Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Kreta jednym z najważniejszych regionów turystycznych Grecji

W ostatnim czasie ukazało się ciekawe opracowanie danych zbieranych przez Bank Grecji oraz organizację SETE, w którym skupiono się na analizie przychodów osiąganych przez sektor turystyczny w 2017 roku w podziale na poszczególne regiony. Jednym z podstawowych wniosków płynących z tej publikacji jest to, że Kreta obok regionu południowego Morza Egejskiego, to obszar o najważniejszym znaczeniu dla greckiej turystyki.

Kreta to obszar o najważniejszym znaczeniu dla greckiej turystyki

W ubiegłym roku oba regiony odpowiadały za blisko 49% wszystkich przychodów osiąganych w tym sektorze gospodarki. W zestawieniu tym region południowego Morza Egejskiego osiągający 25,7 % (3,65 mln €) udziałów tylko nieznacznie wyprzedził Kretę plasującą się na drugiej pozycji z wartością 23% (3,26 mln €).

Warto odnotować również, że na Krecie osiągana była najwyższa wysokość średnich wydatków przypadających na jednego turystę. W ubiegłym roku przeciętny turysta w czasie swojego pobytu na wyspie wydawał aż 678 €. Jest to wartość wyższa o około 52€ w stosunku do południowego regionu Morza Egejskiego, które uplasowało się na drugiej pozycji w tym zestawieniu. Na przeciwległym końcu tego rankingu znalazł się region Zachodniej Macedonii, gdzie średni koszt pobytu wynosił zaledwie 203 €. Dla porównania średnia wartość wydatków pojedynczego turysty dla całej Grecji wynosiła w 2017 roku około 458 €.

Tak duże zróżnicowanie w uzyskiwanych wartościach wydatków w głównej mierze wynika, ze specyfiki profilu turystów przybywających do poszczególnych regionów. Niska wartość osiągana w regionie zachodniej Macedonii to wpływ dużej ilości turystów z rejonu Bałkanów, którzy do Grecji przyjeżdżają własnymi samochodami. Z kolei wysoka wartość wydatków osiąganych na wyspach to wynik dominacji osób korzystających z transportu lotniczego. Specyfiką tego typu turystyki są wyższe wydatki na usługi takie choćby jak przejazdy transportem publicznym czy usługa wypożyczenia samochodu.

Przychody z turystyki

Na przestrzeni ostatniego roku przeciętny koszt pobytu w Grecji uległ tylko nieznacznej zmianie wzrastając zaledwie 1,9%. W tym miejscu warto również dodać, że rejon południowej części Morza Egejskiego był jedynym spośród 13 regionów, który w 2017 odnotował wzrost tego wskaźnika. Średni koszt pobytu w tej części Grecji wzrósł w ubiegłym roku o około 26€.

Piotrek,  data_2018-08-03 18:30:33 2018-08-03 18:30:33
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155584595702551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com Click and Boat

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Basia Gajda Matczak: Retsina Gold - moja ulubiona :)
Katarzyna Ślusarczyk: Piję zawsze przez cały pobyt
gość PiotrWie: A konkretnie skąd - bo na Krecie 200 km to może być 3,5 godziny a może być i 5. Jeśli wyobrażasz sobie Nową Drogę Narodową jako autostradę lub drogę szybkiego ruchu to niestety jesteś w dużym błędzie. W takiej sytuacji najlepiej wykupić wycieczkę w tamtejszym biurze podróży - oczywiście jak potrafisz spać w autobusie - lub pojechać dzień wcześniej na Omalos, tam przenocować i rano iść do wąwozu. (...)
Agnieszka Buczkowska: Sprite
Krzysztofa Buczkowska: Najlepsza jest pić z spritem
Dorota Wyrąbkiewicz: Kocham Grecję i uwielbiam retsinę
Maryla Paturalska: bardzo lubię retsinę!
CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt