Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Ulewy i silny wiatr na Krecie - zimny front Hioni

Od wtorku nad Grecję nadciągnął nowy zimny front atmosferyczny nazwany przez meteorologów “Hioni” (Χιόνη). Przyniósł on silne północne wiatry, burze, ulewy oraz znaczny spadek temperatury. Ze względu na tak złą pogodę Sekretariat Generalny ds. Ochrony Ludności wydał ostrzeżenie i poinformował służby państwowe oraz wszystkie regiony w kraju aby były przygotowane do radzenia sobie z problemami spowodowanymi przez trudne warunki pogodowe. Obywatelom zaś zalecił zachowanie szczególnej czujności i podjęcie środków w celu ochrony przed niebezpieczeństwami związanymi ze złą pogodą.

Osuwisko w Voukolies
Jedno z osuwisk sfotografowane na drogach na Krecie
zdjęcie pochodzi z portalu www.parakritika.gr

Niestety, jak zapewne się domyślacie, “Hioni” na Krecie spowodował wiele szkód zarówno na drogach jak i w miastach. Poniżej wybraliśmy kilkanaście najważniejszych newsów zamieszczonych w lokalnych serwisach informacyjnych.

Zniszczenia dotknęły przede wszystkim zachodnią części Krety. Wiele dróg, zarówno głównych jak i prowincjonalnych, zostało podtopionych, więc przejazd nimi jest bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy. Właśnie taka sytuacja miała na przykład miejsce na drodze krajowej między Vamvakopoulo a Mournies, w Platani, czy Nea Chorio.


Droga w rejonie Kissamos
Zdjęcie pochodzi z portalu www.zarpanews.gr

W Kissamos na drodze krajowej na wysokości Stalos intensywne opady spowodowały na tyle potężne osuwiska ziemi oraz zapadliny, że aktualna sytuacja jest dosłownie tragiczna.

W Drakani w rejonie Kolimbari droga pękła pośrodku wzdłuż i doszło do jej częściowego osunięcia.

Zapadlina w Drakani
Droga w Drakani
Zdjęcie pochodzi z portalu www.parakritika.gr

W gminie Platanias poziom rzeki Irdanos podniósł się niebezpiecznie, a przybrzeżna część miasteczka została poważnie uszkodzona przez spływającą wodę. Dotyczy to zwłaszcza części portowej oraz fragmentów plaży. Ponadto woda wdarła się do supermarketu, gdzie wyrządziła ogromne zniszczenia. Na okolicznych drogach nastąpiły liczne osunięcia ziemi i zostały powalone drzewa. Z tego samego powodu zamknięto drogę z Tavronitis do położonej na południowo-zachodnim wybrzeżu Paleochory.

Główne ulice w rejonie Sternes oraz Agios Onoufrios znajdującym się na półwyspie Akrotiri zostały zalane przez co w konsekwencji są nieprzejezdne. Występują problemy z dostawą energii elektrycznej, a wiele niżej położonych domów zostało zalanych lub podtopionych. Straż pożarna w całym rejonie dostaje mnóstwo zgłoszeń z prośbami wypompowania wody oraz usuwania innych szkód.

Między miejscowościami Maleme i Syrila został częściowo uszkodzony most. Ze względu bardzo silny prąd wody w rzece istnieje ryzyko całkowitego zawalenia się tej przeprawy. Droga ta do odwołania została zamknięta dla wszelkiego ruchu.

Również w rejonie Apokoronas występują osunięcia ziemi oraz odnotowano problem z przejezdnością dróg zwłaszcza tych znajdujących się na niżej położonych terenach.

W rejonie Sfakia problemów jest znacznie mniej choć także zdarzają się tu przypadki podtopień, powalonych drzew czy też osunięć. Jak informują lokalne władze od świtu gmina ta jest pozbawiona prądu

Problemy na drodze narodowej od Chania w kierunku Rethymno występują w wielu miejscach, jazda nią wymaga od kierowców dużej uwagi i ostrożności.

Osuwisko w Fournes
Osuwisko w Fournes
zdjęcie pochodzi z portalu www.zarpanews.gr

Droga prowadząca do płaskowyżu Omalos została w rejonie Fournes wprost zdewastowana przez płynące potoki wody.

Zła pogoda nie ominęła także Portu Weneckiego w Chania. Silny wiatr przyczynił się do zatonięcia jednej z przycumowanych tu łodzi, która wykorzystywana było do połowu gąbek.

Zatopiona łódź do połowu gąbek
Łódź zatopiona w porcie w Chanii
Zdjęcie pochodzi z portalu www.zarpanews.gr

Fale uderzające w nabrzeże Portu Weneckiego są na tyle intensywne że docierają nawet do okolicznych sklepików.

Zła pogoda przyczyniła się także na rozkład lotów na lotnisku Daskalogiannis w Chania. Niektóre loty zostały odwołane. Jak mówi oficer łączności Fraport Greece, Yiannis Papazoglou: "Jest problem z podejściem samolotów ze względu na bardzo silny wiatr i deszcz". Ponadto samoloty przewoźnika Aegean zostały trafione przez pioruny. Na szczęście jak twierdzą technicy z lotniska nie spowodowało to większych kłopotów.

Silny wiatr osiągający nawet 10 w skali Beauforta wymusił zawieszenie realizację morskich rejsów włącznie z regularnymi połączeniami promowymi wykonywanymi między greckimi portami. W związku z wprowadzonymi zmian pasażerowie, którzy zamierzali w ostatnich dniach podróżować, powinni skontaktować się z lokalnymi władzami portowymi lub biurami podróży pośredniczącymi w sprzedaży biletów.

Gosia,  data_2019-02-14 19:30:04 2019-02-14 19:30:04
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Patrycja Jurczyk
Patrycja Jurczyk
2019-02-14 20:42:28

 Gabriela Martinka
Gabriela Martinka
2019-02-14 21:21:11

...niedobrze.

 Svetlana Kazachenko
Svetlana Kazachenko
2019-02-15 04:24:27

 gość}
gość PiotrWie
2019-02-15 12:02:22

Mam nadzieję że nie będzie za kilka lat jak na Karaibach - sezon huraganów co roku. Ale przecież większość polityków wątpi w zmiany klimatu.

 Renata Kahlert
Renata Kahlert
2019-02-15 14:39:14

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156023596682551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Może tez tak być że wielu nie chodzących po szlakach mieszkańców Krety uważa że E4 to nazwa kazdego szlaku pieszego a nie tego konkretnego - w związku z tym autor mógł mieć na myśli jakiekolwiek szlaki turystyczne.
Piotrek | www.crete.pl : Niestety nie było to uszczegółowione w artykule, ale domyślam się, że może chodzi o część odcinków o których Ty piszesz. Niestety ciężko znaleźć jakieś sensowne informacje jak wygląda przebieg granic regionu Messary. (...)
gość PiotrWie: Piotrze czy mógłbyś konkretniej napisac o który odcinek E4 chodzi? Region Messary jest położony na południe od gór Idajskich więc tradycyjny przebieg E4 tam nie przebiega - przychodzi z północnego - wschodu w góry idajskie, idzie przez Las Rouvas na Nidę , dalej na szczyt Psiloritisa i schodzi do Fourfouras i dalej idzie Doliną Amari do Spili.
Marzena Gwiździel: Piękne miejsce ,polecam!
Sylwia Świetlik: Jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widziałam. To były Pierwsze wakacje mojej córeczki...miała niespełna roczek. Przemiło wspominam. I te widoki ❤️
Sylwia Dawidek: 
Patrycja Kostrzewa: Piękne miejsce
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt