autobusowych dotknęły także lotnisko w Chanii z miastem. Od 1 czerwca są to zaledwie dwa kursy dziennie w poniedziałki, środy, piątki oraz w weekendy. We wtorki i czwartki będą 3 połączenia dziennie. Jest to znaczne ograniczenie, które odczuwalne będzie przede wszystkim dla tych, którzy postanowią przylecieć na wyspę na własną rękę. Jeśli sytuacja ta nie ulegnie zmianie po przywróceniu lotów to tanie i częste kursy autobusowe trzeba będzie zamienić na drogie taksówki. Warto przypomnieć tylko, że w ubiegłych latach w czasie trwania sezonu turystycznego każdego dnia można było korzystać z blisko 30 kursów realizowanych pomiędzy miastem Chania a lotniskiem.

Również częstotliwość połączeń pomiędzy głównymi miastami Krety uległa zmniejszeniu. Do tej pory w sezonie kursy odbywały się praktycznie co godzinę. Obecnie będą realizowane co dwie godziny, zaś ostatni autobus podążający w kierunku Heraklionu opuści dworzec autobusowy w Chania już o 19:45.

Nie sposób oczywiście przeanalizować zmian na każdej linii obsługiwanej przez KTEL. Opisaliśmy to co szczególnie zwróciło naszą uwagę. Jeśli więc mimo wszystko wybieracie się w tym roku na Kretę i planujecie przemieszczanie się po wyspie przy pomocy komunikacji zbiorowej, to musicie uwzględnić te redukcje kursów KTEL w swoich planach. Najprawdopodobniej nie warto sugerować się także częstotliwością połączeń jaka była w latach ubiegłych. Oczywiście istnieje możliwość, że częstotliwość kursowania autobusów na poszczególnych trasach zostanie zwiększona jednak trudno oczekiwać aby została ona przywrócona do pierwotnej postaci. Tak czy inaczej szczegółowe rozkłady jazdy znajdziecie na stronach KTEL

Gosia i Piotrek,  data_2020-06-21 19:50:32 2020-06-21 19:50:32
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2020-06-21 18:03:27

mam nadzieję ,ze do września zmieni sie ta sytuacja !

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-06-21 18:07:08

Może ale na rewolucję nie ma co liczyć.

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2020-06-21 18:11:41

kurcze,coś tam bardzo nie hallo,mam nadzieję,że sami mieszkańcy Paleochory przyczynią się do szybkiej zmiany.Nie może być tak,żeby było jedno połączenie dziennie,pogrzebią to miejsce...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-06-21 18:42:30

Dana, władze apelują do KTELa. Zobaczymy z jakim skutkiem.

1
 Michał Michał
Michał Michał
2020-06-21 20:08:49

Hej.czy jtos juz die kupil bilety na Krete?my planujemy lot do Chani pod koniec lipca sle jest takie zamieszanie ze nie wiemy kupowac czy nie?

 Alicja Zielińska
Alicja Zielińska
2020-06-22 04:45:48

Kurczę... 1.07. lecę na Kretę

3
 Monika MamaKarola
Monika MamaKarola
2020-06-22 05:12:04

Alicja Zielińska..to już za chwilę.Czekam na lipcowe informacje

 Alicja Zielińska
Alicja Zielińska
2020-06-22 05:13:17

Monika MamaKarola wypożyczalnie aut działają?

 Patrycja Pc
Patrycja Pc
2020-06-25 20:22:55

Alicja Zielińska my tez:)

 gość}
gość PiotrWie
2020-06-22 14:44:59

Trudno żeby KTEL działał według letniego rozkładu jak nie ma turystów - to pewnie z 50% klientów latem. Jak zaczną wracać - pewnie zwiększą częstotliwość - zależy czy zaczną korzystać czy wszyscy będą siedzieć w hotelu lub jeździć wynajętymi samochodami. na pewno nie będzie tak jak w zwykłym sezonie. A już kilkanaście kursów dziennie na nieczynne lotnisko to raczej rzecz nigdzie nie spotykana - myślę że też od pierwszego lipca jak zaczną latać samoloty to będą zwiększać. Na pewno jak ktoś przyleci indywidualnie w pierwszych dniach lipca powinien raczej wynająć samochód.

PS. U nas jak się zaczął lockdown to PKS natychmiast zawiesił wszystkie kursy - i do dziś nie przywrócił nawet połowy - a nie mieszkam w rejonie turystycznym.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2020-06-22 20:28:22

Piotrze, jeśli chodzi o lotnisko to zgoda, na razie turystów brak, ale decyzja o redukcji połączeń do Paleochory jest absurdalna. Normalnie było tam 5 połączeń dziennie a teraz jedno w dni robocze. Na tej trasie komunikacja autobusowa jest bardzo popularna wśród mieszkańców.

 gość}
gość PiotrWie
2020-06-22 20:40:07

Nie wiem - nie byłem na Krecie w okresie pandemii, całkowicie bez turystów. Ale nie podejrzewam by KTEL "na złość" mieszkańcom zlikwidował autobusy jeżdżące z pasażerami - raczej dostosował do obserwowanego wykorzystania.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2020-06-23 11:00:49

Tak czy inaczej decyzja ta spowodowała ostry protest władz gminy Kantanos-Selino. Czasem nożyczki tną za dużo.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157222661812551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Jarek Koziolek: Polecam stronę KEEP TALKING GREECE
Aska Mazur: Super
Marzena Zalinska: Ach ta Kreta kochana! Pozdrów Kretę ode mnie i tatku. Mam nadzieję że nie odwołają lotu.
Kama Pawlicka: Ja myślę o Grecji od 31 lipca. Ale się waham.
Karolina Krawczyńska: Jaka jest obecnie sytuacja na Krecie - czy istnieje obowiązek noszenia maseczek/ trzeba wykonać przed przyjazdem/po przyjeździe test czy tylko wypełnić formularz?
Artur Gulak: A jak Grecy podchodzą do lotów z lotniska w Katowicach? Dalej obowiązkowa kwarantanna ? Ktoś coś wie?
Jarek Koziolek: Polecam stronę keepttalkinggreece.com
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera