Samaria otwarta od 28 września - nowe zasady

data_2024-09-27 20:38:56 2024-09-27 20:38:56

Dzisiaj w kreteńskich mediach podano informację o wznowieniu działalności Parku Narodowego Samaria. Wąwóz zostanie otwarty od jutra, czyli soboty 28 września. Decyzję o udostępnieniu Samarii podjęto po spotkaniach, na których przeanalizowano wyniki oględzin wąwozu przez ekspertów z Greckiego Urzędu ds. Badań Geologicznych i Mineralnych oraz Departamentu Geologii Uniwersytetu w Atenach. Przypominamy, że Samaria została zamknięta w dniu 18 września po śmiertelnym wypadku turystki i konieczności ewakuacji pozostałych osób znajdujących się wówczas na szlaku. Przyczyną tego tragicznego zdarzenia były skalne osuwiska, które pojawiły się wskutek nieprzewidzianych intensywnych opadów deszczu.

Samaria - Żelazne Wrota

Specjaliści na podstawie danych jakie zgromadzono podczas oględzin zarówno z ziemi, jak i powietrza, ustalili, że obecnie stopień ryzyka wystąpienia osuwisk jest taki sam jak przed wystąpieniem feralnego wypadku z dnia 18 września.

Nowe procedury

Samaria od dnia wypadku pozostawała zamknięta. Niespodziewana burza zniszczyła część kładek i przejść, więc konieczne było oczyszczenie szlaku i przeprowadzenie prac konserwacyjnych. Przy wejściach umieszczono tablice informacyjne dotyczące funkcjonowania wąwozu. Dodatkowe znaki informacyjne ustawiono także w miejscach o podwyższonym ryzyku wystąpienia osuwisk, które wskazano podczas ostatnich oględzin Samarii. W miejscach o podwyższonym zagrożeniu ma również znajdować się przeszkolony personel, który będzie informować przechodzące osoby o takim ryzyku. Przez takie punkty trzeba będzie przechodzić szybko, bez zbędnej zwłoki aby jak najkrócej przebywać na terenie o podwyższonym ryzyku.

Według zapowiedzi wdrożona została współpraca miedzy Organizacją ds. Środowiska i Zmian Klimatu a grecką służbą meteorologiczną w kwestii opracowywania specjalistycznych prognoz pogodowych dla wąwozu Samaria. Przypomnijmy, że 18 września ogólnie opracowane prognozy nie przewidywały wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych na terenie wąwozu.

Limit wejść

Ze względu na zwiększone środki bezpieczeństwa w pierwszym tygodniu otwarcia ustalono maksymalny limit 1000 osób, który będą mogły wejść do wąwozu jednego dnia. Z tego względu aby uniknąć niespodzianki przy wejściu najlepiej zakupić bilet elektroniczny za pośrednictwem strony https://samaria-tickets.necca.gov.gr/el/checkout Wymóg posiadania biletów elektronicznych dotyczy bezwzględnie grup zorganizowanych.

Wejście na własną odpowiedzialność

Jednocześnie nowy Regulamin Funkcjonowania Lasów Państwowych mówi, że zwiedzający ponoszą indywidualną odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo na terenie wszystkich Lasów Państwowych (w tym wąwozów), akceptując ryzyko jakie może wystąpić podczas nieprzewidzianych i nadzwyczajnych zdarzeń. Zwiedzający również są zobowiązani do podjęcia wszelkich środków bezpieczeństwa jakie uznają za niezbędne: odpowiednie obuwie, kaski ochronne, zachowanie bezpiecznych odległości. Dodatkowo osoby znajdujące się na terenie Lasów Państwowych mają obowiązek bezwzględnego stosowania się do wszelkich nadzwyczajnych ustaleń lub zakazów przebywania na terenie i podporządkowania się poleceniom pracownikom oraz odpowiednich służb.

Więcej informacji na temat wypadku z dnia 18 września znajdziecie w poniższych artykułach:

Śmiertelny wypadek w wąwozie_Samaria

Wypadek w Samarii - pytania i oskarżenia

Ekspertyzy w Samarii w tle skandalicznej decyzji

 

Gosia,  data_2024-09-27 20:38:56 2024-09-27 20:38:56
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/926220129552252

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie  Jeździliśmy na Kretę od 2008r, bywały lata że byliśmy w kilku kawałkach w sumie czterdzieści kilka dni ( samoloty z Wrocławia latały w piątek wieczorem tak że można było polecieć po pracy, powrotem był w poniedziałek w nocy więc za 11 dni urlopu można było być 17 dni, jak się zaplanowało z  jakimś świętem to można było być 2 x 17 dni i raz 10 dni) i z roku na rok było coraz więcej ludzi - nie tylko na plażach ale ... (...)
 Czy wyspa jest w stanie pomieścić 15 mln turystów, zapewne tak. Pytanie moje: skąd będzie woda?! Jak już brakuje, tama na Aposelemis sucha, gdzie ścieki popłyną, gdzie będą składowane śmieci??? Smutne, że wyspa zamienia się na globalną destynację.. rozumiem, że pieniądze są ważne ale żeby dewastować naturalne tereny np.triopetra, plakias etc... przykro
 Dwa lata temu mnie zaatakowały trzy po zejściu z wawozu Chochlakies. Jedna ugryzła mnie w kostke. Byly bardzo agresywne. Otoczyly mnie i szarżowaly
 
 Można próbować zrozumieć ludzi, którzy z tego żyją. Można też puścić ludzi na żywioł i nie zajmować się takimi głupotami, jak ofiary śmiertelne. Samaria nie jest szlakiem w 100% bezpiecznym (który szlak jest), to głęboki wąwóz, narażony na erozyjne osunięcia skał. Poza ty, to jest region aktywny sejsmicznie i dość kapryśny pogodowo. Myślę, że tu nie ma miejsca na ustępstwa. (...)
gość PiotrWie  Dziś po raz pierwszy ( a jeździmy dużo od 2008 roku i dużo chodzimy po szlakach) widzieliśmy w Grecji ekipę przygotowującą szlak do sezonu. Nie była to co prawda zbyt duża ekipa - dwie osoby z motyką, sekatorem i niewielką piłą ręczną - ale zawsze coś - na wyspach Kanaryjskich ekipa to pierwszy z kosą spalinową a zanim kilka osób zmiatających resztki na bok. (...)
 Miejsce 14 Ladotyri z Mytilene oddam za bezcen ;)
CRETE Copyright © 2009-26 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera