Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Atak zimy na Krecie

Zima na Krecie
Po ostatnich upałach jakie nawiedziły Kretę, wyspa ta doświadczyła teraz nadspodziewanie silnego ataku zimy. Marznący deszcz, który przeszedł w silną śnieżycę spowodował w rejonie płaskowyżu Lasithi duże utrudnienia związane z komunikacją w tym rejonie Krety. Jak do tej pory udał się odśnieżyć jedynie obwodową drogę okalającą tę dolinę, niestety drogi dojazdowe są wciąż nieprzejezdne. Nie przywrócono również dostaw energii elektrycznej do wiosek znajdujących się w rejonie płaskowyżu.


Równie złe warunki atmosferyczne panują w rejonie góry Psiloriti, której szczyt już w tej chwili skryty jest pod śniegiem. Cztery osoby zostały uwiezione na terenie ośrodka narciarskiego znajdującego się w niedalekiej odległości od miejscowości Anogia. Ratownicy za pomocą pojazdu gąsiennicowego starają się dotrzeć do tych ludzi. Szef służb ochrony ludności w Rethymnonie (PSEA), Anthony Bayartakis wezwał obywateli, aby zachowali szczególną ostrożność w czasie jazdy samochodem. Wiele spośród górskich dróg jest w tej chwili zupełnie nieprzejezdnych.

Na powyższym filmie widać zaśnieżony płaskowyż Nida.

Z podobnymi problemami borykają się również miejscowości położone w prefekturze Chani. Wiele dróg jest nieprzejezdnych w szczególności dotyczy to tych znajdujących się w południowej, górzystej części Krety. Z dużymi utrudnieniami muszą liczyć się osoby podróżujące na płaskowyż Omalos, do miejscowości Sfakia, Tavronitis i Paleochory. Obniżajaca się temperatura spowodowała, że śnieg spadł również w Chanii. W Heraklionie zanotowano opady gradu, a ze względu na silne porywy wiatru połamało się kilka drzew.

W całej sytuacji pocieszające jest to, że greccy synoptycy przewidywali to załamanie pogody od kilku dni, więc wszystkie służby są postawione w najwyższym stopniu pogotowia, a ludność zamieszkująca niedostępne tereny górskie miała możliwość zgromadzenia odpowiednich zapasów żywności oraz innych środków niezbędnych do przeżycia najbliższych kilku dni.

Z problemami powinny się również liczyć osoby, które będą podróżować z lub na Kretę. Ze względu na sztorm panujący na morzu Egejskim odwołano część rejsów, a silne porywy wiatru powodują znaczne opóźnienia w odlotach samolotów.

Piotrek,  data_2010-12-11 21:19:00 2010-12-11 21:19:00
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Przemysław Przybylak: Byliśmy tam coś pięknego -zwiedzilismy oczywiście Spinalonge i Agios Nikolaos
Ann Claydon: Thank you I ❤️ Elounda
Kinga Dąbrowska-Mielczarek: tutaj miałam spędzić swoją 10 rocznicę ślubu ❤
Barbara Chudy: To przez to ze zamknęli się przed nami.Bali sie Polaków ? To dobrze im tak ,
Kate Stash: Barbara
Anna Boruk: Anna Radziun
Alicja Janicka-Terelak: Skoro przylecieli, znaczy, że mieli mierzoną temperaturę na lotnisku wylotowym oraz byli bezobjawowi. Powiedzmy sobie szczerze, to będzie się zdarzało nawet jak by testowali wszystkich do końca sezonu, albo się pogodzimy z tym, że covid będzie się przenosił, albo odpuśćmy sobie latanie..
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt