Przewodnik Baedeker - Kreta

Blisko 300-stronicowy przewodnik Baedekera wydany przez wydawnictwo Pascal w 2007 roku (wydanie 1)  to pozycja niemalże encyklopedyczna. Baedeker ma 150-letnie doświadczenie w tworzeniu literatury turystycznej i stara się wydawać swoje publikacje dostosowując je do potrzeb turystów. Przewodnik pod wieloma względami jest bardzo wygodny a jego formuła przemyślana i dopracowana. Treści w nim zawarte są przedstawiony w sposób uporządkowany co ułatwia znalezienie poszukiwanych informacji. Niewielki format (189 x 25 x 126 mm), miękka oprawa oraz plastikowa okładka sprawiają, że jest on wygodny w podróży. Wydawca do przewodnika dołożył także dwustronną mapę Krety w skali 1:150 000, wraz z planem wyspy Gavdos i ogólnym planem Grecji ze wskazaniem połączeń promowych między kontynentem a wyspami. Warto podkreślić, że na tle innych map dołączanych do tego typu publikacji, ta wypada całkiem nieźle. Jest dość dokładna, jeśli nie posiadacie lepszego wydania to da się z niej korzystać. Przewodnik został wydany na kredowym papierze co podkreśla urodę 134 zdjęć, 26 map i ilustracji jakie zostały tu zamieszczone.

Baedeker - Kreta

Publikację otwiera spis największych atrakcji turystycznych na Krecie (według Baedekera), które zostały wybrane jako te, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Spis tych miejsc uzupełniają króciutkie opisy oraz uproszczona mapka Krety ze wspomnianymi tu atrakcjami.

Dalsza część książki została podzielona na rozdziały, którym przyporządkowano różne kolory widoczne w miejscu paginacji. Takie kolorowe kodowanie nieco ułatwia orientację w tej dość obszernej publikacji.

Kolorem niebieskim oznaczono rozdział zatytułowany “Informacje o wyspie”, gdzie umieszczono szeroki zakres informacji na temat Krety. Na ponad 70 stronach zamieszczono najważniejsze wiadomości na temat przyrody, społeczeństwa, historii i kultury tej wyspy. Jak na przewodnik to liczba stron poświęcona tej tematyce jest wręcz zawrotna.

Część żółta zawiera Informacje praktyczne, gdzie w alfabetyczny sposób przedstawiono najważniejsze wiadomości dotyczące np. cen, gastronomii, klimatu, komunikacji i wielu innych zagadnień. Tą część wzbogacono także o mini-rozmówki i podstawowe pojęcia z języka greckiego. To właśnie w tym rozdziale znajdziemy odpowiedzi na najróżniejsze pytania jakie mogą nam przyjść do głowy w obcym kraju, np. jaka jest dopuszczalna prędkość dla samochodów, jakie dawać napiwki oraz jakie są specjały kulinarne na wyspie itp.

Najmniejszy rozdział oznaczony za pomocą zielonego koloru zawiera propozycje pięciu tras wycieczek po wyspie. Trasy te są zróżnicowane pod względem długości (od 38 km do 223 km) i oprócz opisów miejsc przez które prowadzą zostały także wzbogacone o schematy podróży. Jednak jak na tak mocno rozbudowany przewodnik ta część naszym zdaniem została potraktowana pobieżnie i jest zbyt uboga.

Ostatni najbardziej obszerny rozdział kodowany kolorem czerwonym zawiera alfabetycznie sporządzony spis miast, wiosek oraz miejsc wartych odwiedzenia. Oprócz podstawowych informacji znajdziemy tu też wskazówki i rekomendacje dotyczące tych miejsc, informacje praktyczne oraz spis ciekawych  miejscowości położonych w pobliżu. Podczas planowania samodzielnych podróży ten punkt przewodnika jest najbardziej przydatny. Obok opisów największych miastach Krety znajdziemy tu też ich mapki. Przy poruszaniu się w gąszczu informacji podpowiedzią mogą być oceny i rady Baedekera uzupełniające omawiane atrakcje.

Opisy najważniejszych stanowisk archeologicznych zostały także wzbogacone o plany wykopalisk oraz rozkładane wizualizacje pałaców minojskich wydrukowane na powlekanym papierze kredowym.
W większości rozdziałów oprócz podstawowych treści znalazły się też jedno-dwustronicowe dodatkowe eseje na różne tematy związane z opisywanym zagadnieniem. Przewodnik zamyka przydatny podczas używania indeks miejscowości.

Baedeker - Kreta
Okładka przewodnika doskonale spełnia funkcję skrytki na różnego rodzaju drobiazgi i ulotki



Próba oceny tego przewodnika wywołuje w nas mieszane uczucia. Towarzyszył nam on na Krecie już trzykrotnie ze względu na niewielki format i duży zasób informacji. Jednak we wszystkim musi znaleźć się łyżka dziegciu. Z jednej strony mamy przewodnik będący kopalnią wiedzy. Z drugiej zaś fakt iż miejscami przewodnik ten nie stanowi wzoru rzetelności i prawdziwości podawanych informacji. Baedeker to opracowanie zbiorowe przetłumaczone z oryginału z 2005 roku. Prawdopodobnie w tym leży przyczyna niedokładności lub wręcz błędnych informacji, jakie udało nam się znaleźć podczas korzystania z tej publikacji

Niestety nie dysponując innym źródłem wiedzy w danym czasie kilkukrotnie na własnej skórze doświadczyliśmy skutków podanych nierzetelnie informacji. Nie było wiele takich sytuacji, ale jeśli już się zdarzały to głęboko zapadały w naszą pamięć. Jest to jedna z najdroższych pozycji dostępnych na naszym rynku co pozwala oczekiwać od tego tytułu o wiele więcej niż od przewodników kosztujących niejednokrotnie o połowę mniej.

Czy mimo wszystko warto w niego zainwestować? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Autor
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość mariusz
2014-05-31 20:42:30

Campingi.

Ciekawe, czy jest w nim także uwzględnione umiejscowienie campingów i pól namiotowych, z krótką charakterystyką i cenami. 
Temat nie wiadomo dlaczego, omijany przez redaktorów takich przewodników.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2014-06-02 15:58:29

Niestety

Jak większość przewodników dostępnych na naszymr rynku tak również i Beadeker traktuje ten temat bardzo po macoszemu. Jedyna sensowna (mało odkrywca) rada jaką mogę Ci dać to przekopywanie internetu w poszukiwaniu informacji. W szczególności tyczy się to anglojęzycznych stron. Niestety ze względu na dużą odległość dzielącą Polskę od Krety taka forma wypoczynku nie jest popularna wśród naszych rodzimych turystów. Zdecydowana większość osób wypoczywających na Krecie to osoby przybywające tu za pośrednictwem jednego z biur podróży. Niestety wpływa to na sposób profilowania odbiorców. Przewodniki są kierowane do najliczniejszej grupy turystów ...

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Przewodnik Kreta z serii Nawigator

Przewodnik Kreta z serii Nawigator

Poniżej przedstawiamy Wam recenzję tegorocznej nowości wydawniczej, która do księgarni zawitała w marcu 2014 roku. Przewodnik Kreta z serii Navigator jest relatywnie tani i nie uszczupli zbytnio Waszego portfela. Za około 20 zł dostaniecie solidnie wydaną niewielką książeczkę, która została wydrukowana na grubym papierze o dobrej jakości.

Kieszonkowy przewodnik RM Kreta od środka

Kieszonkowy przewodnik RM Kreta od środka

Przewodnik Discovery Channel wydany przez Wydawnictwo RM w 2007 roku to 120-stronicowe tłumaczenie angielskiego opracowania zbiorowego. Głównym autorem tekstów jest Brigitte Seckendorff-Kourgierakis, która pracując nad tym przewodnikiem przemierzyła Kretę wzdłuż i wszerz.

Kieszonkowy przewodnik Dumont - Kreta

Kieszonkowy przewodnik Dumont - Kreta

Przewodnik Kreta wydawnictwa dumont (w Polsce drukowany nakładem PWN) to kolejna bardzo poręczna kieszonkowa publikacja, która sprzedawana jest za niewygórowaną cenę niespełna 20 zł. Mimo niewielkich rozmiarów Klausowi Bötigowi, który jest autorem tego przewodnika, udało się umieścić w tej pozycji całkiem sporo ciekawych informacji.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość dodekanezowiec: Moim zdaniem - gdyby porównywać Grecję, Hiszpanię i południowe Włochy to: 1. W kategorii autentyczność: Włochy (np. Kalabria, Sycylia) - 9/10, Grecja - 8/10, Hiszpania - 3/10 2. W kategorii "frontem do potrzeb turysty": Hiszpania - 9/10, Grecja - 7 i pół/10, Włochy - 4/10.  Hiszpania to jakość hoteli, świetna infrastruktura, ale i taka "macdonaldyzacja turystyki" + blokowiska. (...)
Χρόνια πολλά
Byłem rok temu koniec września na Krecie i na Santorini piękne wyspy do zwiedzania
Na majówkę
1.04 też pierwszy z Poznania ;)
My na majówkę
gość PiotrWie : My w tym roku wybraliśmy na wczesną wiosnę La Gomerę że względu na cieplejsze noce - w zeszłym roku byliśmy na Sifnos i Santorini w terminie 15 marca - 7 kwietnia i wieczorem w pensjonacie było po prostu zimno - ogrzewanie klimatyzacją niewiele daje. Ale wiosna jest rzeczywiście zjawiskowa. W tym roku do Grecji lecimy dopiero w maju - na Ikarię i Samos.
Będę na Krecie 12-15.04. Wiosna na Krecie jest magiczna!
Καλή Σαρακοστή ☺
Warto zobaczyć, byliśmy jest pieknie
Piękne miejsce.
Prace wykonane przez Evansa, tak bardzo kontrowersyjne, doprowadziły jednak do tego, że Pałac w Knossos jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem na Krecie. Pałac w Zakros czy nawet Fajstos, tak bardzo autentyczne, nie mogą się poszczycić taką popularnością. (...)
Niezapomniane wrażenia
Byłam, widziałam, poczułam moc tego miejsca
Warto zwiedzić.
Nádherná památka byla jsem tam 2x ❤️
gość PiotrWie : Już i na południu jest sporo ludzi - pamiętam puste plaże za Asterousią a w 2019 i w Tris Ekklisies i w Lentas a nawet na plażach Tripiti i Trachoulas było sporo ludzi.A na Serifos czy Kimolos byliśmy sami ewentualnie z jakąś drugą dwójką.
Zostaje mniej oblegane południe , ja pamiętam Kretę z przed 2 dekad i Balos gdzie prawie nie było ludzi :)
Taknpomyślałam, że pewnie trochę zatrzęsło... A wówczas nawet wykonane prace zabezpieczające nie dadzą 100% bezpieczeństwa. Dobrze, że nikt nie ucierpiał
gość PiotrWie : My wybieramy się w maju na Ikarię. Tam czegoś takiego nie będzie jeszcze jakiś czas. Polecam wyspy na którym nie ma lotnisk międzynarodowych - chętni na takie resorty nie uznają podróży z przesiadkami. Np Serifos, Sifnos czy Astipaleę.  
Dobrze, że są miejsca gdzie udało się odsunąć te plany. Typu Plakias , Falassarna
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera