Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

+2% VAT

Od wczoraj obowiązuje w Grecji (więc także i na Krecie) zwiększona stawka VAT (value-added tax). Obecna stopa tego podatku wynosi 21% i jest o 2% wyższa w stosunku do stawki obowiązującej wcześniej. Podwyżka ta z pewnością uderzy w szeroki wachlarz produktów i usług (w tym w szczególności w ceny żywności). Wzrosną również koszty paliwa, co odbije się niekorzystnie na cenach usług transportowych i komunikacyjnych, które na pewno zostaną zwiększone. Turyści jednak nie powinni w znaczący sposób odczuć podwyższenia tego podatku, tym bardziej, że Grecja zapowiedziała w tym roku ostrą konkurencję cenową z położoną niedaleko Turcją.

Rachunek z KretyWedług greckiego rządu podwyższenie VAT'u powinno stanowić znaczny zastrzyk środków wpływających do budżetu państwa. Rządowe wyliczenia wskazują, że sam dochód z tytułu podatku płaconego przy sprzedaży żywności będzie o 1,3 mld € większy w stosunku do dochodu generowanego przy zmniejszonej stawce. Wzrost cen paliwa to dodatkowy dochód na poziomie około 1 miliarda €.

Niektóre z dużych firm zapowiedziały, że będą starały się przejąć tę podwyżkę w ramach własnych kosztów tak, aby w jak najmniejszym stopniu obciążać konsumentów. Większość drobnych sprzedawców zapowiada wprost, że będą musieli zwiększyć ceny. Ostatni kryzysowy rok bardzo negatywnie wpłyną na ich dochody, więc nie będą oni w stanie przyjąć na siebie dodatkowych kosztów związanych z podwyższeniem podatków. Zwiększenie VAT'u budzi również kontrowersje wśród kupujących. Podwyżka ta w szczególności dotyka emerytów oraz osoby najuboższe, dla których wydatki na żywność stanowią spory procent domowego budżetu. Jest to pierwsze, uderzające bezpośrednio w mieszkańców Grecji, antykryzysowe działanie obecnego rządu ... zobaczymy, czy nie spotka się to ze wzrostem poparcia społeczeństwa dla agresywnych protestów związków zawodowych.


Piotrek,  data_2010-03-16 22:23:30 2010-03-16 22:23:30
Średnia: 2.75
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 2.75 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Adaś Es: Mimo, że nie pale to jednak widząc pana z papierosem na stacji paliw wywierał na mojej twarzy uśmiech
Łukasz Polański: Wszędzie powinien wejść ten przepis, lato ciepło, sama przyjemność zjeść kolację czy obiad na świeżym powietrzu, ale się nie da bo Ci usiądzie obok dziad z baba co dosłownie palą na zmianę on kończy ona zaczyna i gdzie tu przyjemność z jedzenia w takich sytuacjach :/
Krzysztof Klamann: Grecy kochają palić, musiało boleć. Ale faktycznie jarają wszedzie I niepalacym trochę tam ciężko.
Mariola Dudzinska: W końcu coś się dzieje zakaz palenia
Anne Passera: Belle chapelle bien placée il faut la mériter pour y arriver
Joanna Tissaoui: To miejsce odmieniło moje zycie
Viola Viola Viola: 
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt