Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Propozycje kolejnych zmian na plaży Elafonisi

Od dłuższego czasu wiadomo, że część plaż szczególnie popularnych wśród turystów, boryka się z problemem nadmiernej liczby osób przybywających na nie w szczycie sezonu urlopowego. Co jakiś czas pojawiają się różnego rodzaju propozycje, które mają poprawić tę sytuację. Niestety do dnia dzisiejszego żadna z tych inicjatyw nie została przekuta w realne działanie. Dziś na portalu lokalnej gazety Haniotika Nea opublikowany został kolejny artykuł dotyczący plaży Elafonisi.

Propozycje zmian na ElafonisiDotychczasowy dziki parking znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży
czyli w obrębie chronionego obszaru

Po wcześniejszych propozycjach, aby wprowadzić opłatę za wejście na tę plażę, obecnie rozważana jest możliwość likwidacji dzikiego parkingu, jaki powstał w rejonie Elafonisi. Wedle treści artykułu, głównym celem tego projektu miałoby być usunięcie prywatnych pojazdów z obrębu chronionego terenu. Wedle zapowiedzi wszystkie samochody będą mogły być pozostawione na dużym, nowo utworzonym parkingu, który powinien pomieścić do 2,5 tys. pojazdów.

Realizacja tego projektu będzie w dużej mierze zależna od współpracy dwóch ościennych gmin: Kissamos oraz Kantanos-Selino, na których terenie znajduje się Elafonisi. Jednym z pierwszych etapów będzie wywłaszczenie obecnych właścicieli gruntów oraz ich wykup. Władze obu gmin mają nadzieję, że już w tym roku uda się również utworzyć wspomniany wcześniej parking. Planowane jest również uruchomienie komunikacji autobusowej, która ułatwiałaby przemieszczanie się turystów pomiędzy plażą a parkingiem.

Władze obu gmin zapowiadają również, że w ramach przeprowadzanych prac usprawnione zostałoby zarządzanie leżakami znajdującymi się na Elafonisi. W obrębie plaży wybudowane zostaną także nowe toalety oraz dwa plażowe bary.

Dziki parking przy plaży ElafonisiDziki parking przy plaży Elafonisi

Ciężko ocenić jak będzie wyglądał przebieg prac oraz w jakim kierunku będą one podążać. W ubiegłych latach współpraca obu gmin była bardzo różna i w większości przypadków można określić ją jako dosyć trudną. Szczególną kością niezgody były dochody z wynajmu leżaków. Spór powstał na tym tle przebierał bardzo różne oblicza: począwszy na dewastacji sprzętu, a skończywszy na kilkuletniej batalii sądowej.

Choćby z tego względu z dosyć dużą rezerwą spoglądamy na słowne deklaracje, jakie pojawiają się ze strony tamtejszych władz samorządowych. Burmistrz Kissamos w wywiadzie dla Xaniotka Nea zapowiedział, że wprowadzając te zmiany: „nie jesteśmy zainteresowani zyskiem, a tylko i wyłącznie środowiskiem naturalnym. Chcemy pod każdym względem zachować tę plażę dla przyszłych pokoleń”. Trzymamy za słowo panie burmistrzu.

Piotrek,  data_2020-02-17 19:52:56 2020-02-17 19:52:56
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Bartek Wozek
Bartek Wozek
2020-02-17 21:21:03

Znaczy przeludnienia to nie rozwiąże ale z pewnością wspomoże budżet. Ludzie bedąparkowac na drodze dojazdowej , pewnie dojdzie do jakiś wypadków.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-02-18 07:16:09

Nie będzie potrzeby parkowania przy drodze. Tak jak napisaliśmy ma powstać nowy parking na 2,5 tys, miejsc ale dalej od plaży poza obszarem chronionym. A czy w ogóle dojdzie do likwidacji dzikiego parkingu czas pokaże.

 Bartek Wozek
Bartek Wozek
2020-02-18 07:18:39

CRETE - Kreta parking na 2,500 aut czyli w sezonie na plaży liczy +- 10 000 osób. normalnie miasteczko

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-02-18 07:24:13

I tak to właśnie wygląda w sezonie. Niestety.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156854807442551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość ja: witam, ja mam z rodzina wylot 5 lipca, zaliczka wpłaconą,calosc do końca maja, tez nie wiem co robić,czekam w domu ,sprawdzam sytuacje, i mam nadzieje, ze będzie dobrze,najwyzej zaliczka przepadnie, to tylko pieniądze,zdrowie najważniejsze! pozdrawiam.
Basia Machaj: Kocham Krete teź tam jeszcze wrócę
Grażyna Nurzyńska Wereda: Och moja piękna Kreta
Aleksandra Ola: Wschód też piękny, po przylocie nie położyłam się spać wolałam na niego poczekać ❤
Aleksandra Ola: 
Monika Monika: Jeszcze tam wrócę
Ania Szklorz: Coś niesamowicie cudownego i jeszcze ta piękna muza - uwielbiam
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt