Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Greece MegaProject

Norweska firma Petroleum Geo-Service przedłożyła w greckim Ministerstwie Rozwoju Energetyki wyniki badań sejsmicznych, których opracowanie zostało zatytułowane "Greece MegaProject". Zestawienie to obejmuje kompletną bazę danych przygotowaną  dla terenu Morza Jońskiego, a także części Morza Libijskiego znajdującego się wzdłuż południowego wybrzeża Krety. Przebadany obszar dna morskiego obejmuje około 30 tysięcy kilometrów kwadratowych. Pewnie część osób patrząc na nazwę norweskiej firmy już domyśla co kryje się pod kryptonimem "Greece MegaProject". Oczywiście chodzi o możliwość ewentualnego wydobycia ropy naftowej ze złóż znajdujących się w tym rejonie Morza Śródziemnego.

Czyżby tak miało wyglądać południowe wybrzeże Krety?
Czy niedługo właśnie tak będzie wyglądać południowe wybrzeże Krety?

Jeszcze w lutym opracowanie ma zostać udostępnione koncernom naftowym. Dane prezentowane były również w Houston w Teksasie na największej konferencji dotyczącej wydobycia ropy naftowej. Greckie ministerstwo zapowiada, że już w czerwcu mają odbyć się pierwsze przetargi na koncesje obejmujące poszukiwanie i wydobywanie złóż. Zadziwiająca szybkość działania sugeruje, że dane opracowane przez norweska firmę są "interesujące" i dają realną szansę na znalezienie dużych złóż ropy naftowej.

Osobiście mamy bardzo mieszane uczucia związane z intensywną eksploracją dna morskiego znajdującego się w rejonie greckich wysp. Dochody ze sprzedaży koncesji oraz zyski związane z eksploracja tych złóż są z pewnością bardzo nęcącą wizją dla greckich władz wciąż borykających się z szalejącym w tym kraju kryzysem gospodarczym. Miejmy nadzieję, że wizja szybkiego zastrzyku pieniędzy, jakie mogłyby wpłynąć do zadłużonego państwowego budżetu nie spowoduje, że władze Grecji zapomną o innych ważnych sektorach  obecnej gospodarki tego kraju. Chyba nie musimy nikomu tłumaczyć jak dużym ciosem dla greckiej turystyki oraz rybołówstwa byłyby wydarzenia porównywalne do katastrofy platformy wiertniczej Deepwater Horizon.

Ewentualna przyszła eksploracja greckich złóż ropy naftowej musi odbywać się z zachowaniem najwyższych standardów. Wszelkie odstępstwa od tej reguły w długofalowej perspektywie mogą okazać się katastrofalne dla greckiego środowiska naturalnego oraz tamtejszej gospodarki. Mamy nadzieję greckie wybrzeże wciąż pozostanie synonimem krystalicznie czystej wody.

Piotrek,  data_2014-02-13 18:47:41 2014-02-13 18:47:41
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com Click and Boat

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Teraz już decyzja co do września zapadła - wczoraj kupiliśmy bilety z Krakowa do Salonik i zamówiliśmy noclegi na Samotrace - tak więc w tym roku nie będzie dwóch wyjazdów na Kretę. Zobaczymy jak jest na wyspie na której nie ma wcale hoteli i turystyki zorganizowanej, a indywidualnej jest niewiele.
gość PiotrWie: My też od czasu gdy tanie linie lotnicze zaczęły latać z polski na południe przestawiliśmy się wyłącznie na wyjazdy indywidualne - jadę tam gdzie chcę i kiedy chcę. Po raz ostatni z biurem podróży - 2011 r.
Rafał Piotr Matysiak: Dokładnie. Kasa z turystyki zorganizowanej nie trafia do lokalsów a często wręcz nie zostaje w Grecji.
Kasia Judasz: I bardzo dobrze.
Roman Niewidz: Mnie to nie dziwi od lat latam tylko indywidualnie po co płacić pośrednikom z biura ? :)
Joanna Kalicińska-Klimek: Ku Gdańskowi
gość Beata: DO TEGO HOTELU WYBIERAMY SIĘ POD KONIEC KWIETNIA,PROSZĘ O DORADZENIE GDZIE MOŻEMY SIĘ UDAĆ ABY ZOBACZYĆ JAK NAJWIĘCEJ ZA PRZYSTĘPNĄ CENĘ
CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt