Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Greece MegaProject

Norweska firma Petroleum Geo-Service przedłożyła w greckim Ministerstwie Rozwoju Energetyki wyniki badań sejsmicznych, których opracowanie zostało zatytułowane "Greece MegaProject". Zestawienie to obejmuje kompletną bazę danych przygotowaną  dla terenu Morza Jońskiego, a także części Morza Libijskiego znajdującego się wzdłuż południowego wybrzeża Krety. Przebadany obszar dna morskiego obejmuje około 30 tysięcy kilometrów kwadratowych. Pewnie część osób patrząc na nazwę norweskiej firmy już domyśla co kryje się pod kryptonimem "Greece MegaProject". Oczywiście chodzi o możliwość ewentualnego wydobycia ropy naftowej ze złóż znajdujących się w tym rejonie Morza Śródziemnego.

Czyżby tak miało wyglądać południowe wybrzeże Krety?
Czy niedługo właśnie tak będzie wyglądać południowe wybrzeże Krety?

Jeszcze w lutym opracowanie ma zostać udostępnione koncernom naftowym. Dane prezentowane były również w Houston w Teksasie na największej konferencji dotyczącej wydobycia ropy naftowej. Greckie ministerstwo zapowiada, że już w czerwcu mają odbyć się pierwsze przetargi na koncesje obejmujące poszukiwanie i wydobywanie złóż. Zadziwiająca szybkość działania sugeruje, że dane opracowane przez norweska firmę są "interesujące" i dają realną szansę na znalezienie dużych złóż ropy naftowej.

Osobiście mamy bardzo mieszane uczucia związane z intensywną eksploracją dna morskiego znajdującego się w rejonie greckich wysp. Dochody ze sprzedaży koncesji oraz zyski związane z eksploracja tych złóż są z pewnością bardzo nęcącą wizją dla greckich władz wciąż borykających się z szalejącym w tym kraju kryzysem gospodarczym. Miejmy nadzieję, że wizja szybkiego zastrzyku pieniędzy, jakie mogłyby wpłynąć do zadłużonego państwowego budżetu nie spowoduje, że władze Grecji zapomną o innych ważnych sektorach  obecnej gospodarki tego kraju. Chyba nie musimy nikomu tłumaczyć jak dużym ciosem dla greckiej turystyki oraz rybołówstwa byłyby wydarzenia porównywalne do katastrofy platformy wiertniczej Deepwater Horizon.

Ewentualna przyszła eksploracja greckich złóż ropy naftowej musi odbywać się z zachowaniem najwyższych standardów. Wszelkie odstępstwa od tej reguły w długofalowej perspektywie mogą okazać się katastrofalne dla greckiego środowiska naturalnego oraz tamtejszej gospodarki. Mamy nadzieję greckie wybrzeże wciąż pozostanie synonimem krystalicznie czystej wody.

Piotrek,  data_2014-02-13 18:47:41 2014-02-13 18:47:41
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Grażyna Nurzyńska Wereda: Och moja piękna Kreta
Aleksandra Ola: Wschód też piękny, po przylocie nie położyłam się spać wolałam na niego poczekać ❤
Aleksandra Ola: 
Monika Monika: Jeszcze tam wrócę
Ania Szklorz: Coś niesamowicie cudownego i jeszcze ta piękna muza - uwielbiam
Marta Mikuszewska: Kretenskie zachody i wschody są cudowne!!!
Aneta Okoniewska: Pięknie... aż łza się w oku kręci
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt