Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Rekordowa liczba opadów deszczu

Tegoroczna zima na Krecie jest bardzo hojna pod względem opadów deszczu i śniegu. W zależności od rejonu wyspy ilość deszczowych dni tylko w styczniu była nawet dwa razy większa niż zazwyczaj. Przeciętnie w pierwszym miesiącu roku odnotowywanych jest około 10-12 dni z opadami. W tym roku natomiast ilość deszczowych dni dochodziła nawet do 24.

Deszcz na Krecie

Kapryśna pogoda z małą ilością słońca znalazła również odzwierciedlenie w wielkości opadów, jakie rejestrowane były przez stacje meteorologiczne znajdujące się na Krecie. Obszarem z rekordowymi opadami był rejon miejscowości Asi Gonia, gdzie od września 2018 roku do końca stycznia 2019 na każdy metr kwadratowy powierzchni spadło aż 1963 mm wody, czyli blisko 2 tysiące litrów. W tej astronomicznej wartości aż ⅓ stanowiły opady odnotowane tylko w tegorocznym styczniu.

Dosyć podobne zależności wielkości opadów obserwowane były także dla innych rejonów Krety. Najsilniejsze deszcze odnotowywane były w zachodnim rejonie Krety oraz w górskich partiach wyspy. Rejony o najmniejszych opadach to natomiast te znajdujące się w południowo-wschodniej części wyspy. Jednak nawet tam przeciętna wartość opadów zarejestrowanych od września do końca stycznia wynosiła około 400l na każdy metr kwadratowy powierzchni.

Deszcz na Krecie

Aby uzmysłowić Wam skalę jak silne były deszcze na Krecie odniesiemy te wyniki do opadów rejestrowanych w Polsce. W nawet najbardziej deszczowych latach całkowita ilość rocznych opadów, jakie rejestrowane są u nas w kraju, wynosi przeciętnie około 800 mm. Natomiast na Krecie podobne lub wyższe wyniki odnotowywane były na przestrzeni zaledwie 4 ostatnich miesięcy.

Taka ilość opadów daje dużą szansę, że w czasie tegorocznego sezonu w greckich mediach nie będą się pojawiały artykuły na temat ewentualnych niedoborów wody. Warto odnotować także, że duża ilość wody spływającej z gór sprawia, że wiele zbiorników retencyjnych wypełnia się wodą, która osiąga poziomy nie notowane od wielu miesięcy. Można spodziewać się także, że wodą wypełni się wiele spośród strumieni i wodospadów, które pozostawały wyschnięte przez całe ubiegłoroczne lato.

Gosia i Piotrek,  data_2019-02-04 20:05:00 2019-02-04 20:05:00
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Anna Mielin
Anna Mielin
2019-02-04 19:23:08

Miejmy nadzieję, że zbiorniki się choć częściowo wypełniły i nie będzie braków w zaopatrzeniu w wodę :-)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-02-04 19:26:35

Jak najbardziej. W tej kwestii jest coraz lepiej. Wody w zbiornikach jest naprawdę dużo. Pod koniec stycznia zamieściliśmy informację o zbiorniku Aposelemis (od tego czasu sytuacje się jeszcze poprawiła):
http://www.crete.pl/news_1777_Woda_znow_wypelnia_tame_Aposelemis.html

 Anna Mielin
Anna Mielin
2019-02-04 19:27:28

CRETE - Kreta Doskonałe wieści! Nareszcie jest woda :-)!

1
 Michał Klój
Michał Klój
2019-02-04 21:44:24

Mam nadzieję że do maja się to zmieni :-)

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156002096342551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Gosia | crete.pl : Zmieni się forma podawania posiłków. Jeśli hotel oferuje wyżywienie to nie będzie funkcjonować szwedzki stół. Potrawy będą nakładać pracownicy. Chodzi o to aby goście nie mieli kontaktu ze sztućcami i naczyniami w których wykładane jest jedzenie. Wszystko będzie ze pleksi. Na basenie leżaki muszą być szerzej rozstawione i dezynfekowane po każdym kliencie. Zmniejszy się przez to liczba miejsc, zwiększą kolejki chętnych. (...)
Przemysław Przybylak: Byliśmy tam coś pięknego -zwiedzilismy oczywiście Spinalonge i Agios Nikolaos
Ann Claydon: Thank you I ❤️ Elounda
Kinga Dąbrowska-Mielczarek: tutaj miałam spędzić swoją 10 rocznicę ślubu ❤
Barbara Chudy: To przez to ze zamknęli się przed nami.Bali sie Polaków ? To dobrze im tak ,
Kate Stash: Barbara
Anna Boruk: Anna Radziun
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt