Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Pierwsze w tym roku gniazda żółwi Caretta-Caretta na Krecie

W zeszłym tygodniu w środę 23 maja obchodzony był Światowy Dzień Żółwia. W Grecji data ta ma szczególny wymiar, gdyż właśnie w tym okresie żółwie Caretta-Caretta zakładają na tamtejszych plażach pierwsze gniazda. Również Kreta ma swój udział w tym święcie, gdyż właśnie tu znajdują się trzy ważne obszary lęgowe. Dwa z nich znajdują się na północnym wybrzeżu w rejonie miejscowości Chania oraz Rethymno. Trzeci z nich znajduje się natomiast na południu Krety na szerokiej piaszczystej plaży ciągnącej się od Kokkinos Pirgos aż za miejscowość Kalamaki.

gniazdo zółwi Caretta-Caretta

W okresie, kiedy żółwie zaczynają składać jaja, wybrzeże patrolowane jest przez wolontariuszy organizacji Archelon. Codziennie o godzinie 5 rano wyruszają na te plaże, o których wiadomo, że żółwie zakładają tam swoje gniazda. Ochotnicy sprawdzają czy pod osłoną nocy na piasku nie pojawiły się nowe ślady świadczące o ich obecności.

To właśnie dzięki ich ciężkiej pracy wiemy, że w tym roku w każdym z obszarów lęgowych założone zostały pierwsze gniazda żółwi. Ich obecność została stwierdzona najwcześniej w rejonie Rethymno, gdzie już 20 maja na plaży w miejscowości Adelianos Kampos oraz Skaleta odnalezione zostały ślady żółwi składających jaja.

W rejonie Chanii pierwsze gniazda zostały odnalezione dwa dni później. Wolontariusze Archelon znaleźli ślady ich obecności na plaży w Agia Marina oraz Gerani. Natomiast 23 maja na plaży w Kolimbari zostało odnalezione kolejne gniazdo. Za każdym razem miejsce takie jest szczegółowo opisywane przez pracowników organizacji Arechelon. Dodatkowo gniazda te są oznaczane w bardzo widoczny sposób, który ułatwia ich monitorowanie. Dodatkowo ostrzega również turystów i mieszkańców, że przebywając w ich okolicy powinny  zachować szczególne środki ostrożności.

Kilka prostych zasad

Tak naprawdę żółwie nie stawiają szczególnie wygórowanych wymagań i w okresie lęgowym wystarczy stosować się do kilku zaleceń Archelonu. Jednym z podstawowych jest to, że do oczyszczania plaż nie może być wykorzystywany ciężki sprzęt. Od początku okresu lęgowego parasole w miarę możliwości nie powinny być przemieszczane, a jeśli wymagają naprawy to muszą być wbijane w piasek w dokładnie te same miejsca. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których uszkodzeniu ulegają gniazda, jakie nie zostały rozpoznane przez Archelon. W bezpośredniej okolicy żółwich jaj nie powinny być instalowane prysznice, gdyż nadmierna ilość wody może wpływać niekorzystnie na ich wykluwanie się.

 W okresie wieczornym plaże powinny być oczyszczane z jak największej ilości leżaków, stolików i innych dodatkowych sprzętów wykorzystywanych przez turystów do wypoczynku. W miarę możliwości po zmroku miejsca te powinny być wolne od obecności dużych ilości osób, a także pozbawione nadmiernego sztucznego oświetlenia oraz hałasu emitowanego przez głośniki.

Więcej informacji o żółwiach Caretta-Caretta oraz organizacji Archelon znajdziecie na poniższej stronie: http://www.crete.pl/fauna-i-flora-krety/okres-legowy-caretta-caretta.html

Gosia i Piotrek,  data_2018-05-28 19:21:07 2018-05-28 19:21:07
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155431508957551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość ja: witam, ja mam z rodzina wylot 5 lipca, zaliczka wpłaconą,calosc do końca maja, tez nie wiem co robić,czekam w domu ,sprawdzam sytuacje, i mam nadzieje, ze będzie dobrze,najwyzej zaliczka przepadnie, to tylko pieniądze,zdrowie najważniejsze! pozdrawiam.
Basia Machaj: Kocham Krete teź tam jeszcze wrócę
Grażyna Nurzyńska Wereda: Och moja piękna Kreta
Aleksandra Ola: Wschód też piękny, po przylocie nie położyłam się spać wolałam na niego poczekać ❤
Aleksandra Ola: 
Monika Monika: Jeszcze tam wrócę
Ania Szklorz: Coś niesamowicie cudownego i jeszcze ta piękna muza - uwielbiam
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt