Jeśli będziecie kiedyś w Plakias to na pewno zwrócicie uwagę na charakterystyczną monumentalną skałę znajdującą się na wschodnim krańcu plaży zwanej Paligremnos. Klify te znane są pod nazwą Gonates (gr. γονατάς kolana) i wznoszą się na półwyspie zwanym Kakomouri. Genezy nazwy Gonates należy szukać w greckim eposie z XI wieku, w którym główny bohater Bazyli Digenis Akritas ukląkł tu, aby napić się wody ze źródła.
Te ogromne gładkie pionowe klify wznoszące się na wysokość około 80 metrów stanowią jedno z lepszych miejsc do uprawiania wspinaczki skałkowej na Krecie. Jeśli podejdziecie bliżej do tej imponującej skały zobaczycie kilka ścieżek wiodących w górę i wyznaczonych przez wbite spity stanowiące punkty asekuracyjne dla wspinaczy.
Jeśli nie zamierzacie wspinać się jednak po tej skale to możecie zrobić sobie wzdłuż niej mały spacer. Przy czym idąc tą ścieżką kilka razy będziecie musieli przejść blisko krawędzi klifu, co osobom z lękiem wysokości może sprawić pewien problem. Z tego też względu wycieczka w to miejsce nie jest zalecana podczas wietrznej lub deszczowej pogody.
Wędrując wzdłuż klifu po kilku minutach dochodzimy do wydrążonego w skale tunelu prowadzącego do przystani, gdzie jeszcze w okresie II Wojny Światowej przeładowywano na statki węgiel wydobywany w starej kopalni znajdującej się na początku ścieżki.
Klify Gonates w okresie od września do stycznia powodują także niezwykłe zjawisko. Podczas każdej pełni światło księżyca odbija się w przedziwny sposób od tafli wody i pada na nagie skały Gonates. Blask ten przyciąga do plaży wiele dużych kałamarnic które podpływają bardzo blisko brzegu. Zjawisko to jest skrzętnie wykorzystywane przez miejscowych Greków, którzy w tym czasie chętnie polują na te zwierzęta.
Ta niepozorna niewielka wyspa znajdująca się około 5 km od centrum miejscowości Elounda to jedna z największych turystycznych atrakcji na Krecie. Spośród innych kreteńskich stanowisk historycznych popularnością ustępuje tylko pałacowi w Knossos. Otoczona szmaragdowymi wodami zatoki Mirabello wyspa ta skrywa ponurą historię gdyż to właśnie tu znajdowało się ostatnie europejskie leprozorium, do którego zsyłano trędowatych.
Koufonissi to niewielka wysepka na Morzu Libijskim położona na wyciągnięcie ręki od południowego wybrzeża Krety. Ze względu na naturalne ukształtowanie i piękno śmiało można ją dopisać do listy turystycznych atrakcji, które warto zobaczyć na własne oczy.
Cretaquarium to największe i najnowocześniejsze akwarium na terenie Europy działające od 2005 roku. Wraz z kompleksem badawczym Hellenic Centre for Marine Research (HCMR), do którego należy, stanowi Thalassocosmos, największe centrum badań morskich. Oferuje niepowtarzalną okazję do zapoznania się ze wspaniałym i różnorodnym podwodnym światem Morza Śródziemnego. W ramach HCMR Cretaquarium popularyzuje i upowszechnia wiedzę naukową na temat świata morskiego, ze szczególnym naciskiem na morza otaczające Grecję.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz