Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Koronawirus - dalsze zaostrzenie przepisów w Grecji

Ostatnie godziny obfitowały w szereg informacji związanych z podejmowaniem w poszczególnych państwach kolejnych restrykcyjnych działań związanych z walką z koronawirusem. Sytuacja jest naprawdę dynamiczna i notorycznie się zmienia, a każdy dzień przynosi jakieś nowe obostrzenia. W tym względzie również i Grecja nie pozostaje obojętna na rozszerzającą się pandemię koronawirusa. Także i tam wprowadzane są kolejne przepisy ograniczające swobodę przepływu ludności oraz działalności gospodarczej. Ograniczane jest również funkcjonowanie urzędów i różnego rodzaju instytucji państwowych.

Puste ulice

Wedle informacji opublikowanych na portalu iefimerida.gr jedną z największych zmian, jaka jest obecnie wdrażana w Grecji, to częściowe zamknięcie granic zarówno tych lądowych jak i morskich. Niestety na razie nie wiadomo jak długo będą obowiązywać te ograniczenia. Przepisy o zamknięciu granic w szczególności mają dotyczyć:

Zamknięcie hoteli

Tym co w szczególności powinno zainteresować osoby, które planowały wiosenny pobyt w Grecji, są przepisy ograniczające możliwości funkcjonowania części hoteli. Wedle informacji przekazanych przez między innymi neakriti.gr decyzją tamtejszego rządu w okresie od 15 marca aż do 30 kwietnia wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz funkcjonowania sezonowych hoteli oraz innych miejsc zapewniających zakwaterowanie. Ograniczenia te będą miały z pewnością bardzo duży wpływ na bazę noclegową dostępną w wielu mniej popularnych miejscowościach, gdzie większość hoteli oraz pensjonatów działa jedynie w szczycie sezonu turystycznego.

Warto zaznaczyć jednak, że w przypadku przedsiębiorstw, które rozpoczęły już w tym roku działalność datą wejścia tych przepisów w życie jest 23 marca. Do tego dnia osoby przebywające w tych obiektach będą zmuszone przenieść się do innych hoteli.

Surowe kary

Od piątku w Grecji obowiązuje zakaz prowadzenia wielu rodzajów działalności handlowej oraz usługowej o czym pisaliśmy już w poprzednim newsie. Zamknięte muszą być choćby takie obiekty jak: centra handlowe, domy towarowe, kawiarnie, tawerny, bary, kina, teatry, fryzjerzy, salony kosmetyczne oraz wiele innych obiektów. Kontrole prowadzone na przestrzeni ostatnich kilkunastu godzin ujawniły, że niestety przepisy te nie są przestrzegane przez wszystkich przedsiębiorców.

Wedle informacji opublikowanej na ekriti.gr lokalna policja ujawniła w Heraklionie szereg uchybień, które w przypadku niektórych osób zakończyły się bardzo restrykcyjnymi karami. Właściciel zakładu fryzjerskiego, a także właściciel kawiarni, zostali skazani na rok więzienia oraz nałożona została na nich kara grzywny w wysokości 2 tys. €. Łącznie na terenie całej Grecji aresztowanych zostało 96 osób, które nie stosowały się do nowych przepisów.

Ograniczenia w komunikacji autobusowej

W wielu miejscowościach można spodziewać się wprowadzania ograniczeń siatki połączeń autobusowych. Sytuacja taka ma miejsce między innymi w Chanii, gdzie od poniedziałku na trasy wyjedzie około 40% mniej taboru. Ograniczenie funkcjonowania komunikacji zbiorowej związane jest nie tylko ze względu na chęć ograniczenia przemieszczania się mieszkańców, ale również ze względu na konieczność przeprowadzania częstej dezynfekcji pojazdów. Kostas Katsoulakis - rzecznik transportu publicznego w Chanii, zapewnił równocześnie, że w razie nagłych potrzeb w trybie natychmiastowym liczba przejazdów może zostać zwiększona o 50%.

Ograniczenia w handlu

Od poniedziałku na terenie całej Grecji mają obowiązywać również restrykcyjne przepisy dotyczące handlu. Na terenie każdego ze sklepów będzie mogła przebywać równocześnie tylko określona liczba osób. Ich ilość będzie zależeć od powierzchni danego obiektu handlowego. Wedle przepisów wchodzących w życie w poniedziałek na pojedynczego klienta przypadać musi nie mniej niż 10 m kwadratowych powierzchni danego sklepu.

We wprowadzanych regulacjach prawnych znalazły się również inne bardzo szczegółowe zapisy dotyczące sprzedaży produktów spożywczych. Warto wspomnieć choćby o takich jak nakaz noszenia odzieży ochronnej przez pracowników, którzy będą zajmować się ważeniem oraz porcjowaniem produktów spożywczych. Konsumenci oczekujący w kolejkach ustawiających się do poszczególnych działów zobowiązani są do utrzymywania odległości wynoszącej minimum 2 metry. W miarę możliwości zachowanie bezpiecznej odległości powinno zostać także utrzymane pomiędzy pracownikiem sklepu a klientem. Zalecane jest również zrezygnowanie w najbliższym czasie z płatności gotówkowych na rzecz jak najczęstszego korzystania z kart bankowych. Greckie władze zapowiedziały, że od jutrzejszego dnia będą prowadzone szczegółowe kontrole sprawdzające te przepisy.

Opustoszałe ulice

Jak donoszą lokalne media, po zaostrzeniu przepisów dotyczących ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, większość miast na Krecie zupełnie opustoszała. Tylko pojedyncze samochody oraz osoby przemieszczają się nawet po głównych ulicach. Część mieszkańców korzystając jednak z dobrej pogody wybrało się na spacery między innymi na plaże. Grecki premier na swoim Twitterze przypomniał jednak, że zachowanie to nie jest w pełni zgodne z przepisami. Od niedzieli zorganizowane plaże, podobnie jak stoki i ośrodki narciarskie, powinny być zamknięte.

Na koniec jeszcze krótka informacja dotycząca statystyki zachorowań. Na terenie całej Grecji odnotowano dziś do tej pory 103 nowe zachorowania, co łącznie daje liczbę 331 osób chorych na COVID-19.

Piotrek,  data_2020-03-15 18:46:35 2020-03-15 18:46:35
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Małgorzata Baranowska-Mika
Małgorzata Baranowska-Mika
2020-03-15 18:00:26

A jak to minie,.to pojadę do Fodele ❤

1
 Ania Łuczyńska
Ania Łuczyńska
2020-03-15 19:05:11

My właśnie zrezygnowaliśmy z majówki...

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-03-15 19:54:34

Ania Łuczyńska Dobrze rozumiemy.

 Beata Waszkowska
Beata Waszkowska
2020-03-15 20:52:45

Może warto by było niektóre rozwiązania przenieś do Polski , w szczególności te dotyczace bezpiecznstw osob pracujacych w sklepach I kar dla tych co sie nie dostowali do przepisow o zamknieciu lokali.

2
 gość}
gość PiotrWie
2020-03-15 22:32:25

Niestety obawiam się że jak to minie nic nie będzie tak jak dotychczas. Jeśli Grecy zaczną postępować jak Włosi to po epidemii pozostanie miliony zużytych jednorazowych maseczek - już pokazują plaże, parki i inne miejsca zasłane maseczkami w Chinach, hektolitry środków dezynfekujących wylane na chodnikach - nie znikną, spłyną do morza i je zatrują - nie wiadomo tylko na ile lat. Obym się mylił ale nie jest wykluczone że broniąc się przed epidemią która w końcu nie zabije całej ludzkości zniszczymy tak środowisko że ci co przeżyją nie będą mieli jak żyć - pozostanie post apokaliptyczny świat jak z filmów katastroficznych. I żeby uprzedzić różne komentarze - piszę to jako osoba jak najbardziej z grupy ryzyka, nie jestem pewien czy chciałbym żyć w zniszczonym świecie.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156923157452551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość ja: witam, ja mam z rodzina wylot 5 lipca, zaliczka wpłaconą,calosc do końca maja, tez nie wiem co robić,czekam w domu ,sprawdzam sytuacje, i mam nadzieje, ze będzie dobrze,najwyzej zaliczka przepadnie, to tylko pieniądze,zdrowie najważniejsze! pozdrawiam.
Basia Machaj: Kocham Krete teź tam jeszcze wrócę
Grażyna Nurzyńska Wereda: Och moja piękna Kreta
Aleksandra Ola: Wschód też piękny, po przylocie nie położyłam się spać wolałam na niego poczekać ❤
Aleksandra Ola: 
Monika Monika: Jeszcze tam wrócę
Ania Szklorz: Coś niesamowicie cudownego i jeszcze ta piękna muza - uwielbiam
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt