Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

12 stopni w skali Beauforta na Krecie

Wyobraźcie sobie, że za oknami waszych domów wieje wiatr, który w porywach osiąga prędkość nawet 100 km/h. Z nieba pada rzęsisty deszcz, którego sumaryczna ilość wody przypadająca na każdy metr kwadratowy powierzchni wynosi około 50cm. Jedyna droga morska łącząca Wasz dom z cywilizowanym światem zupełnie nie funkcjonuje, gdyż po powierzchni morza przewalają się fale o wysokości nawet 10 metrów. Jednak nikogo nie dziwi to, że połączenie promowe nie jest uruchamiane, gdyż w takich warunkach nawet najbardziej szalony kapitan nie zarykuje opuszczenia bezpiecznego basenu portowego.

Palmy w Plakias targane wiatremPalmy w Plakias targane wiatrem

W ostatnich dniach właśnie tak wyglądała codzienność mieszkańców Agia Roumeli, którzy borykali się ze sztormem osiągającym 9-10 stopni w skali Beauforta. I chociaż może trudno dać temu wiarę, ale w dniach 12-14 stycznia znalazło się na Krecie kilka takich miejscowości, gdzie warunki atmosferyczne były jeszcze gorsze. Swoistym rekordzistą jest miejscowość Agios Ioannis w Safkii, gdzie szalejący sztorm sięgnął najwyższego dwunastego stopnia w skali Beauforta. Oznacza to, że prędkość wiatru osiągała ponad 117 km/h, a wysokość fal mogła sięgać ponad 14 metrów.

Innych pogodowych rekordzistów znajdziecie na poniższej liście, która została przygotowana dla gazety Chania Post przez meteorologa Manolisa Lekasa:

Warunki pogodowe dają się we znaki również załogom samolotów realizujących loty z Krety. W ostatnich dniach nawet piloci greckich linii lotniczych Aegean Airlines, dobrze zaprawieni do latania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, miewali poważne problemy z terminową realizacją lotów. Na początku tygodnia jeden z wieczornych rejsów realizowanych na trasie między Heraklionem, a Atenami, napotkał front aż tak złej pogody, że załoga podjęła decyzję o zawróceniu na Kretę. Chwile grozy przeżyli, również pasażerowie samolotu lecącego do Chanii, w którego skrzydło uderzył piorun. Szczęśliwie maszyna nie została uszkodzona i dalszy lot obył się bez żadnych problemów.

Znacznie mniej szczęścia miała załoga statku Mare, który płynąc nie podołał walce z szalejącym sztormem. Jednostka ta doznała poważnych uszkodzeń uniemożliwiających kontynuację rejsu. Na pomoc do statku dryfującego w rejonie miejscowości Kolimbari, wezwany został śmigłowiec należący do lotnictwa greckiej marynarki wojennej. Wszyscy marynarze z Mare zostali ewakuowani na lotnisko w Chanii. Powyżej możecie zobaczyć film, który został zarejestrowany przez załogę helikoptera S-70B6 „Aegean Hawk”.

Piotrek,  data_2015-01-16 19:04:53 2015-01-16 19:04:53
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe
CRETE Copyright © 2009-18 Linki | Kontakt