Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Propozycje kolejnych zmian na plaży Elafonisi

Od dłuższego czasu wiadomo, że część plaż szczególnie popularnych wśród turystów, boryka się z problemem nadmiernej liczby osób przybywających na nie w szczycie sezonu urlopowego. Co jakiś czas pojawiają się różnego rodzaju propozycje, które mają poprawić tę sytuację. Niestety do dnia dzisiejszego żadna z tych inicjatyw nie została przekuta w realne działanie. Dziś na portalu lokalnej gazety Haniotika Nea opublikowany został kolejny artykuł dotyczący plaży Elafonisi.

Propozycje zmian na ElafonisiDotychczasowy dziki parking znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży
czyli w obrębie chronionego obszaru

Po wcześniejszych propozycjach, aby wprowadzić opłatę za wejście na tę plażę, obecnie rozważana jest możliwość likwidacji dzikiego parkingu, jaki powstał w rejonie Elafonisi. Wedle treści artykułu, głównym celem tego projektu miałoby być usunięcie prywatnych pojazdów z obrębu chronionego terenu. Wedle zapowiedzi wszystkie samochody będą mogły być pozostawione na dużym, nowo utworzonym parkingu, który powinien pomieścić do 2,5 tys. pojazdów.

Realizacja tego projektu będzie w dużej mierze zależna od współpracy dwóch ościennych gmin: Kissamos oraz Kantanos-Selino, na których terenie znajduje się Elafonisi. Jednym z pierwszych etapów będzie wywłaszczenie obecnych właścicieli gruntów oraz ich wykup. Władze obu gmin mają nadzieję, że już w tym roku uda się również utworzyć wspomniany wcześniej parking. Planowane jest również uruchomienie komunikacji autobusowej, która ułatwiałaby przemieszczanie się turystów pomiędzy plażą a parkingiem.

Władze obu gmin zapowiadają również, że w ramach przeprowadzanych prac usprawnione zostałoby zarządzanie leżakami znajdującymi się na Elafonisi. W obrębie plaży wybudowane zostaną także nowe toalety oraz dwa plażowe bary.

Dziki parking przy plaży ElafonisiDziki parking przy plaży Elafonisi

Ciężko ocenić jak będzie wyglądał przebieg prac oraz w jakim kierunku będą one podążać. W ubiegłych latach współpraca obu gmin była bardzo różna i w większości przypadków można określić ją jako dosyć trudną. Szczególną kością niezgody były dochody z wynajmu leżaków. Spór powstał na tym tle przebierał bardzo różne oblicza: począwszy na dewastacji sprzętu, a skończywszy na kilkuletniej batalii sądowej.

Choćby z tego względu z dosyć dużą rezerwą spoglądamy na słowne deklaracje, jakie pojawiają się ze strony tamtejszych władz samorządowych. Burmistrz Kissamos w wywiadzie dla Xaniotka Nea zapowiedział, że wprowadzając te zmiany: „nie jesteśmy zainteresowani zyskiem, a tylko i wyłącznie środowiskiem naturalnym. Chcemy pod każdym względem zachować tę plażę dla przyszłych pokoleń”. Trzymamy za słowo panie burmistrzu.

Piotrek,  data_2020-02-17 19:52:56 2020-02-17 19:52:56
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Bartek Wozek
Bartek Wozek
2020-02-17 21:21:03

Znaczy przeludnienia to nie rozwiąże ale z pewnością wspomoże budżet. Ludzie bedąparkowac na drodze dojazdowej , pewnie dojdzie do jakiś wypadków.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-02-18 07:16:09

Nie będzie potrzeby parkowania przy drodze. Tak jak napisaliśmy ma powstać nowy parking na 2,5 tys, miejsc ale dalej od plaży poza obszarem chronionym. A czy w ogóle dojdzie do likwidacji dzikiego parkingu czas pokaże.

 Bartek Wozek
Bartek Wozek
2020-02-18 07:18:39

CRETE - Kreta parking na 2,500 aut czyli w sezonie na plaży liczy +- 10 000 osób. normalnie miasteczko

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-02-18 07:24:13

I tak to właśnie wygląda w sezonie. Niestety.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156854807442551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Piotrek | www.crete.pl : Meana, my osobiście nie lecimy choć nasza decyzja podyktowana jest z nieco innymi względami, chociaż związanymi z kryzysem ekonomicznym  wywołanym przez koronawirusa. No cóż, może i na stronach biur podróży pojawiają się tego typu wątki i dyskusje, ale są być może np. skrzętnie kasowane przez administratorów. (...)
gość Meana: do Romek No tak, tak,  ja o tym doskonale wiem ...I w końcu podejmę decyzję, może nawet spontaniczną :-) :-) Jednak dopiero na tym forum czytam wpisy ludzi, którzy w związku z zaistniałą sytuacją pomyśleli o tym samym, co ja, mają takie same pytania, wątpliwości i obawy jak ja, dlatego bardzo się cieszę, że tu trafiłam. (...)
Jacek Maciek: Są testy na lotnisku. Potwierdzam. W sumie nie wiem jak wygląda badanie tych próbek, ale na lotnisku jest totalny bajzel. Nawet się zastanawiam, czy w rzeczywistości te próbki są w ogóle badane. Ale jeśli ktoś przyjechał i stwierdzono u niego wirusa to nie zazdroszczę, bo biuro turystyczne wypnie się niestety całkowicie. Co prawda pobyt na kwarantannie jest opłacony przez grecki rząd ale powrót do Polski już nie. (...)
gość Romek: Meana, każdy jest kowalem swojego losu. Sama musisz podjąć decyzję. Albo wszystko będzie super i będziesz wychwalać te wakacje pod niebiosa,twierdząc,że żadnego wirusa nie ma albo będą to twoje najgorsze wakacje i będziesz do końca życia żałować,że jednak poleciałaś. Twój wybór...
Drewek Kasia: Czy leciał ktoś liniami smartwings na krete z poznania ?? Wszystko było ok czy samoloty problemowe ?
gość boob: Czytam te wszystkie informacje i mało ludzi pisze o tym qr kodzie. Kiedy je dostaliście - ile godzin przed wylotem? Czy trzeba go drukować?    
gość Meana: No to co robimy? Jechać, nie jechac, jak tu wybrać między sercem a rozumem ? Pobyt w 4 osoby na 2 tygodnie to duuuzy wydatek, oj, byłoby strasznie żal stracic tyle kasy. Ale słoneczko kusi. I może też te nieco mniejsze tłumy.. Co Wy postanowiliście?
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera